Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Vojaci v Mósule mali porušovať ľudské práva, Irak žiada vyšetrovanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Premiér pripísal tieto incidenty skupinám, ktoré zneužívajú dobré meno irackých vojakov a šiitských aj sunnitských polovojenských zoskupení.

Bagdad 23. januára (TASR) - Iracký premiér Hajdar Abádí nariadil dnes vyšetrovanie prípadov porušovania ľudských práv a ďalších zločinov, ktorých sa údajne dopúšťajú vládni vojaci a príslušníci polovojenských síl pri boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v meste Mósul.

Abádí uviedol, že vyšetrovanie sa bude týkať "prípadov únosov, krutého zaobchádzania a ďalšieho porušovania zákonov" vo vzťahu k civilistom. Premiér pripísal tieto incidenty "skupinám, ktoré zneužívajú dobré meno" irackých vojakov a šiitských aj sunnitských polovojenských zoskupení.

Premiér vo vyhlásení tiež napísal, že prípady porušovania ľudských i ďalších práv boli nakrútené a následne zverejnené v sociálnych médiách, aby "pokazili radosť z víťazstva a očiernili skutočný obraz odvážnych bezpečnostných síl aj ich obetovania sa pri oslobodzovaní územia či pri udržiavaní bezpečnosti".

Abádího vyhlásenie prišlo niekoľko dní po tom, čo OSN požiadala irackú vládu o preskúmanie videozáznamu, ktorý má zachytávať surové zaobchádzanie s najmenej troma údajnými príslušníkmi IS a ich zabitie v novodobytej časti východného Mósulu.

Takmer trojminútové video zachytáva troch príslušníkov bezpečnostných síl v uniformách, ako vlečú a bijú podozrivých v obytnej štvrti Mósulu. Potom ich zasypú guľkami, pričom neďaleko stoja najmenej dve vojenské terénne vozidlá Humvee, tank a obrnený transportér.

Iracké a kurdské sily spustili vlani v októbri rozsiahlu operáciu zameranú na opätovné dobytie Mósulu, ktorý padol do rúk IS v lete 2014. Spojené štáty ich podporujú náletmi a americkí vojaci plnia aj podpornú úlohu priamo na irackom území. Na operácii sa zúčastňujú tiež polovojenské jednotky, ale iba v oblastiach okolo Mósulu.

Operácia na znovudobytie Mósulu je najväčším vojenským zásahom v Iraku od roku 2011, keď americkí vojaci odišli z krajiny, a ak bude úspešná, bude predstavovať dosiaľ najsilnejší úder pre IS.