< sekcia Zahraničie

H. Rúhání: Za problémy na Blízkom východe môžu Izrael a Spojené štáty

Hasan Rúhání, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Oslavy Dňa armády poskytujú ozbrojeným silám Iránu príležitosť predviesť vojenskú techniku a jeho politickým lídrom dávajú možnosť ubezpečiť susedné krajiny, že Teherán má zbrane len na obranné účely.

Teherán 18. apríla (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval vo štvrtok krajiny Blízkeho východu, aby "zahnali sionizmus na ústup" a zároveň označil Izrael a Spojené štáty za hlavnú príčinu v problémov v celej oblasti. Informovala o tom agentúra AFP.

"Národy v tejto oblasti vedľa seba žili celé stáročia a nikdy nemali nijaký problém... ak sa nejaký problém vyskytne, vždy ho zapríčiní niekto iný. Zomknime sa a spoločnými silami zbavme túto oblasť prítomnosti agresora. Ak v tejto oblasti máme v súčasnosti nejaký problém, tak jeho príčinou je agresivita sionizmu a Ameriky," povedal v Teheráne v prejave prednesenom pri príležitosti Dňa armády Rúhání.

Každoročné oslavy Dňa armády poskytujú ozbrojeným silám Iránu príležitosť predviesť najnovšiu vojenskú techniku a jeho politickým lídrom dávajú možnosť ubezpečiť susedné krajiny, že Teherán vlastní zbrane len na obranné účely, napísala agentúra AFP.