Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

EK zverejnila návrh textu dohody o vystúpení Británie z EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Návrh dohody o vystúpení má už podobu právneho textu, ustanovení známych ako spoločná správa vyjednávačov Európskej únie a vlády Spojeného kráľovstva.

Brusel 28. februára (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu zverejnila návrh dohody o vystúpení medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Návrh dohody o vystúpení má už podobu právneho textu, ustanovení známych ako spoločná správa vyjednávačov Európskej únie a vlády Spojeného kráľovstva. Tie vychádzajú z pokroku dosiahnutého počas prvej fázy rokovaní, ktorý bol zverejnený 8. decembra 2017.

Dokument s rozsahom 120 strán obsahuje aj text týkajúci sa ďalších otázok vystúpenia, ktoré sa v spoločnej správe spomínajú, ale podrobne neriešia. Súčasťou spoločnej správy je aj text týkajúci sa prechodného obdobia (apríl 2019 - december 2020), ktorý vychádza z doplňujúcich smerníc pre rokovania prijatých Radou EÚ 29. januára 2018.

"Ak chceme uspieť v týchto rokovaniach, a ja chcem, aby sme boli úspešní, musíme ich urýchliť," uviedol vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v rámci prezentácie právneho textu. A pripomenul, že už o 13 mesiacov, v apríli 2019, Spojené kráľovstvo nebude členom Európskej únie. Podľa Barniera návrh textu, ktorý EK kvôli transparentnosti zverejnila aj na internete, neobsahuje "žiadne prekvapenia pre našich britských priateľov".

Dohoda o vystúpení pozostáva zo šiestich častí – úvodné ustanovenia, práva občanov, otázky týkajúce sa oddelenia (obchodovanie s tovarmi uvedenými na trh pred brexitom), finančné vyrovnanie, prechodné opatrenia a inštitucionálne ustanovenia. Súčasťou správy je aj protokol o Írsku/Severnom Írsku, ktorý umožňuje tretiu, "záložnú" možnosť, ako zabrániť vzniku pevnej hranice na írskom ostrove. Návrh protokolu nemá vplyv na rokovania o ďalších dvoch alternatívnych riešeniach.

Eurokomisia návrh dohody o vystúpení zašle Rade EÚ a riadiacej skupine Európskeho parlamentu pre brexit, následne bude text predložený na rokovanie Spojenému kráľovstvu.

Komisia pripomenula, že lídri ostatných 27 členských štátov Únie vyzvali britskú vládu, aby objasnila svoje stanovisko o budúcich vzájomných vzťahoch. Britská premiérka by tak mala urobiť do marcového summitu EÚ (22. a 23. marca), na ktorom hlavy vlád a štátov prijmú doplňujúce usmernenia.

spravodajca TASR Jaromír Novak