< sekcia Zahraničie

ANO podpísalo koaličnú zmluvu s ČSSD aj tolerančnú dohodu s KSČM

Český premiér Andrej Babiš, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Koaličná zmluva upravuje vnútorné fungovanie vládneho kabinetu.

Praha 10. júla (TASR) - Predstavitelia hnutia ANO podpísali v utorok popoludní koaličnú zmluvu s ČSSD a tzv. tolerančnú dohodu s KSČM. Stalo sa tak deň pred hlasovaním Poslaneckej snemovne o dôvere novej českej vláde. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Koaličná zmluva upravuje vnútorné fungovanie vládneho kabinetu. Tolerančnou dohodou sa zase KSČM zaviazala k podpore vlády pri stredajšom hlasovaní o dôvere. Zároveň písomne potvrdila, že v budúcnosti nevyvolá hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

Druhá vláda Andreja Babiša (ANO) požiada Poslaneckú snemovňu o dôveru v stredu. Keďže v dolnej komore českého parlamentu disponuje len 93 hlasmi, počíta s podporou 15 komunistických poslancov. Babiš ešte minulý týždeň vyjadril očakávanie, že pre vyslovenie dôvery vláde budú hlasovať všetci poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

Stredajšie hlasovanie poslancov o dôvere sa uskutoční na 263. deň od vlaňajších parlamentných volieb, z ktorých vzišlo aj terajšie zloženie dolnej komory parlamentu. Ak by nová česká vláda dôveru nezískala, musela by podať demisiu, podobne ako to spravil v januári prvý Babišov kabinet.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.