Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Čína označila obvinenia USA voči údajnému špiónovi za nepodložené

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Sü Jen-ťüna, pracovníka čínskeho ministerstva štátnej bezpečnosti, obvinili v stredu v americkom štáte Ohio po tom, ako ho vydali do USA z Belgicka, pripomína agentúra AP.

Peking 11. októbra (TASR) - Čína označila vo štvrtok za nepodložené obvinenia voči svojmu údajnému špiónovi, ktorý sa pokúšal ukradnúť obchodné tajomstvá z viacerých amerických leteckých spoločností.

Sü Jen-ťüna, pracovníka čínskeho ministerstva štátnej bezpečnosti, obvinili v stredu v americkom štáte Ohio po tom, ako ho vydali do USA z Belgicka, pripomína agentúra AP.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang odmietol tieto obvinenia a vyzval USA, aby záležitosť riešili "spravodlivo v súlade so zákonom" a zabezpečili Süove "legitímne práva a nároky".

Zatkli ho v apríli v Belgicku a do Spojených štátov ho vydali v utorok. Obvinili ho, že verboval expertov pracujúcich v leteckých spoločnostiach a platil im štipendiá, aby mohli cestovať do Číny. Snažil sa tak dostať k obchodným tajomstvám.

Od roku 2013 až do svojho zatknutia verboval podľa prokuratúry zamestnancov veľkých leteckých firiem vrátane výrobcu leteckých motorov GE Aviation a presviedčal ich na cestu do Číny, kde mali prednášať na univerzite.

Námestník amerického ministra spravodlivosti John Demers konštatoval, že tento prípad je "významnou ekonomickou špionážnou záležitosťou" a je najnovším dôkazom, že Čína sa snaží ukradnúť informácie od amerických firiem.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.