Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Benátskej komisii sa nepáčia zmeny v maďarskom súdnictve

Piati členovia Benátskej komisie - Belgičan, Fín, Nemec, Poliak a Rakúšan, zároveň uviedli, že zmena príslušného zákona v Maďarsku bola cielene zameraná proti osobe predsedu Ústavného súdu.

Brusel 19. marca (TASR) - Zmeny v maďarskom súdnictve, ktoré zaviedla centristicko-pravicová vláda Viktora Orbána, sú hrozbou pre právny štát, uviedla dnes vo svojom vyhlásení Benátska komisia pri Rade Európy.

Poradný orgán Rady Európy zostavený z panelu medzinárodných právnych expertov známy pod názvom Benátska komisia vo svojej 31-stranovej analýze uviedla, že nezávislosť súdnictva v Maďarsku bude ohrozená, ak sa reforma nastolená súčasnou vládou neupraví.

"Zásadné prvky tejto reformy, ak by zostali nezmenené, nielenže protirečia európskym štandardom v oblasti organizácie systému súdnictva a najmä pri rešpektovaní jeho nezávislosti, ale zároveň vzbudzujú obavy o zaručenie spravodlivých súdnych procesov," upozornila vo svojej správe pre médiá Benátska komisia.

Správa Benátskej komisie je teraz dôležitou "zbraňou" v rukách Európskej komisie (EK), ktorá začala voči Budapešti tri právne konania. Okrem obáv z nedodržania nezávislosti súdnictva EK kritizuje ústavné zmeny v Maďarsku aj z hľadiska ohrozenia nezávislosti centrálnej banky a úradu na ochranu osobných údajov.

"Koncentrácia moci v rukách predsedu Celoštátneho súdneho úradu, ktorého bude voliť parlament namiesto sudcov, zostáva hlavným problémom maďarských reforiem v oblasti súdnictva," upozornila Benátska komisia.

Piati členovia Benátskej komisie - Belgičan, Fín, Nemec, Poliak a Rakúšan, zároveň uviedli, že zmena príslušného zákona v Maďarsku bola cielene zameraná proti osobe predsedu Ústavného súdu.

"Aj keď zákon bol formulovaný všeobecne, jeho účinok bol zameraný proti konkrétnej osobe. Zákony tohto typu sú v protirečení s pravidlami právneho štátu," uviedla pätica členov Benátskej komisie.

Poradný orgán Rady Európy taktiež kritizoval aj zníženie veku sudcov pri odchode do dôchodku zo súčasných 70 na 62 rokov. Benátska komisia uviedla, že týmto zákonom by muselo svoju funkciu opustiť 225 až 270 sudcov z celkového počtu 2900 členov sudcovského stavu v krajine. Podľa upozornenia Benátskej komisie, maďarská strana nepredložila dostatočne presvedčivé dôkazy, že noví, mladší sudcovia budú pracovať viac ako ich kolegovia poslaní do dôchodku, a že ich práca bude mať lepšie výsledky.

V odporúčaní Benátskej komisie sa uvádza, že nestačí iba prepísať kontroverzné zákony v oblasti systému spravodlivosti, ale prehodnotená musí byť celá Ústava z roku 2011, vďaka ktorej mohli byť sporné zákony prijaté.