< sekcia Zahraničie

Armádni predstavitelia oboch Kórei sa dohodli na obnove komunikácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Vo svojich rozhovoroch sa vojenské delegácie taktiež zamerali na skúšobné dočasné odzbrojenie dediny Pchanmundžom nachádzajúcej sa v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami.

Soul 14. júna (TASR) - Vojenské delegácie Južnej a Severnej Kórey sa vo štvrtok dohodli na úplnej obnove cezhraničných armádnych komunikačných kanálov. Vyplýva to z ich spoločného vyhlásenia po prvých vzájomných rozhovoroch na vysokej úrovni zameraných na zmiernenie napätia po viac ako desiatich rokoch, informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Vo svojich rozhovoroch sa taktiež zamerali na skúšobné dočasné odzbrojenie dediny Pchanmundžom nachádzajúcej sa v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami.

Podľa juhokórejského ministerstva obrany prebehli štvrtkové rokovania v súlade s pchanmundžomskou deklaráciou prijatou 27. apríla na tzv. medzikórejskom summite. Lídri oboch Kórei sa v nej dohodli na zmiernení vojenského napätia a v podstate aj odstránení nebezpečenstva vojny.

Či členovia severokórejskej delegácie nastolili aj tému pozastavenia spoločných manévrov medzi vojskami USA a Južnej Kórey, nebolo bezprostredne jasné, dodala agentúra AP.

Rokovania boli prvými svojho druhu od decembra 2007.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.