UNESCO a veda

VIDEO: Slovenskí vedci si prebrali Ceny za vedu a techniku

Počas večera udelili aj ocenenia v kategóriách Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka.

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj umožňuje propagovať význam vedy

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj ponúka vedeckým pracovníkom príležitosť, aby hovorili o význame a potrebe vedeckej činnosti pre praktický život. Vyhlásilo ho UNESCO v roku 2003.

Barokové Česko na bratislavskom letisku predstavuje aj pamiatky UNESCO

Putovnú výstavu v tomto roku videli návštevníci v hornorakúskom Linzi, v Brne, na zámku Průhonice a v Škodovom paláci v Prahe.

Kardiochirurg Christiaan Barnard sa narodil pred 95 rokmi

Kardiochirurg odporúčal niekoľko zásad prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex.

Pred 150 rokmi sa narodila vedkyňa Maria Curie-Sklodowska

Dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny za fyziku (1903) a chémiu (1911) je zakladateľkou rádiochémie a objaviteľkou prvkov polónium a rádium.

SAV: Počas Týždňa vedy a techniky vedci umožnia dotknúť sa atómu

Týždeň vedy a techniky potrvá do 12. novembra.

Členstvo v sieti kreatívnych miest UNESCO prepojí IT sektor s kultúrou

Organizácia Creative Industry Košice navrhla niekoľko aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívne mesto.

,aktualizované 

Výstup na ikonický vrch Uluru bude od roku 2019 zakázaný

Tento pieskovcový monolit ležiaci v Severnom teritóriu je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho vek sa odhaduje na pol miliardy rokov.

Košice získali titul UNESCO Creative City of Media Arts

Od utorka sú tak jedným zo 64 miest v 44 krajinách celého sveta s novým statusom kreatívneho mesta a jediné v tomto roku z východnej Európy so zameraním na mediálne umenie.

,aktualizované 

Lajčák na konferencii UNESCO: Multilateralizmus čelí novým rizikám

Lajčák - minister zahraničných vecí SR - sa podelil o štyri hlavné posolstvá o budúcnosti multilateralizmu a úlohe UNESCO v ňom.

V Paríži sa začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie UNESCO

Konferencie sa zúčastnia predstavitelia 195 členských krajín UNESCO, ako aj zástupcovia pozorovateľských štátov a partnerských inštitúcií.

UNESCO upozorňuje na dôležitosť zachovania audiovizuálneho dedičstva

Pracovníci archívov v rámci svetového dňa zameriavajú aktivity na osvetu verejnosti. Cieľom je, aby si ľudia uvedomili, nakoľko je audiovizuálne dedičstvo krehké a citlivé na možné poškodenie.

Jasovská jaskyňa a Domica budú cieľom jesenných jázd Vlakom za UNESCOM

Polovica novembra prinesie predĺžený víkend a posledná jazda Vlakom za UNESCOM do Domice je podľa organizátorov ideálnou príležitosťou, ako ho odštartovať.

Zomrel veliteľ prvého letu raketoplánu Challenger Paul Weitz

Weitz skonal v pondelok v domove dôchodcov v meste Flagstaff v štáte Arizona. Príčinu smrti nezverejnili.

UNESCO: V roku 2015 nechodilo do školy 264 miliónov detí a mladých

V 40 krajinách menej ako jeden zo štyroch mladých ľudí absolvoval strednú školu.

Ministerstvá predstavili návrh opatrení pre Karpatské bukové pralesy

Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine pribudli do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2007.

Venera 4 pred 50 rokmi poslala správy o atmosfére Venuše

Išlo o prvú sondu sovietskeho programu Venera zo 60. rokov 20. storočia, ktorej sa podarilo preniknúť k Venuši natoľko, že poslala na Zem informácie o zložení jej atmosféry.

Rezort školstva podporí cez agentúru 154 projektov za 33 miliónov eur

Štvrť milióna eur pridelila Agentúra na podporu výskumu a vývoja napríklad aj dvom projektom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave či trom rôznym ústavom Slovenskej akadémie vied.

Žatec zveľaďuje chmelárske a pivné pamiatky, chce byť v Zozname UNESCO

Žatec s okolím je prírodnou lokalitou na pestovanie kvalitného chmeľu, ktorý je Európskou úniou registrovaný ako prvý chmeľ a aj jeden z prvých českých poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov.

Polymérni chemici zo SAV uspeli vo Vyšehradskej grantovej výzve

Školenie, ktoré aktuálne prebieha na pôde SAV, sa zameriava na rozvoj tzv. soft skills. Za najdôležitejšie zručnosti považujú prezentačné zručnosti, písanie článkov v angličtine a písanie projektov.