Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia UNESCO a veda

Solárne lietadlo zdolalo Tichý Oceán, preletelo z Havaja do Kalifornie

Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 letí po štarte z dráhy letiska Kalaeola na americkom Hawaii na poslednú etapu letu okolo sveta 21. apríla 2016. Posádka lietadla musela na Havajských ostrovoch pre závažnú poruchu batérií prerušiť 15. júla 2015 svoju cestu. Batérie tohto slnečnou energiou poháňaného lietadla utrpeli nezvratné poškodenie počas ostatnej, rekordnej fázy letu z Japonska na Havajské ostrovy. Pilot Bertrand Piccard predpokladá, že po dva a pol dni trvajúcom lete úspešne pristane v severnej Kalifornii. Foto: TASR/AP

Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard.

San Francisco 24. apríla (TASR) - Lietadlo Solar Impulse 2, poháňané iba slnečnou energiou, prekonalo na svojej ceste okolo sveta Tichý Oceán, keď v sobotu doletelo z Havajských ostrovov do Kalifornie. Oznámila to dnes agentúra AP.

Po dosiahnutí kalifornského pobrežia pilot Bertrand Piccard symbolicky preletel nad mostom Golden Gate Bridge pri San Franciscu.

Nepretržitý let ponad Tichý oceán trval lietadlu 56 hodín. Lietadlo ešte dnes dopoludnia pristane na letisku v Moutain View v kalifornskej oblasti Silicon Valley.

Jednomiestne lietadlo Solar Impulse 2 začalo svoju púť okolo sveta 9. marca 2015 v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov, s medzipristátiami v Ománe, Mjanmarsku a Číne a Japonsku. Po prekonaní Tichého oceánu má nasledovať prelet naprieč USA a následne ponad Atlantický oceán.

Vlastný let okolo sveta je rozdelený na 12 etáp, súčasná je v poradí deviatou. Prelet ponad Tichý oceán bol najnebezpečnejšou fázou vzhľadom na chýbajúce miesta pre potenciálne núdzové pristátie.

Z Havaja stroj vzlietol vo štvrtok ráno. Na ostrovoch sa nedobrovoľne zdržal od vlaňajšieho júla v dôsledku poškodenia systému solárnych batérii.

Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.

Lietadlo dosahuje rýchlosť od 50 do 100 kilometrov za hodinu. Má vyše 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, ktoré dokážu akumulovať energiu aj na let počas noci.