Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia UNESCO a veda

Dátové analytičky SAV vytvorili model nízkouhlíkového vývoja

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Model poskytuje možnosť testovať širokú škálu potenciálnych opatrení a vďaka výpočtovej optimalizácii spracúva výsledky oproti existujúcim modelom s vyššou rýchlosťou.

Bratislava 15. februára (TASR) - Dátové analytičky Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinuli v spolupráci so zahraničnými partnermi model nízkouhlíkového vývoja 2050 Pathways Explorer. Je určený na tvorbu scenárov nízkouhlíkového vývoja. Využívať ho môžu tvorcovia politík, odborná verejnosť či neziskové organizácie, ktoré môžu otestovať vplyv navrhovaných opatrení na spotrebu energie a emisie skleníkových plynov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Model poskytuje možnosť testovať širokú škálu potenciálnych opatrení a vďaka výpočtovej optimalizácii spracúva výsledky oproti existujúcim modelom s vyššou rýchlosťou. "Je to internetový nástroj, ktorý umožňuje vypracovať scenáre energetickej transformácie krajín na základe realistických a transparentných predpokladov. Simulácie sa môžu vykonávať v reálnom čase a umožňujú priamo pochopiť kľúčové páky prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Rozsah skúmania zahŕňa energetický systém a jeho dynamiku, všetky emisie skleníkových plynov a súvisiace zdroje," vysvetlila dátová analytička a spoluautorka modelu Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Nástroje, ako je tento model, poskytujú podľa hovorkyne možnosť preskúmať veľké rozmedzie možností pre mitigáciu a pritom testovať širokú škálu potenciálnych technologických aj behaviorálnych opatrení. "Používatelia môžu modelovať aj zmenu správania obyvateľov, napríklad budú jesť menej mäsa, používať menej obalov či viac chodiť pešo," povedala Dokupilová.

Autorský kolektív modelu vypracoval viaceré scenáre, ktoré prezentujú v samostatných štúdiách. Scenáre sú zamerané na zmenu správania ľudí a na verejné politiky s cieľom dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050, priblížila Tináková. Doplnila, že modelový nástroj je dostupný na webe.