Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia UNESCO a veda

Bezpilotná nákladná kozmická loď dopravila k ISS 2300 kg nákladu

Na snímke bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus (Labuť) štartuje k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam vezie približne 2300 kilogramov potravín a iného materiálu z ostrova Wallos ležiaceho pri východnom pobreží štátu Virgínia, na ktorom sa nachádza kozmodróm Wallops Flight Facility v noci na 18. októbra 2016. Foto: TASR/AP

Štart kozmickej lode Cygnus sa mal uskutočniť už minulý týždeň, bol však odložený kvôli hurikánu Nicole, ktorý sa vytvoril nad Atlantickým oceánom.

Mys Canaveral 24. októbra (TASR) - Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) včera dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť Orbital ATK so sídlom vo Virgínii.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Približne 2300-kilogramovový náklad priviezla bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus (Labuť). Odštartovala v pondelok o 19.45 h miestneho času (v utorok o 1.40 h SELČ) z ostrova Wallops ležiaceho pri východnom pobreží štátu Virgínia, na ktorom sa nachádza kozmodróm Wallops Flight Facility. Do vesmíru ju po prestávke vynútenej nehodou opäť vyniesla raketa Antares.

Nákladnú kozmickú loď zachytil veľkým robotickým ramenom z ISS japonský astronaut Takuja Oniši v okamihu, keď sa stanica nachádzala nad Kirgizskom. Oniši to prirovnal k posledným 195 metrom maratónu.

Pomáhala mu americká astronautka Kate Rubinsová. Ich štvormesačná misia v kozme sa skončí na budúci týždeň.

Po vyložení nákladu naložia nákladnú kozmickú loď odpadom a v polovici novembra ju vypustia, aby zhorela v atmosfére.

Štart kozmickej lode Cygnus sa mal uskutočniť už minulý týždeň, bol však odložený kvôli hurikánu Nicole, ktorý sa vytvoril nad Atlantickým oceánom. Po pondelňajšom štarte loď Cygnus zostala na obežnej dráhe dvojnásobok zvyčajného času, čakala na štart trojice kozmonautov z kozmodrómu v Kazachstane. K ISS dorazili v piatok, posádka stanice sa tak dočasne rozrástla na šesť. Okrem Onišiho sú tam dvaja Američania a traja Rusi.

Predchádzajúci štart rakety Antares sa 28. októbra 2014 skončil katastrofou, keď niekoľko sekúnd po štarte kvôli problému s modernizovanými motormi zo sovietskej éry vybuchla aj s nákladom. V prechodnom období využila spoločnosť Orbital ATK na vynesenie dvoch lodí Cygnus nosné rakety inej spoločnosti (Atlas V).

Po ukončení letov amerických raketoplánov v roku 2011 sa chcel americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zbaviť závislosti pri doprave nákladov na ISS od ruských, európskych a japonských lodí. Program vyústil v uzatvorenie dvoch kontraktov so spoločnosťami SpaceX (loď Dragon vynášaná raketou Falcon 9) a Orbital ATK (loď Cygnus vynášaná raketou Antares).

V súčasnosti sú pozastavené štarty rakety Falcon 9, ktorú 1. septembra spolu s izraelským komunikačným satelitom v hodnote 200 miliónov dolárov počas predštartovej prípravy na floridskom Myse Canaveral zničil výbuch.