< sekcia Trnavský kraj

V Trnave si návštevníci industriálne pamiatky pozrú aj z bicykla

Ilustračná snímka. Foto: TASR - KR PZ Žilina

Prvá prehliadka sa uskutoční v sobotu 11. augusta.

Trnava 10. augusta (TASR) - Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v projekte Trnava očami architekta. Cieľom je priblížiť turistom, ale aj obyvateľom Trnavy industriálne stavby a iné architektonické pamiatky. Prvá prehliadka sa uskutoční v sobotu 11. augusta.

Počas dvoch augustových a dvoch septembrových termínov ukážu formou cykloprehliadky s architektom Miroslavom Beňákom zakaždým inú tvár Trnavy. "Záujemcovia sa dozvedia niečo nielen o samotných výrobných objektoch a ich architektúre, ale aj o obydliach, ktoré boli postavené v súvislosti s nimi. Prejdeme sa trasami úzkokoľajok, ktoré napájali tieto výrobne z okrajových častí mesta. Uvidíme tiež najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, ako aj zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská či rozporuplne vnímané zásahy socialistických architektov v centre mesta," uviedol Beňák.

Septembrové prehliadky sa uskutočnia počas Európskeho týždňa mobility a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Venovať sa budú nielen technickým pamiatkam, ale aj skvostom modernej architektúry. "Tohtoročnou novinkou je trasa Ako melie moderna. Kým pre siluetu historického centra Trnavy sú typické kostolné veže, 20. storočie začalo prinášať nové dominanty, ktoré sú sústredené severozápadne od centra. Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale aj ako skvosty modernej architektúry," doplnil architekt.

V Trnave sa rozbieha systém zdieľaných bicyklov, ktoré budú slúžiť verejnosti na krátkodobý presun v rámci mesta, preto tohtoročnou novinkou je aj možnosť zapožičania elektrobicykla v rámci mestského projektu Arboria bike. Prehliadky začínajú vždy o 16.00 h pred Mestskou vežou v Trnave a budú trvať približne dve hodiny.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.