< sekcia Trnavský kraj

Skalické zastupiteľstvo v schválilo počet obvodov a poslancov

Mesto Skalica, archívne foto Foto: TASR

Znamená to, že v Skalici zostáva všetko tak, ako to funguje od roku 1989 a v meste bude päť obvodov, v ktorých sa bude voliť 19 poslancov.

Skalica 16. augusta (TASR) – Mestské zastupiteľstvo v Skalici schválilo na svojom stredajšom zasadnutí (15.8.) volebné obvody a počet poslancov v komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia 10. novembra 2018.

Na začiatku rokovania poslanci prijali petíciu približne 500 občanov, ktorí požadujú, aby v meste vznikli dva obvody oproti pôvodným piatim. "Žiadame dva volebné obvody, lebo občan bude mať väčšiu možnosť, bude si môcť vyberať z viacerých poslancov, ktorých si môže zvoliť," argumentovala za tento návrh zástupkyňa petičného výboru Želmíra Macháčková. Poslanci odsúhlasili zaradenie tohto bodu do programu zasadnutia, ale po dlhej diskusii tento návrh neprešiel.

Pri pôvodnom rozdelení na päť obvodov poslanec František Štefanec navrhoval, aby sa zmenil počet poslancov za jednotlivé obvody, aby počet poslancov reálne odzrkadľoval počet obyvateľov. Pozmeňovací návrh síce prešiel, ale nasledujúce hlasovanie o celom návrhu ako celku nie. Chýbal jeden hlas.

Poslanci sa rozhodli hlasovať na návrh poslanca Lukáša Tisoňa o pôvodnom návrhu, ktorý predložila mestská rada a ten sa poslancom podarilo schváliť 11 hlasmi. Znamená to, že v Skalici zostáva všetko tak, ako to funguje od roku 1989 a v meste bude päť obvodov, v ktorých sa bude voliť 19 poslancov. "Oba varianty, či už s dvomi, alebo piatimi obvodmi, majú svoje výhody aj nevýhody. Ja som zástancom menších obvodov, keďže vtedy je poslanec bližšie k svojim voličom. Ak to prenesieme na samosprávny kraj, pri menšom počte obvodov by sa zo Skalice do krajského parlamentu nedostal žiadny poslanec," poznamenal Tisoň.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.