Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Tipsport Liga

Výsledky 28. kola Tipsport ligy: Napínavý zápas v B. Bystrici

Na snímke zľava Róbert Varga (Banská Bystrica) a Tomáš Hričina (Košice) počas zápasu 28. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice v Banskej Bystrici 30. novembra 2018. Foto: TASR/Dušan Hein

Liptovský Mikuláš prehral s Miškovcom, v Poprade sa predlžovalo.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Líder tabuľky HKM Zvolen prehral v piatkovom zápase 28. kola hokejovej Tipsport Ligy na ľade HK Poprad 2:3 po predĺžení. Rovnaký počet 62 bodov nazbierali na druhom mieste Košice, ktoré podľahli na klzisku majstrovskej Banskej Bystrice takisto 2:3 po predĺžení.

V dohrávke 17. kola si Nitra doma poradila s Budapešťou 6:2 a pripísala si siedme víťazstvo za sebou, šieste v riadnom hracom čase.

Slovensko 20 22 0 0 1 21 26:118 1

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1, - 1:0)

1. Faille (Sýkora, Mihálik), 17. Faille (Šťastný), 63. Zigo (Selleck) - 38. Nagy, 51. Nagy (z tr. strieľania). Rozhodovali: Štefík, M. Novák - J. Tvrdoň, Synek, vylúčení 4:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 2566 divákov

HC'05 iClinic B. Bystrica: Williams - Kubka, Ďatelinka, Sloboda, Mihálik, Marshall, Nemčík, Biro - Gabor, Češík, Kabáč - Sýkora, Zigo, Faille - Asselin, Higgs, Selleck - Varga, Surový, Šťastný - Török

HC Košice: Habal - McDowell, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, Pretnar - Kafka, Brophey, Nagy - Spilar, Galamboš, Suja - Šoltés, Ignatuškin, Hričina - Jokeľ, Klíma, Petráš

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: "Mali sme výnimočne dobrý začiatok, najmä prvých desať minút. V druhej tretine sme prestali korčuľovať a stratili sme dvojgólový náskok. Možno sa podpísala aj únava, nevedeli sme sa dostať do tempa. Začali sme príliš brániť a udržať takýmto nerozumným spôsobom vedenie je ťažké. Bol som však rád, že sme do tretej tretiny išli s vedením, no aj v nej sme sa dosť natrápili, aby sme dostali puk z vlastnej tretiny, čo inak býva naša silná stránka. Sami sme si tento zápas skomplikovali, nechali sme priveľa priestoru aj takému strelcovi ako je Nagy, našťastie sme v závere vydolovali zo seba ešte energiu."

Roman Šimíček, tréner Košíc: "My sme prvú tretinu začali bojazlivo, akoby sme sa niečoho obávali, nekorčuľovali sme, navyše sme dostali dva hlúpe góly. Od druhej tretiny sme boli lepším tímom, vypracovali sme si aj šance, no nepremenili sme ich. V tretej to bolo podobne a boli sme radi, že sme výsledok zrovnali. V predĺžení by taký gól, aký sme inkasovali, nemal padať, no chlapci od druhej tretiny odviedli dobrý výkon a diváci sa mali na čo pozerať."

Tomáš Zigo, autor rozhodujúceho gólu B. Bystrice: "Pustili sme si vyhratý zápas v riadnom čase, no víťazstvo sa ráta aj po predĺžení. Pri mojom góle som zobral puk po buly, natlačil sa pred bránku a skúsil som to dať hore. Som rád, že to vyšlo a že máme bonusový bod. Máme už šieste víťazstvo za sebou, a to sme chceli, vyťažiť čo najviac bodov. Proti Košiciam sú vždy vybičované zápasy, plné emócií. Prvú tretinu sme hrali super, boli sme dôrazní, strelili dva góly, potom sme na našu škodu poľavili."

Ladislav Nagy, strelec dvoch gólov Košíc: "Mohli sme získať aj dva i tri body, pretože sme boli podľa mňa 40 minút lepším mužstvom. Prvú tretinu sme hrali zaspato, akoby sme sa opäť báli hrať, potom sme sa zlepšili. V predĺžení sme mali tutovky, my sme z nich nevyťažili, súper áno. Strieľam góly, len dúfam, že sa ku mne pridajú viacerí. Sme radi za bod, aj preto, že proti Banskej Bystrici nám to tradične nejde, hrá kanadský jednoduchý hokej, naozaj sa akosi bojíme proti nej hrať."

Deň predtým zažili domáci s dvadsiatkou gólové hody a už v 34. sekunde na ne nadviazali. Stačilo, aby sa Faille dobre zorientoval pred bránkou a už ležiac na ľade pretlačil puk za chrbát Habala. Vydarený úvod sa prejavil aj v ďalšom priebehu, "barani" si utvorili trvalý tlak a Košičania nevedeli poriadne, kam skôr skočiť. V 17. minúte sa Faille opäť gólovo presadil, no iným spôsobom. Z ostrého, až nemožného uhla vystrelil, a keďže mu doprialo aj šťastie, puk zablúdil od chrbta brankára Habala opäť do bránky.

Hostia sa len sťažka v útoku presadzovali a výraznejšiu šancu si neutvorili. Nepomohli im ani dve presilovky, a tak si v druhej tretine zvolili ofenzívnejší spôsob, no na väčšiu šancu museli čakať až do 28. minúty, keď v prečíslení Ignatuškinovu strelu Williams vyrazil. O dve minúty neskôr Asselin na druhej strane spálil podobnú šancu a gól nepadol ani v 33. minúte pri príležitosti Suju. Až hrúbka v zadných radoch v 38. minúte spôsobila, že Nagy pohodlne skóroval a vniesol do zápasu viac drámy.

Na snímke Ben Marshall (Banská Bystrica) počas zápasu 28. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice v Banskej Bystrici 30. novembra 2018.

V tretej tretine mal v 43. minúte na hokejke vyrovnávajúci gól Petráš. Zvýšiť skóre však mohli aj domáci, najbližšie k tomu mali Sýkora i Asselin. V 51. minúte po faule Marshalla využil s prehľadom trestné strieľanie Nagy a začínalo sa odznova. V 55. minúte teč Nagya len tesne minul bránku, so strelou Šoltésa si v 57. minúte Williams poradil, rozhodnúť mohol aj domáci Selleck a zápas vyústil do predĺženia. V ňom sa po šanciach McDowella i Šedivého na jednej strane a domácich Marshalla, Šťastného a opäť Marshalla ešte nerozhodlo, až Zigova paráda strelou pod žrď v 63. minúte vyriešila tajničku.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - DVTK Jégesmedvék Miškovec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

16. Milam (Loiseau), 27. Magosi (Milam, Crawford), 43. Loiseau (Magosi). Rozhodovali: Lokšík, Snášel - Šoltés, Krajčík, vylúčení: 4:4, navyše: Nádašdi (Liptovský Mikuláš) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 160 divákov

Liptovský Mikuláš: Kislicyn - Mezovský, Nádašdi, Suchý, Kurali, Bača, Fereta, Nemec, Košecký - Oško, Tamáši, Uram – Rób. Huna, Rich. Huna, Kriška - Lištiak, Piatka, Števuliak - Vybiral, Uhrík, Heikkilä

Miškovec: Vay - Kiss, Crawford, Slovák, Szirányi, Milam, Göz, Láda - Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison - Somogyi, Galanisz, Miskolczi - Vojtkó, Hajós, Ritó

Hostia si v Spišskej Novej Vsi rozložili góly rovnomerne do každej tretiny. V úvodnom dejstve ešte veľkú šancu nezužitkoval Harrison, ale domáceho brankára Kislicyna prekonal v 16. minúte Milam. V 27. minúte zdvojnásobil vedenie maďarského mužstva Magosi, ktorý sa rovnako ako Milam presadil v presilovej hre. Potom si príležitosť vypracoval aj Liptovský Mikuláš, no strelu Kuraliho zastavila žrď. Konštrukcia bránky zazvonila tiež na opačnej strane po teči Hajósa. Neskóroval ani Ritó, Miškovec sa však tretieho zásahu dočkal v 43. minúte zásluhou Loiseaua. Domáci už s trojgólovým mankom nedokázali nič urobiť a vyšli strelecky naprázdno.

28. kolo

HK Poprad - HKM Zvolen 3:2 pp (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)

49. Zagrapan (Bondra, Svitana), 56. Takáč (Zagrapan), 65. Zagrapan (Abdul) - 32. Handlovský (Špirko, Vandas), 45. Kytnár (Vandas). Rozhodovali: Kalina, Soós (Maď.) – Smrek, Soltész (Maď.), vylúčení: 5:7, presilovky a oslabenia: 0:0, 1703 divákov

Poprad: Vošvrda – Petran, Salija, Fabian, Ťavoda, Erving, Karalahti, Brejčák – Bondra, Mlynarovič, Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Macík – Valigura, Kundrík, Václav

Zvolen: Tomek – Vandane, Ulrych, Růžička, Zeleňák, Drgoň, Pufahl, Roman, Pöyhönen – Vandas, Špirko, Obdržálek – Šišovský, Mitchell, Handlovský – Zuzin, Kytnár, Chovan – Petráš, Holovič, Kelemen

František Štolc ml., asistent trénera Popradu: "Videli sme pekný hokej. Prvá tretina bola z našej strany vynikajúca, ale nedali sme góly. Síce sme prehrávali o dva góly, ale vedeli sme, že keď sa vrátime k našej nátlakovej hre, dokážeme skórovať, čo sa potvrdilo. Zápas sme dotiahli do víťazného konca. Chlapcom gratulujem k víťazstvu."

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Ja si myslím, že sme videli veľmi dobrý hokej. Obe mužstvá podali výborný výkon. V prvej tretine boli lepší domáci. Od polovice druhej tretiny sme mali viac šancí, dali sme dva góly. Za stavu 2:0 v náš prospech sa nám nemôže stať, že súperovi darujeme góly na vyrovnanie. V predĺžení boli nejaké šance, ale napokon sme v úplnom závere inkasovali."

Domácim takmer vyšlo hneď prvé striedanie. Vo vyloženej šanci sa ocitol Bondra, ale opečiatkoval iba hornú žrď Tomekovej bránky. Útoky sa striedali vo vysokom tempe. Po deviatich minútach hry pohrozil Obdržálek, Vošvrda bol pripravený. Následne mali domáci po faule Mitchella na Ťavodu výhodu presilovej hry. Po buly sa však na popradskú bránu rútili Handlovský s Kytnárom, proti ktorému Vošvrda vytiahol dôležitý zákrok. Popradčania však Zvolenu počas početnej výhody riadne podkurovali, výsledok bol ďalší faul hostí. Na šesť sekúnd sa ocitli v brániacej trojici. Najbližšie ku gólu bol po teči Petranovej strely Bondra. Posledné minúty prvého dejstva patrili "kamzíkom". Tí však zahadzovali jednu šancu za druhou.

V druhej tretine sa na ľade začalo iskriť, hra sa pritvrdila a pribúdali i šarvátky. Tlak Popradu postupne opadol a taktovku prebrali hostia zo Zvolena. V 28. minúte trafila Bodrova hokejka do tváre protihráča, a keďže sa na ľade objavila krv, popradský útočník inkasoval štyri trestné minúty. Zvolen sa do vedenia dostal v 32. minúte po tom, ako už Popradčania hrali v pätici. Špirko našiel Handlovského, ktorý poslal puk k žrdi a ten skončil v sieti - 0:1. Vzápätí mali početnú výhodu domáci a v nej mal vyrovnanie na hokejke Abdul. Po jeho blafáku šiel puk iba pár centimetrov vedľa Tomekovej bránky. Po inkasovanom góle sa však "kamzíci" nevedeli dostať do tempa a často sa dopúšťali zbytočných nepresností.

Tretia dvadsaťminútovka sa nezačala pre domácich najlepšie. V 45. minúte využil zaváhanie popradskej obrany Vandas, ktorý prihrávkou pred bránku našiel Kytnára a ten zvýšil na rozdiel dvoch gólov. Nádej pre "kamzíkov" vykresal o štyri minúty neskôr Zagrapan, ktorý sa po krídle predral k Tomekovi a strelou z uhla pod hornú žrď prekvapil zaskočeného Tomeka - 1:2. Počas vylúčenia Mitchella mal Zagrapan na hokejke aj vyrovnanie, ale spálil nemožné. Domáci sa dočkali v 56. minúte. Puk pred Tomeka potiahol tiesnený Zagrapan a po ňom sa k dorážke dostal osamotený Takáč, ktorý bekhendom poslal puk do odkrytej časti zvolenskej bránky - 2:2.

Zápas šiel do predĺženia. Na jeho konci sa do úniku dostal Zagrapan a Tomekovi vymietol pravý horný roh. Keďže gól padol zároveň so záverečnou sirénou, situáciu overovali rozhodcovia u časomeračov. Gól padol v hracom čase a Poprad zdolal Zvolen 3:2 po predĺžení.

MHC Mikron Nové Zámky - HC 07 Detva 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

10. Urban (Štrauch, Kudla), 11. Nejezchleb (Fábry), 40. Jakúbek (Kudla) – 40. Ďaloga (Sládok), 60. Ščurko (Gašpar, Kuklev). Rozhodovali: Goga, Juhász (Maď.) - Kacej, Vincze (Maď.), vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 856 divákov

Nové Zámky: Košarišťan - Andersons, Kudla, Hain, Henderson, Ordzovenský, Novák, Hatala - Bajtek, Urban, Štrauch - Rogoň, Zbořil, Jurík - Ondrušek, Jakúbek, Nejezchleb - Fábry, Slávik

Detva: Zalivin - Kuklev, Mar. Chovan, Hraško, Sládok, Šimon, F. Fekiač, Surový, Gachulinec - Puliš, Murček, Ščurko - Gašpar, V. Fekiač, Ďaloga - Žilka, Mat. Chovan, Tibenský - Giľák, Valent, Král

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: "Detva bola veľmi húževnatým súperom. Za stavu 2:0 ani 3:0 sa súper nezlomil. S hrou nie som spokojný, veľa herných situácií sme riešili zle. Dá sa povedať, že sme to ubojovali, takže spokojnosť je len s tromi bodmi."

Josef Turek, tréner Detvy:
"Rozhodla prvá tretina, tú sme nezvládli, odohrali sme ju slabo. Potom sme sa prebudili a dve tretine sme hrali veľmi dobre. Myslím si, že sme boli lepším tímom. Utvorili sme si mnoho streleckých príležitostí, no stále sme stroskotávali na brankárovi a to rozhodlo. Myslím si, že za tie dve tretiny sme si zaslúžili nejaký bod."

Po krátkom prerušení v 4. minúte spôsobenom rozbitým sklom medzi trestnou lavicou a boxom časomeračov pohrozil ako prvý Puliš. Domáci brankár bol však pozorný. Následne ho preveril tvrdou strelou aj Žilka, tiež bez úspechu. Do tretice mohol pohroziť Valent, ale puk bol od neho rýchlejší. Vzápätí hrali Novozámčania presilovku, v ktorej najprv Štrauch poslal puk do žrde detvianskej bránky. Už o niekoľko sekúnd neskôr však domáci otvorili skóre duelu, keď sa presadil Urban. Neprešli ani dve minúty a domáci sa tešili opäť – Nejezchleb miernym pohybom oklamal hosťujúceho brankára a švihom z pravého kruhu ho dokonale zaskočil.

Druhú tretinu začali domáci tlakom, ale nepodarilo sa im ho pretaviť na tretí gól. Neujala sa ani Zbořilova strela spoza detvianskeho obrancu. Nové Zámky mali aj v tomto úseku stretnutia hernú prevahu, hostí však držal v hre ich brankár, čo potvrdil pri Juríkovom príklepe z ľavého kruhu. Na druhej strane Valentov pokus bez prípravy išiel len do Košarišťana. V 39. minúte sa pekne uvoľnil na pravom krídle Jurík, spoza bránky posunul puk na Rogoňa, ale tomu sa nepodarilo poslať ho do siete. Tridsaťtri sekúnd pred koncom druhého dejstva sa tak predsa len stalo, Kudla našiel peknou prihrávkou naprieč útočným pásmom Jakúbeka, strela ktorého nakoniec skončila za Zalivinom. Už–už sa zdalo, že domáci pôjdu do kabín s čistým kontom, no v poslednej sekunde Ďaloga prekonal Košarišťana.

V tretej tretine hostia zvýšili obrátky, no pribrzdilo ich vylúčenie Kukleva. To mohli potrestať Bajtek i Kudla, ale Detvania sa aj so šťastím ubránili. Ani hostia svoju početnú výhodu nevyužili, i keď Murček nastrelil Košarišťanovu pravú žrď. V poslednej minúte duelu sa presadili Detvania po druhý raz - Ščurko doklepol puk do domácej bránky.

HK Nitra - MAC Budapešť 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

2. Majdan (Kerbashian, Scheidl), 18. Bortňák (Rapáč, Buček), 27. Scheidl (McCormack, Lantoši), 39. Buček (Pupák, Rais), 44. Buček (Pupák, Rapáč), 60. Buček (Rapáč) - 4. Brown (Dansereau, Klempa), 47. Nagy (Klempa). Rozhodovali: Müllner, Stano - Orolin, Frimmel, vylúčení: 4:3, navyše: Slovák - Dansereau obaja 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2047 divákov

Nitra: Šimboch - Mezei, McCormack, Korím, Morrison, Pupák, Rais, A. Sloboda - Lantoši, Slovák, Blackwater - Scheidl, Kerbashian, Majdan - Buček, Bortňák, B. Rapáč - Pätoprstý, Šiška, Hrušík - Hvizdoš

Budapešť: Rajna - J. Dudás, Negrin, Bugár, Burt, Macaulay, Pozsgai - Bodó, Langkow, K. Nagy - Dansereau, Brown, Klempa - Szabad, Terbócs, Odnoga - Szigeti, Majoross, Pápa

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Musím potvrdiť, že MAC má v ofenzíve veľkú silu. My sme sa pomaly rozbiehali po tom incidente z úvodu. Oba tímy 'zamrzli,' až druhá tretina rozbehla kvalitný hokej. Zápas bol príliš útočný, povedal by som, že až na úrovni exhibičného zápasu."

Gergely Majoross, tréner Budapešti: "Som sklamaný z výsledku. Väčšinu zápasu sme hrali dobre a boli fázy zápasu, keď sme hrali výborne. Najväčším problémom bol náš nedôraz pred bránkou súpera. Nitra má veľmi dobrý tím. Mrzí ma, že sme nevyužili šance najmä v prvej tretine. Tam sme mali odskočiť na väčší gólový rozdiel."

Prvá tretina trvala takmer hodinu, keďže zápas prerušili na približne 20 minút. Na ľadovú plochu priletela pyrotechnika, ktorej výbuch sa ozval Nitra arénou. Vinníka chytili a na rad mohol prísť hokej. Ešte pred prerušením poslal domácich v 2. minúte do vedenia Majdan. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a o dve minúty vyrovnal Brown - 1:1. Hostia viackrát pohrozili z protiútokov. V 6. minúte nastrelil žrď Macaulay. V 10. minúte rozhodcovia nariadili trestné strieľanie pre MAC Budapešť. Odnoga síce prekonal Šimbocha, ale s pukom sa vrátil dozadu, takže gól neuznali. Dve minúty pred koncom tretiny sa ešte presadil domáci Bortňák a Nitra po prvej tretine viedla 2:1.

V druhej tretine Nitrania zlepšili svoj výkon. Hostí nepúšťali do brejkov a dokázali dvakrát skórovať. Najskôr počas presilovej hry v 27. minúte tečoval Scheidl strelu McCormacka - 3:1. Štvrtý gól inkasoval Rajna v 39. minúte z hokejky Bučeka. Maďarský tím mohol prehrávať aj vyšším rozdielom, no Majdan, Lantoši ani Šiška nepremenili dobré šance.

V 44. minúte strelil svoj druhý gól v zápase Buček - 5:1. O tri minúty znížil hosťujúci Nagy, ktorý vymietol horný roh bránky. Hostia nezložili zbrane a sympaticky dohrali zvyšok zápasu. V 56. minúte sa rútil Bodó sám na Šimbocha, ale brankárovi Nitry druhýkrát v zápase pomohla žrď. Na konečných 6:2 uzatvoril 38 sekúnd pred koncom Buček, ktorý strelil premiérový hetrik v mužskom hokeji.