Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Tipsport Liga

Nové Zámky zaskočili majstra z Banskej Bystrice, Košice zdolali Žilinu

Na snímke druhý zľava hráč Košíc Dávid Šoltés pred brankárom Žiliny Tomášom Tomekom v zápase 23. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina v Košiciach 26. novembra 2017. Foto: TASR/František Iván

Žilinčania tak zaznamenali piatu prehru v rade.

Nové Zámky 26. novembra (TASR) - Súboj deviateho tímu s aktuálnym majstrom začali Zámčania vo vysokom tempe, keď napádali Bystričanov už v ich obrannom pásme. Výsledkom toho bola ich prvá presilová hra už v tretej minúte duelu. Veľkú možnosť v nej mal Lantoši, ktorý pálil bez prípravy po Vargovej prihrávke spoza brány. V hre piatich proti piatim mal dobrú príležitosť aj Plašil, no Lukáš si svoju bránu postrážil. V úvodnej desaťminútovke boli domáci lepším, pohyblivejším tímom, no bez gólového efektu. V 13. minúte putoval na trestnú lavicu Koba Jass a Bystričania dostali výhodu presilovky. V oslabení unikol po pravej strane Novotný, no jeho dobre mierený švih zneškodnil vyrážačkou bystrický gólman. Gólom sa neskončil ani Lantošiho prienik po ľavom krídle, keď sa tiesnený natlačil pred hosťujúceho brankára. Na druhej strane sa pri Ďatelinkovej strele od modrej prezentoval pohotovým betónom Foltán.

Úvod druhého dejstva začali hostia presilovou hrou, no Brittain na dva razy pred Foltánom neuspel. Mladý, ešte len 20-ročný, rodák z Bojníc v novozámockej bráne aj po tomto oslabení držal čisté konto. Nevyzreli naňho ani Asselin s Faillem zakončujúci bystrickú aktivitu v pásme Novozámčanov. V polovici zápasu kapituloval prvý z gólmanov – strelou od modrej sa presadil domáci Hruška. Už o niekoľko sekúnd mohol pridať druhý gól Zbořil, no z nájazdu nedokázal pretlačiť puk popri Lukášovom betóne. Bystričania mohli vyrovnať v nasledujúcej presilovke, no Lunter pálil spomedzi kruhov iba ponad domácu bránu. Nakoniec sa to podarilo Lunterovi, puk z ktorého hokejky skončil medzi Foltánovými betónmi a po hvizde rozhodcu bol už na bránkovou čiarou.

Tretiu tretinu začali oba celky v rýchlom tempe, obaja brankári si však dobre strážili svoje územie, naopak, hráčom v poli chýbal cit pre prihrávku a chladnokrvnosť pri zakončení. V druhej desaťminútovke tretieho dejstva pridal favorit z Bystrice na obrátkach, na zmenu skóre to však nestačilo. V dobrej pozícii minul Bubela Hohmannovu prihrávku krížom cez novozámocké bránkovisko. Rovnako Bubela neuspel so strelou z otočky a poslal ju len do Foltánovej hrude. Rovnako naložil so svojou príležitosťou i Surový. A keď neuspel pred Foltánom ani Lunter, zápas sa dostal do predĺžnenia. To začali domáci 17-sekundovou presilovou hrou, zužitkovať sa im ju však nepodarilo. Dva body mohol pre domácich vybojovať po Lantošiho prihrávke Varga, no neúspešne. O výsledku nakoniec rozhodol 35 sekúnd pred koncom predĺženia po nájazde dvoch na jedného domáci Šimun.

HC Nové Zámky - HC 05 Banská Bystrica 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly
: 30. Hruška (Salija), 65. Šimun (Plašil)– 38. Lunter (Surový, Kubka), Rozhodovali: Konc Daniel, Babic, Gegáň, Nagy, Beniač Vylúčení: 5:5, Presilovky: 1:0, Oslabenia: 0:0

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Do začiatku zápasu sme mali veľmi zlý vstup, prvú tretinu sme dali domácim príliš veľa priestoru. Vypracovali si tam nejaké šance, druhá tretina bola z našej strany už lepšia. V tretej tretine sme možno mali viac z hry ale bol to taký boj z obidvoch strán. Tam sa už ani jedno z mužstiev nedostávalo do nejakých extra šancí. A keď áno, tak brankári to pochytali. Takže myslím si, že remíza bola v riadnom hracom čase zaslúžená. A predĺženia nám absolútne nejdú. Spravili sme obrovskú chybu pri mantineli, súper išiel do prečíslenia a rozhodol."

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: "Ja to zhodnotím z trochu iného súdku. Môžeme tu na Slovensku organizovať semináre svetovej úrovne, ale pokiaľ to v extralige bude fungovať tak ako to funguje, tak sa slovenský hokej nikdy nikam neposunie. To je asi tak všetko, čo by som chcel po dnešnom zápase povedať."

XXX

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (1:0, 4:1, 0:1)

Košičania začali náporom a brankár hostí Tomek mal prácu od úvodných sekúnd. Poradil si však s viacerými nebezpečnými pokusmi vrátane tutovky navrátilca do košickej zostavy Šoltésa v 3. minúte. V polovici úvodnej časti mali hostia 95-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale za neefektívne obliehanie Habalovej bránky onedlho prišiel trest. Košický útočník Marek Hovorka zvolil v úniku dvoch na jedného strelu k bližšej žrdi a prekvapil Tomeka - 1:0. Krátko na to mali "oceliari" presilovku, v ktorej sa usadili v pásme, ale séria kombinácií k nebezpečnej šanci neviedla.

Druhá tretina bola v jasnej réžii domácich. Do dvojgólového vedenia ich v 22. minúte poslal Nagy, Juríkove vylúčenie potrestal v 27. minúte Boltun a keď v 30. minúte Kafka v oslabení potrestal chybu žilinskej defenzívy, bolo už 4:0. Gólovo úrodný úsek hry podčiarkol Žilinčan Klimenta, keď využil ideálny pas od Mikuša - 4:1. Žilinčania následne ožili, viackrát sa usadili v útočnom pásme, ale šiesty gól zápasu padol do ich bránky. Spoluprácu efektívne hrajúceho druhého útoku Košíc zakončil Kafka - 5:1.

Pohodlný náskok domácich upokojil a tí v tretej časti kontrolovali hru. V jej polovici však najskôr Spilar nepremenil sľubnú príležitosť a z následného protiútoku pri signalizovanom treste Handlovský nachytal brankára Habala pokusom spoza bránky - 5:2. Hoci sa oba tímy snažili navýšiť svoje gólové konto, ďalšie príležitosti už ostali nevyužité. Žilinčania tak zaznamenali piatu prehru v rade.

13. Hovorka (Kafka), 22. Nagy (Dudáš, Spilar), 27. Boltun (Spilar), 30. Kafka (Kessel, Hovorka), 37. Kafka (Pacan, Hovorka) - 31. Klimenta (Mikuš), 49. Handlovský (Hruška, Mendrej). Rozhodovali: Lokšík, Štefik - Gajan, Gavalier, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 3374 divákov.

zostavy:

HC Košice: Habal - Dudáš, Šedivý, Kessel, Gernát, Pulli, Bača, Michalčin, Matejka - Spilar, Pacan, Nagy - Kafka, Hovorka, Suja - Hričina, Boltun, Šoltés - Klíma, Vrábeľ, Petráš

MsHK DOXXbet Žilina: Tomek - Juraško, Mikuš, Poulin, Chaloupka, Harant, Roman, Meliško, Mendrej - Handlovský, Hruška, Klimenta - Jurík, Švihálek, Tomas - Tvrdoň, Holovič, Stupka - Švec, Ondruš, Rogoň

Milan Jančuška, tréner HC Košice: "Zaslúžené víťazstvo. Som spokojný s predvedenou hrou vo všetkých troch tretinách. Mali sme dobrý pohyb, rýchlo sme kombinovali. Veľa pekných šancí nebolo dotiahnutých vďaka výbornému výkonu žilinského brankára Tomeka. Som rád, za náš dnešný výkon."

Stanislav Škorvánek, tréner MsHK DOXXbet Žilina: "Košičania boli v prvých dvoch tretinách lepší vo všetkých činnostiach. Ťažko sme odolávali nátlakovej hre domácich, ktorí mali dobrý pohyb. To, čo sme si povedali pred zápasom, ostalo niekde v kabíne alebo v autobuse. Dnes to bolo jednoznačné víťazstvo domácich. Za všetko hovorí fakt, že sme inkasovali päť gólov a náš najlepší hráč bol brankár Tomáš Tomek. Neostáva nám nič iné, iba sa sústrediť na zápasy, ktoré nás čakajú a hrať, tak aby sme sa posunuli na miesta zaručujúce play off."

XXX

HKM Zvolen – HK Poprad 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Úvod zápasu poznačila presilovka Popradu. Počas nej domácim nevyšlo prečíslenie dvoch na jedného, no na druhej strane sa ujala po perfektnej prihrávke Svitanu pohotová strela Mlynaroviča, no už sekundu po príchode Rossa z trestnej lavice. Zvolen odpovedal rovnakou mincou. Presadil sa v početnej výhode. Od modrej čiary vyslal puk pred bránku Kováčik a hosťujúci Vartovník ho nešťastne tečoval, čím tak prekvapil vlastného brankára – 1:1. Nehral sa oku lahodiaci hokej, prevahu mali hráči spod Pustého hradu, ale vyložené šance chýbali. Zvýšiť skóre mohol iba Obdržálek z dvoch metrov, Corbeil bol proti.

Na začiatku druhej tretiny hrali Popradčania opäť presilovku a teraz ju využili oveľa rýchlejšie. Ujala sa strela Königa od modrej, Šimkovi clonil Heizer a puk prešiel gólmanovi Zvolena pomedzi betóny – 1:2. Domáci sa následne snažili vyrovnať, mali viac z hry i šance, ale Hraško v presilovke voľný z kruhu neprestrelil brankára hostí, nepodarilo sa to potom ani Steénovi zblízka a v mohutnom tlaku neboli úspešné ani tri pokusy aktívneho obrancu Ťavodu.

Až v tretej tretiny zúročil Zvolen svoju prevahu a privodil obrat. Všetko však mohlo byť inak ak by sa ujala najprv strela Buca z ľavého kruhu, Šimko bol proti. V 48. minúte strieľal od modrej Steén a Ross šikovne zmenil smer puku v kruhu – 2:2. Uplynula minúta a bolo 3:2, pretože nahodený puk z hokejky Bokroša prekĺzol Corbeilovi popri ľavej žŕdke. Štvrtý zásah mohli ešte pridať v dobrých možnostiach Coffman a Obdržálek, ale keďže sa tak nestalo, Poprad to v závere skúsil v šestici bez brankára. Vyrovnať sa mu však nepodarilo, pretože do opustenej svätyne hostí poslal puk Coffman.

8. J. Kováčik (Michal Chovan), 48. Ross (Steén, Drgoň), 49. T. Bokroš (J. Kováčik, Michal Chovan), 60. Coffman (Obdržálek, Steén) – 3. Mlynarovič (Svitana), 23. König (Fabian, R. Rapáč) Rozhodovali: Baluška P. Jonák – Rojík, P. Šefčík. Vylúčení na 2.min: 2:3 , presilovky 1:1, oslabenia 0:0, 1512 divákov.

Zostavy:

Zvolen: Climie –Drgoň, Ross, Hraško, J. Kováčik, Ťavoda, Wharton,, T. Bokroš, Andersons – Coffman, Stén, Obdržálek – Michal Chovan, Kytnár, Šišovský – Síkela, L. Jurík, Matis - T. Török, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Poprad: Corbeil – McDowell, D. Brejčák, Fabian, König, Davydov, Ježek, Dinda – Svitana, Mlynarovič, Štrauch – Buc, Heizer, R. Rapáč – Hvila, Vartovník, D. Bondra – Matúš Paločko, Lichanec, Kroták

Peter Mikula, tréner Zvolena: „O tomto zápase rozhodla druhá tretina. Hostia boli polku zápasu nebezpeční, ale náš nápor v druhej tretine nám dodal sebavedomie, boli sme húževnatí, bojovali sme a aj keď sme stále po druhej tretine prehrávali, nechýbalo nám odhodlanie zvrátiť výsledok, neklesali sme na duchu . Naša hráčska snaha bola odmenená v tretej tretine gólmi a výsledok je tak napokon spravodlivý. Od polky zápasu to malo kontúry, aké si predstavujeme.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Celkom nám vyšiel úvod zápasu. Do polky sme mali dobre rozohranú partiu, vyhrávali sme, ale v druhej tretine nás súper chytil na striedaniach, zamkol nás v pásme a dostal pod tlak. Nehrali sme dobre v hre piatich proti piatim, nevedeli sme sa udržať na puku. V tretej tretine bola hra na strane domácich, mali šance i tlak, vyhrali zaslúžene. Musíme sa cez túto prehru preniesť a pripraviť sa na ďalšie zápasy.“

Tomáš Bokroš, autor víťazného gólu Zvolena: „Bol to vyrovnaný zápas. My sme sa snažili aj za nepriaznivého stavu o našu hru. Verili sme, že ak budeme hrať to, čo máme a vieme, tak privodíme obrat. Môj gól ma veľmi potešil, konečne mi to tam padlo. Nahodil som puk, dobre tam clonil Kytnár. Ciele máme vysoké, vyhrali sme síce po takomto priebehu, ale je to jedno, dôležité sú tri body.“

XXX

HC 07 Detva - MHK 32 Liptovský Mikuláš 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

V Detve sa dnes hralo bojovné stretnutie, ktoré sa už tradične začalo vo výbornej atmosfére. Do prvej vážnejšej šance sa vo 4. minúte dostal Fekiač, no jeho tvrdú ranu dokázal Košarišťan pokryť. Na opačnej strane sa o pár sekúnd neskôr do zakončenia prebíjal Langhammer, no aj Viarbitsky sa prezentoval dobrým zákrokom. V 8. minúte mohlo byť 1:0, keď sa do šance dostal Tibenský. Krídelník domácich zakončoval do takmer odkrytej brány Liptákov, no Košarišťan predviedol famózny zákrok.O pár minút neskôr hrala Detva presilovú hru, v ktorej sa do dobrej streleckej pozície dostal Martin Chovan. Ten to vyskúšal, no fantastického Košarišťana neprekonal. Do kabín sa tak išlo za stavu 0:0.

V druhom dejstve sa začal hrať opatrný hokej a mužstvá sa do šancí dostávali len sporadicky. V 25. minúte unikol obrane hostí Murček, no v samostatnom úniku Košarišťana neprekonal. V polovici zápasu mohla Detva viesť, no brankár hostí aj s obrovskou dávkou šťastia zneškodnil strelu Gašpara. V závere druhej časti hry mala Detva ešte dve dobré šance. V tej prvej neuspel Gachulinec a v tej druhej Sčurko. Druhý menovaný si môže sypať popol na hlavu, pretože Košarišťana neprekonal osamotený medzi kruhmi. Tretia tretina sa takisto, ako druhá niesla v opatrnom duchu. Do prvej dobrej šance sa dostal Langhammer, no puk za domáceho brankára neprestrčil. Prvý gól stretnutia sme videli v 53. minúte, keď sa po strele od modrej čiary puk dostal za chrbát Viarbitskyho. Detva sa v závere ešte snažila niečo so stretnutím urobiť, no domáci hokejisti sa trápili s prechodom do útočného pásma a tak v stretnutí napokon ťahali za kratší koniec.

Gól:
53. Koyš (Suchý, Paukovček), rozhodovali: Lauff, Orolín - Bogdaň, Korba, vylúčení:1:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 464 divákov

Detva: Viarbitsky – Kuklev, Chovan, Sládok, Fekiač, Šimon, Gachulinec, Chovan, Jendroľ – Sčurko, Surovka, Videlka – Tibenský, Murček, Milý – Surový, Gašpar, Novák – Abramov, Huňady, Utkin

Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Luža, Nádašďi, Moravčík, Tabaček, Suchý, Pacalaj, Nitriansky, Nemec – Uram, Sukeľ, Kriška – Sukeľ, Langhammer, Huna – Koyš, Paukovček, Rapáč – Laco, Piatka, Števuliak

Ivan Dornič, tréner Detvy: "Musím povedať, že celý zápas sme mali optickú prevahu. Napriek tomu, že sme si vytvorili veľa gólových príležitostí, tak sme ich nedokázali využiť. Musíme sa z toho poučiť a do ďalších zápasov zlepšiť. Chlapci sa dnes nadreli, no bez gólu nemôžeme vyhrať. Súperovi gratulujem k víťazstvu aj napriek tomu si však myslím, že sme boli lepší."

Pavel Paukovček, tréner Liptovského Mikuláša: "Dnes sme podali oduševnený výkon. Celé mužstvo na čele s brankárom podali dobrý výkon. Odohrali sme tretí zápas v priebehu štyroch dní, čo pri našej šírke kádra nie je vôbec jednoduché. Dôležitá bola druhá tretina, v ktorej sme ustáli množstvo oslabení. Zápas sme dobojovali a v závere sme sa mohli tešiť z víťazstva."