Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Tipsport Liga

TIPSPORT LIGA: Košičania v šlágri 15. kola rozdrvili Trenčín

Na snímke radosť hráčov Košíc po druhom góle, vpravo autor gólu Tomáš Hričina v zápase 15. kola Tipsport ligy HC Košice - HK Dukla Trenčín v Košiciach 27. októbra 2017. Foto: TASR/František Iván

Pre Trenčanov to bola iba druhá prehra a naďalej zostávajú na prvom mieste tabuľky.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom šlágri 15. kola Tipsport ligy nad Duklou Trenčín 5:1. Pre Trenčanov to bola iba druhá prehra a naďalej zostávajú na prvom mieste tabuľky. Prvé víťazstvo v TL zaznamenal nováčik z Detvy, pod vedením nového trénera Ivana Dorniča zdolal Poprad 7:3.

11. Slovensko 20 12 3 1 1 7 28:51 12

HC Košice - HK Dukla Trenčín 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
3. Vrábeľ (Suja, Petráš), 13. Hričina (Nagy, Šedivý), 29. Kafka (Hovorka, Koyš), 35. Hričina (Nagy, Šedivý), 60. Hovorka (Koyš) - 50. Špankovič (Pardavý, Sojčík). Rozhodovali: J. Konc, Goga - Smrek, Kacej, vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 6087 divákov.

Košice: Lundström - Dudáš, Šedivý, Čížek, Bača, Kessel, Pulli, Matejka, Koch - Hričina, Boltun, Nagy - Kafka, Hovorka, Koyš - Klíma, Pacan, Šoltés - Vrábeľ, Suja, Petráš
Trenčín: Valent - Starosta, Kozák, Cebák, Frühauf, Bohunický, A. Themár - Hecl, J. Pardavý, Sojčík - T. Varga, Bulík, D. Hudec - Gašparovič, Dlouhý, Mikula - Špankovič, K. Kováčik, Jakubec - Kukuča

Na úvodný gól v šlágri kola sa dlho nečakalo. Vo svojom 36. zápase za HC Košice si otvoril strelecký účet Filip Vrábeľ, keď sa natlačil k bránke a prekonal Valenta - 1:0. Rýchly gól domácich povzbudil a prvá tretina vyznela v ich prospech herne i gólovo. Viac sa hralo pred trenčianskou bránkou a ten druhýkrát kapituloval v 13. minúte. V presilovke Košičanov vystrelil Nagy, trenčiansky brankár nemal puk pod kontrolou a to využil Hričina - 2:0.

Aj v druhej časti boli domáci lepším tímom. Častejšie hrozili gólovými príležitosťami a až na pár výnimiek nepúšťali súpera do šancí. Trenčania sa v 29. minúte presvedčili o výbornej spolupráci košického dua Hovorka - Kafka. Prvý menovaný sa po prihrávke Šedivého ocitol vo výbornej pozícii pred Valentom, ale neunáhlil sa a jeho gólovú ponuku Kafka neodmietol - 3:0. Hostia sa v 32. minúte dostali do veľkého tlaku počas presilovky, šance Bulíka i Sojčíka však zostali nevyužité. Snaha hostí pokračovala aj v následnom oslabení, keď v protiútoku neuspel Varga. Ako naložiť s brejkom však následne ukázali domáci. Únik dvoch proti jednému, Nagova prihrávka na Hričinu a bolo 4:0. Trenčania hrali bez viacerých lídrov tímu a v závere druhej časti sa zdalo, ako by im dochádzali sily. Hralo sa najmä na ich bránku a Valent bol v častej permanencii. Skóre 4:0 sa však už do druhej prestávky nezmenilo.

Hra v tretej tretine mierne stratila náboj a hoci sa hralo bez častejšieho prerušovania, zaujímavých situácií nebolo veľa. Košický brankár Lundström prišiel o čisté konto v 50. minúte, keď ho prekonal Špankovič. V 55. minúte bolo k videniu viacero zaujímavých príležitostí, ale šance Šoltésa, Hudeca i Petráša brankári zmarili. Konečnú podobu výsledku dal v 60. minúte domáci útočník Hovorka - 5:1

Milan Jančuška, tréner HC Košice: "Hodnotenie dnešného zápasu by som zhrnul do troch bodov. Prvým sú vynikajúci diváci a atmosféra, ktorá nás hnala za víťazstvom. Druhým bodom je koncentrovaný a disciplinovaný výkon okorenený krásnymi gólmi. Tretím bol vynikajúci výkon brankára Lundströma."

Peter Oremus, tréner HK Dukla Trenčín: "Chýbala nám agresivita a pohyb. To sú atribúty, ktoré nás zdobili v predošlých zápasoch. V tretej tretine sme sa trochu vrátili k nášmu hokeju, ale zdolať Košice s agresivitou, akú sme dnes predviedli, by bolo veľmi ťažké. Víťazstvo Košíc je zaslúžené."

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
34. Huna (tr.st.) - 21. H. Ručkay (Blasckwater), 52. Mezei (Ordzovenský, Krištof). Rozhodovali: Snášel, T. Orolin - Gajan, Gavalier, vylúčení: 5:8, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 989 divákov

Liptovský Mikuláš: Košarišťan - Luža, Nádašdi, Suchý, Nemec, Moravčík, Tabaček, Pacalaj, Devečka – Uram, M. Sukeľ, Kriška – Huna, Paukovček, Rapáč – Števuliak, Langhammer, Spilar – J. Sukeľ, Piatka, Laco
Nitra: Lawson – Mezei, Rýgl, Ordzovenský, Milam, Miroslav Pupák, Versteeg, Korím, Michal Pupák - Kutálek, Krištof, Paulovič – Blackwater, Mikúš, H. Ručkay – Luciani, J. Ručkay, Rzavský – Šille, Ondrušek, Csányi

Už od úvodu sa hral útočný hokej. V 6. minúte sa obtočil okolo brány Luciani, ale Košarišťan včas zasiahol. O pár sekúnd neskôr mali dobrú šancu aj domáci. Suchého delovku zneškodnil Lawson, následne si poradil aj s dorážkou Paukovčeka. Nitriansky brankár podržal spoluhráčov aj v nasledujúcich minútach. Domáci to skúšali najmä od modrej, ale pokusy Nádašdiho a Lužu gólom neskončili. V 15. minúte mali Liptáci dve obrovské šance. Najskôr M. Sukeľa bravúrne vychytal Lawson, následne Kriška ani na dvakrát nedotlačil puk do odkrytej časti hosťujúcej brány. V závere prvej časti sa zranil Lawson, ktorého v bráne nahradil Laco.

Po tom čo sa domácim nepodarilo premeniť viaceré gólové príležitosti, udreli na druhej strane Nitrania. V 21. minúte spomedzi kruhov Ručkay aj s dávkou šťastia prekonal Košarišťana. Liptovský Mikuláš dokázal odpovedať v 34. minúte, po tom čo si strelecký účet po návrate oprášil Huna. V závere druhého dejstva mal dobrú šancu Spilar, no Laco reflexívne zasiahol.

Domáci boli v tretej tretine hladnejší po góle, najmä mladý M. Sukeľ, ktorý sa však trápil v koncovke. V 52. minúte pohrozil Mikúš, lenže Košarišťan bol pozorný. Nitra sa však následne dostala do vedenia. Hostia využili presilovku a po delovke Mezeia sa dostali druhýkrát v zápase do vedenia. Posledné minúty tretieho dejstva patrili domácim. Tí sa snažili vyrovnať, no Laca už neprekonali.

Pavol Paukovček, tréner Liptovského Mikuláša: “Vo vyrovnanom stretnutí zvíťazila šťastnejšia Nitra. Nedarí sa nám v presilovkách, kde si vieme vypracovať šance, ale na rozdiel od súperov nám to tam nepadá.”

Andrej Kmeč, tréner Nitry: “Podali sme bojovný a kolektívny výkon. Najdôležitejšie bolo, že sme ustáli oslabenia. V situácii, keď potrebujeme body ako soľ, sme získali tri, čo nás veľmi teší.”

HC 07 Detva - HK Poprad 7:3 (1:2, 2:0, 4:1)
7. Tibenský (Milý), 26. Murček (Tibenský, Šimon), 37. Macejko, 43. Tibenský (Sládok), 44. Milý (Gachulinec), 52. Ščurko (Kuklev, Videlka), 58. Videlka - 6. Abdul (McDowell), 11. Mlynarovič (Svitana, Štrauch), 41. Heizer (Fabian, Šitnikov). Rozhodovali: Lokšík, Štefík - Kollár, Rojík, vylúčení: 1:4, navyše: Corbeil (Poprad) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 421 divákov

Detva: Larose, Jendroľ, Sládok, Murček, Chovan Mat., Gašpar, Žilka, Kuklev, Tibenský, Šimon, Macejko, Chovan Mar., Nagy, Ščurko, Gachulinec, Abramov, Videlka, Surový, Surovka, Fekiač, Novák, Milý
Poprad: Fabian, Davydov, Šterbák, Majdan, Paločko Matej., Bondra, Mlynarovič, Paločko Matúš, Lichanec, Konig, Heizer, Šitnikov, Corbeil, McDowell, Ježek, Štrauch, Svitana, Ivanov, Jáchym, Krempaský, Dinda, Abdul

Prvá tretina zápasu priniesla disciplinovaný výkon oboch tímov s množstvom šancí na oboch stranách. Domáci začali aktívnejšie, no pozorná popradská obrana ich streleckým pokusom dokázala odolať. Napriek snahe domácich, skóre stretnutia otvorili hostia gólom Jindřicha Abdula v 6. minúte. Dlho sa však z gólu netešili, pretože domáci dokázali odpovedať už o necelú minútu a pol nenápadnou strelou Jozefa Tibenského, ktorý vystrelil puk od modrej čiary a ten skončil až za chrbtom prekvapeného brankára Corbeila. Po vyrovnávajúcom góle sa domáci hokejisti dopustili viacerých chýb, po ktorých mohli inkasovať. Stalo sa tak v 11. minúte, kedy sa po obrovskej chybe domácej obrany rútil od modrej čiary v samostatnom nájazde Samuel Mlynarovič, ktorý sa nemýlil a poslal hostí opäť do vedenia. Domáci už do konca tretiny vyrovnať nedokázali a do šatne tak odchádzali spokojnejší hostia.

Do druhej tretiny vstúpili domáci výrazne aktívnejšie, so snahou o rýchle vyrovnanie. Vytvorili si tlak, čo vyvrcholilo presilovou hrou v prospech Detvy už po 45. sekundách hry. Ponúknutú príležitosť ale napriek množstvu strel domáci nevyužili. Skóre sa menilo až v 26. minúte, kedy Jozef Tibenský vnikol do útočného pásma po ľavej strane, milimetrovou prihrávkou poslal puk pred bránu, kde ho šikovným tečom usmernil do popradskej brány Michal Murček. Po vyrovnávajúcom góle sa hostia zmobilizovali a na dlhé minúty zatlačili domácich do svojho obranného pásma, ale na začiatku 31. minúty sa dopustili zbytočného útočného faulu, po ktorom Detva počas dvojminútovej presilovky viackrát mohla prikloniť skóre stretnutia na svoju stranu. Stalo sa tak až v 37. minúte, kedy rozbehnutí domáci otočili skóre vo svoj prospech gólom Miroslava Macejka. Záver tretiny sa dohrával v nervóznom duchu, čo odštartoval úder hokejkou brankára hostí o mantinel a jej následné odhodenie smerom ku striedačke hostí, za čo si vyslúžil 10 minútový trest za nešportové správanie. Do konca tretiny ešte udelili rozhodcovia menší trest pre Jozefa Tibenského a po jej skončení sa v strede klziska strhla menšia šarvátka.

Do poslednej tretiny vstúpili lepšie hostia, ktorí už po 35. sekundách hry využili presilovku. Domáci však nezložili zbrane a napriek nepriaznivému úvodu si útočnou hrou už o necelú minútu vypýtali presilovku po faule Aleša Ježka. V nej svoje predchádzajúce vylúčenie dokonale odčinil gólom Jozef Tibenský. V tejto chvíli ovládla štadión pod Poľanou divácka eufória, ktorá hnala domácich hokejistov k ešte väčšej aktivite. Stúpajúci tlak a množstvo príležitostí na zvýšenie skóre najskôr využil v 44. minúte Juraj Milý a v 52. náskok Detvy zvýšil miláčik domácich Ladislav Ščurko. V týchto chvíľach bolo cítiť frustráciu hostí, ale domáci pokračovali v dobíjaní brány za výraznej pomoci fanúšikov, ktorí posledné 3 minúty fandili po stojačky. Ako posledný sa ešte zapísal do listiny strelcov David Videlka, ktorý uzatvoril skóre stretnutia gólom v 58. minúte na 7:3 a na štadióne sa strhli oslavy prvého ligového víťazstva.

Ivan Dornič, tréner Detvy: "My sme verili, že raz to musí prísť, že musíme už konečne vyhrať. Hráčom sa zle hralo, boli pod psychickým tlakom, keď 15 zápasov nevyhrali a dnes sme išli od začiatku za víťazstvom, hoci sme hneď dostali prvý gól. Našťastie sa nám podarilo dať kontaktný gól na 1:1 a opäť sme hrali kvalitný hokej, ale dostali sme zase na 2:1. Po druhej tretine sme urobili trošku zmeny v zostave a keď sme už viedli 3:2, opäť sme dostali kontaktný gól na 3:3, čo som sa bál, že zase to s mužstvom trochu zahýbe, ale musím povedať, že chlapcov to ešte viac povzbudilo, dali sme na 4:3 a 5:3 a potom z hráčom padol kameň zo srdca a hrali úplne inak, ako v predchádzajúcich 15 zápasoch. Som veľmi rád, že sa nám to konečne podarilo!"

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Dnes nie je čo hodnotiť, zaslúžene vyhrala Detva, raz to muselo prísť a nás mrzí, že sme si to odniesli práve my. Ale my sme si dnes absolútne nezaslúžili vyhrať, pretože predvedený výkon bola jedna veľká katastrofa. Nám sa v určitom momente narušila taká jemná mikroklíma, ktorá bola v mužstve, taká víťazná a odvtedy to nevieme dať dokopy, skôr naopak, je to horšie a horšie. Uvidíme, možno sa zajtra príjmu nejaké riešenia a my sa s trénerom dohodneme čo ďalej a situácia sa určite musí riešiť."

HC Nové Zámky - MsHK Žilina 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
34. Švihálek (Hatala), 36. Klimenta, 60. Handlovský. Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. - M. Orolin, Synek, Vrančík, vylúčení: 3:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1834 divákov

Nové Zámky: Kováč – M. Jass, Plašil, Prapavessis, Salija, M. Novák, Hruška, Šimek, K. Jass – Škoda, Špirko, Raenko – Zbořil, Novotný, Cetkovský – Monya, Šimun, Lantoši - Varga, Dubinin, Fábry
Žilina: Tomek – Juraško, Mikuš, Chaloupka, Hatala, Roman, Harant, Dolinajec, Mendrej – Kučkin, Klimenta, Handlovský – Jurík, Martindale, Švihálek – Stupka, Švec, Konečný - Rogoň, Ondruš, Váňa

Súboj o šiestu priečku sa začal v miernom tempe, postupne sa však aktivita usadila viac na hokejkách domácich hráčov. V 9. minúte nebezpečne tečoval Fábryho nahodenie Varga, no prvý gól stále nepadol. V presilovke sa do bekhendového zakončenia dostal Špirko, ale Tomek bol pozorný. Na druhej strane sa mohol presadiť Handlovský, ktorý si v rohu klziska vybojoval puk. Kováč však jeho pokus vytesnil. Štyri minúty pred koncom úvodného dejstva išiel za podrazenie na trestnú lavicu Salija. Hostia sa síce na dlhú dobu usadili do útočného pásma, nedarilo sa im však nájsť správnu pozíciu na strelu. Keď to vyšlo, zaúradoval domáci gólman. V závere tretiny mohol skórovať dvakrát Lantoši, no Tomek bol na mieste.

Druhé dejstvo začali domáci presilovou hrou, Škoda už už dvíhal ruky nad hlavu pri Špirkovom zakončení, no ani z tejto situácie gól nepadol. Hra sa síce prelievala zo strany na stranu, no bez výraznejších príležitostí na zmenu stavu. V 31. minúte Lantoši nedočiahol na puk a tak sa o tri minúty, domácej chybe v strednom pásme, presadil zo samostatného úniku Švihálek. Vzápätí mohli domáci vyrovnať, do útoku sa vydala dvojica Varga – Dubinin, prvý menovaný zvolil strelu, no jeho švih skončil na ochrannej sieti. O niekoľko sekúnd neskôr spravili domáci opäť chybu v rozohrávke a tentoraz sa z nájazdu presadil na dvakrát Klimenta. Domácim neprialo ani šťastie, Novákovo nahodenie skončilo len na žrdi Tomekovej brány.

V záverečnej tretine sa domáci od jej úvodu zahryzli do súpera, no Tomek bol pozorný a zneškodnil i zakončenie Špirka. Zvýšená aktivita priniesla Novozámčanom možnosť presilovky, so svojimi pokusmi však neuspeli Lantoši ani Hruška. Žilinčania umne bránili priestor a domácim, ktorým chýbal moment prekvapenia, nedávali veľa možností zakončiť. V obrovskej príležitosti sa päť minút pred koncom domáci Škoda, no zoči-voči Tomekovi sa nepresadil, aj vďaka skvelému reflexu žilinského brankára. Následne sa v pästnom súboji predviedol Michal Novák s Martindaleom. V závere odvolali domáci brankára, čo v poslednej sekunde duelu využil Handlovský a Žilina si tak z Nových Zámkov odniesla tri body.

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: "Blahoželám súperovi k trom bodom. Hrali sme 60 minút na jednu bránku. Bohužiaľ, neboli sme v predbránkovom priestore dostatočne agresívni a dôrazní. Aj z tých 60 minút sme veľa hrali v rohoch a pri mantineloch. Myslím si, že tlak do brány mohol byť podstatne väčší, striel na bránu mohlo byť podstatne viac. Bohužiaľ sme v druhej tretine nevyužili dve veľké gólové šance, miesto toho, aby sme viedli 2:0, sme urobili na modrej čiare dve chyby a dostali sme z toho dva góly. Snažili sme sa až do konca stretnutia, ale keby sme dnes hrali aj do rána, tak ten gól by sme asi nedali."

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: "Takýto býva hokej, takýto býva šport. O našom víťazstve dnes rozhodli dve skutočnosti. Prvou bol výkon Tomeka v bráne, ktorý bol, nebojím sa povedať, bravúrny. Druhou vecou bolo to, že sme vyťažili z maxima maximum. Za maximálnej obetavosti, maximálne kolektívneho výkonu a maximálnej sústredenosti mužstva sa nám s troškou šťastia podarilo získať tri body. Do ďalšieho vývoja extraligy nám to veľmi pomôže. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyhrať v búrlivom prostredí v Nových Zámkoch. Domáci podali výborný výkon. Tešíme sa na ďalšie zápasy."

HKM Zvolen - HC'05 iClinic B. Bystrica 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
20. Matis (Šišovský, Hraško), 21. Coffman, 32. Kelemen (Fekiač, Ťavoda) - 3. Róth (Andrisík), 45. Surový (Mihálik, Lunter). Rozhodcovia Stano - Výleta, Gegáň, vylúčení 6:3, navyše 10 min Ross za napadnutie hlavy a krku, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 3105 divákov.

Zvolen: Nieminen - Drgoň, Ross, Hraško, Wharton, Ťavoda, Bokroš, Andersons - Coffman, Steen, Obdržálek - Šišovský, Kytnár, Matis - Ďaloga, Fekiač, Kelemen - Dubeň
Banská Bystrica: Lassila - Kubka, Ďatelinka, Sedlák, Brejčák, Gélinas, Mihálik, Gründling - Faille, Surový, Lunter - Lamper, Valent, Belluš - Hohmann, Bubela, Bartánus - Róth, Češík, Andrisík - Gabor

Pohronské derby sa začalo o 70 minút neskôr, keď dorazila na zápas náhradná trojica rozhodcov. Narýchlo zastúpili pôvodne nominovaných českých kolegov a v kuloároch sa spomínal aj skrat v komunikácii. Aj toto neplánovité čakanie spôsobilo, že zvolenský brankár Šimko sa namiesto do bránky ponáhľal do pôrodnice za svojou partnerkou. Náhradný fínsky brankár Nieminen si vo svojej zvolenskej premiére udržal čisté konto len do tretej minúty, keď ho najskôr ohrozil Andrisík, puk do siete dorazil Róth a potvrdil to aj videorozhodca. Domáci si na vyrovnanie museli počkať až do 20. min, bolo však zaslúžené, pretože už predtým si vytvorili viac čistých šancí. V 4. min Matis trafil v prečíslení len betón brankára Lassilu, v 8. min v oslabení nevyužil samostatný nájazd Coffman a aj Obdržálek sa ho v 15. min dvakrát za sebou márne snažil prekonať. Presne 54 sekúnd pred prestávkou sa konečne presadil gólovo Matis, veľkú zásluhu si však pripísal Šišovský s presne načasovanou nahrávkou. Číslo 54 bolo pre Zvolenčanov hrajúcich v nových dresoch prajné, z druhej tretiny presne toľko ubudlo, hostia vyrobili obrovskú hrúbku na útočnej modrej a Coffman sa pri zakončení samostatného nájazdu nemýlil. Tretí zvolenský gól pridal v 32. min Kelemen, pre brankára Lassilu aj dosť smoliarsky, keď puk cez neho prepadol do siete. Hostia nepôsobili na ľade presvedčivo, a pritom im domáci ponúkli v strednej časti hry až tri presilovky. Brankár Nieminen sa rozchytal, bez problémov si poradil s bekhendom Surového v 23. min, tutovkami Belluša v 31. a 34. min a nezlyhal ani v 39. min pri príležitostiach Failleho a Luntera v presilovke. Zvolenčania neustále ťažili z lepšieho ťah na bránku, najmä Coffmana bolo ťažké udržať, gól mohli pridať v 34. min aj Šišovský s Obdržálkom. V tretej tretine sa v 45. min podarilo 'baranom' vďaka dorážke Surového streliť rýchlo kontaktný gól, no vyrovnať už nestihli, napriek minútovej power play, a Zvolenčania si pripísali štvrté víťazstvo za sebou.