Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár

Samoei a Murigiová víťazmi 4. ročníka ČSOB Bratislavského maratónu

Keňan Micach Kiplagat Samoei Foto: TASR/Martin Baumann

Kiplagat triumfoval v bláznivých prvoaprílových podmienkach pred svojím krajanom Elishom Kiprotichom Sawem a tretí skončil Oleg Gur z Bieloruska.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Víťazmi 4. ročníka ČSOB Bratislavského maratónu sa v nedeľu stali kenskí vytrvalci Michal Kiplagat Samoei časom 2:21:09 hodiny a medzi ženami Lucy Wambuiová-Murigiová, ktorá sa výkonom 2:42:41 h postarala o nový traťový rekord.

Samoei získal okrem triumfu aj prémiu vo výške 2000 eur. Murigiová si prilepšila o 2500 eur, 1200 dostala za víťazstvo a 1300 za dosiahnutý čas.

Kiplagat triumfoval v bláznivých prvoaprílových podmienkach pred svojím krajanom Elishom Kiprotichom Sawem (+34 s) a tretí skončil Oleg Gur z Bieloruska (+1:05 min). Medzi ženami obsadila druhú priečku Réka Bátaiová z Maďarska (+3:34 min) a bronz si vybojovala ďalšia kenská vytrvalkyňa Lilian Koechová (+6:51 min).

Kenskí vytrvalci ešte pred štartom avizovali útok na traťový rekord, o ktorý sa mali pobiť najväčší favoriti Richard Chepkwony s osobným maximom 2:12:06 z Münsteru 2009 a Samoei (2:14:32 z Verony 2011). Preteky však veľmi ovplyvnili poveternostné podmienky, keď bežci museli na trati bojovať so silným vetrom, dažďom a dokonca aj snehom. Súboj favoritov nakoniec vyhral Samoei, no za vlaňajším rekordom Ukrajinca Vasila Remščuka (2:19:42 h) zaostal o takmer dve minúty. "Do 35. km som bežal spoločne s Chepkwonym. Potom som trochu zrýchlil a on už nevládal. Boli to veľmi ťažké preteky, na také sa nepamätám. Keby boli ideálne podmienky, rekord by určite výrazne padol," uviedol po dobehnutí do cieľa.

Organizátori sa dočkali aspoň nového traťového maxima v kategórii žien. Murigiová zdolala doterajšie najlepší výkon Koechovej (2:45:30 h) o takmer tri minúty, no podľa vlastných slov chcela zabehnúť čas pod 2:40 h. "Snežilo a pršalo, bolo to náročné. Ak by bolo lepšie počasie, myslím si, že by som zabehla čas pod 2:38 h. Snažila som sa ako najlepšie viem, ale nepodarilo sa mi to," uviedla Keňanka.

Najlepší Slovák Imrich Magyar

Najlepším Slovákom sa stal Imrich Magyar z klubu AC Nové Zámky, ktorý preťal cieľovú pásku časom 2:31:02 h a obsadil deviatu priečku. "Začal som opatrne, vedel som, že to bude ťažké. S časom som celkom spokojný, ale bola zima a nevedel som sa poriadne rozbehnúť," uviedol pretekár klubu AC Nové Zámky a priznal, že si prešiel aj menšou krízou: "Na 29. kilometri som pocítil pravú nohu, do ktorej som dostal aj jemný kŕč, takže som musel zvoľniť."

Keňania ovládli aj polmaratón. V mužskej kategórii obsadili vytrvalci z africkej krajiny všetky tri pódiové miesta, keď sa z triumfu tešil Stephen Kiplimo (1:04:25 h) pred Jacksonom Munyaom (+5 s) a Juliusom Kiprondom Lagatom (+1:39 min). Medzi ženami vyhrala Nancy Koechová (1:14:49 h), druhá skončila jej krajanka Mary Wangari Wanjohiová (+1:18 min) a bronz obsadila slovenská bežkyňa Jana Zatlukalová (+5:02).

Na 4. ročníku ČSOB Bratislavského maratónu sa vo všetkých kategóriách zúčastnilo celkovo až 7785 pretekárov, čo je o 2000 viac ako vlani.

Tu bude player

maratón:

muži: 1. Micah Kiplagat Samoei (Keňa) 2:21:09 h, 2. Elisha Kiprotich Sawe (Keňa) +34 s, 3. Oleg Gur (Bielorus.) +1:05, 4. Ádám Kovács (Maď.) +1:18, 5. Erkolo Ashenafi (Etiópia) +3:55, 6. Aleš Miko (ČR) +6:56, 7. Bogdan Dziuba (Poľ.) +7:39, 8. Tamás János Nagy (Maď.) +8:54, 9. Imrich MAGYAR (SR) +9:53, 10. Daniel Orálek (ČR) +14:18

ženy: 1. Lucy Wambui Murigiová (Keňa) 2:42:41 h, 2. Réka Bátaiová (Maď.) +3:34 min, 3. Lilian Koechová (Keňa) +6:51, 4. Jana Dorazilová (ČR) +17:11, 5. Ivana Martincová (ČR) +22:51, 6. Katalin Farkasová (Maď.) +26:31, 7. Radka PAULINYOVÁ (SR) +34:07, 8. Svatoslava Kacířová (ČR) +34:54, 9. Karin Russová (Rak.) +36:14, 10. Zsuzsanna Harsanyiová (Maď.) +36:39

polmaratón:

muži: 1. Stephen Kiplimo 1:04:25 h, 2. Jackson Munyao +5 s, 3. Julius Kiprond Lagat (všetci Keňa) +1:39, ... 8. Jozef URBAN (SR) +6:01

ženy: 1. Nancy Koechová 1:14:49 h, 2. Mary Wangari Wanjohiová (obaja Keňa) +1:18 min, 3. Jana ZATLUKALOVÁ (SR) +5:02