Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Sagan vyhral bodovaciu súťaž vo Švajčiarsku, Porte je celkový víťaz

Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: TASR/AP

Celkovým víťazom podujatia je Austrálčan Richie Porte z tímu BMC, v časovke mu na to stačilo aj 14. miesto.

Bellinzona 17. júna (TASR) - Švajčiarsky cyklista Stefan Küng z tímu BMC Racing sa stal víťazom záverečnej 9. etapy Okolo Švajčiarska. V individuálnej časovke na 34 km v okolí mesta Bellinzona triumfoval časom 39:44 min. Druhé miesto obsadil Dán Sören Kragh Andersen (Sunweb) so stratou 19 sekúnd, tretí skončil Američan Tejay van Garderen (+23 s).

Celkovým víťazom podujatia je Austrálčan Richie Porte z tímu BMC, v časovke mu na to stačilo aj 14. miesto. "Je to ako sen, keď si spomeniem na to, ako som bol na tom pred takmer rokom," citovala agentúra DPA Porteho, ktorý si počas minuloročnej Tour de France zlomil pri páde panvu a kľúčnu kosť. Na druhé miesto v celkovej kvalifikácii sa posunul Dán Jakob Fuglsang (Astana), Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) obsadil konečné tretie miesto.

Slovák Peter Sagan (Bora - hansgrohe) obhájil čierny dres pre víťaza bodovacej súťaže z vlaňajška a celkovo ho získal siedmykrát v kariére. Spolu s Austrálčanom Michaelom Matthewsom (Sunweb) dosiahli síce rovnaký počet 26 bodov, no Sagan vyhral jednu etapu a to rozhodlo v jeho prospech.

"Je to skvelý pocit dokončiť Tour de Suisse s dvoma rekordmi a to získaním bodovacieho dresu už siedmykrát a taktiež aj 16-timi etapovými víťazstvami. Tento ročník bol pravdepodobne jeden z najlepších aj vďaka skvelej organizácii, množstvu divákov v každom meste a peknému počasiu. Je super vidieť, ako sa to z roka na rok zlepšuje. O týždeň však už štartujem na majstrovstvách Slovenska a potom na slávnej Tour de France," uviedol Peter Sagan na sociálnej sieti.

Trojnásobný majster sveta odjazdil časovku v pokojnom tempe, obsadil 120. miesto a na víťaza stratil 5:10 min. Celkovo patrí Petrovi Saganovi 76. pozícia. Juraj Sagan prišiel v časovke do cieľa na 88. priečke so stratou 3:45 a v generálnej klasifikácii obsadil 125. miesto.

Výsledky 9. etapy - individuálna časovka (Bellinzona - Bellinzona, 34 km):

1. Stefan Küng (Švajč./BMC Racing) 39:44 min., 2. Sören Kragh Andersen (Dán./Sunweb) +19 s, 3. Tejay Van Garderen (USA/BMC Racing) + 23, 4. Maciej Bodnar (Poľ./Bora-hansgrohe) +26, 5. Michael Matthews (Aus./Sunweb), 6. Pawel Sivakow (Rus./Sky) +37, 7. Cameron Meyer (Aus./Mitchelton-Scott), 8. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +38, 9. Nikias Arndt (Nem./Sunweb) +44, 10. Nelson Oliveira (Por./Movistar) +46, ... 88. J. SAGAN +3:45, 120. P. SAGAN (obaja SR/Bora-hansgrohe) 5:10

Celkové poradie:

1. Porte 29:28:05 h, 2. Fuglsang +1:02 min., 3. Quintana +1:12, 4. Enric Mas Nicolau (Šp./Quick-Step) +1:20, 5. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +1:21, 6. Simon Spilak (Slov./Katuša-Alpecin) +1:47, 7. Sam Oomen (Hol./Sunweb) +1:52, 8. Steven Kruijswijk (NHol./Lotto NL-Jumbo) +1:59 9. Diego Ulissi (Tal./UAE Team Emirates) +2:27, 10. Arthur Vichot (Fr./FDJ Cycling Team) +2:41, ... 76. P. SAGAN 1:00:17, 125. J. SAGAN 1:41:56