NHL: Halák vychytal výhru nad rivalom, z víťazstva sa tešil aj Chára

Slovenský brankár Islanders Jaroslav Halák (vpravo) vyráža strelu útočníka Kings Jeffa Cartera (vľavo) v zápase hokejovej NHL New York Islanders - Los Angeles Kings. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jaroslav Halák si zapísal 92,68 percentnú úspešnosť zákrokov.

New York 20. októbra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders zvíťazili v derby zápase zámorskej NHL na ľade New Yorku Rangers 4:3 po nájazdoch aj vďaka 38 úspešným zákrokom slovenského brankára Jaroslava Haláka. "Ostrovania" po druhej tretine viedli 3:1, ale domáci dostali zápas do predĺženia, resp. nájazdového rozstrelu. Ten však rozhodol John Tavares.

Halák nastúpil na svoj jubilejný 400. zápas v základnej časti NHL. Predviedol v ňom niekoľko dobrých zákrokov, mrzel ho však vyrovnávajúci gól "jazdcov" na 3:3 necelých šesť minút pred koncom tretej tretiny. Kevin Hayes ho nachytal bekhendovou strelou z ostrého uhla. "Bola to nešťastná situácia. Jedna z tých, keď sa snažíte dokonale pokryť priestor pri bližšej žŕdke a napriek tomu si puk nejakým spôsobom nájde cestu dnu. Akoby mal ten puk oči a našiel si cestu do bránky," povedal Halák pre nhl.com. V riadnom hracom čase a predĺžení mal 92,68-percentnú úspešnosť zákrokov. V rozstrele ho z troch hráčov súpera prekonal iba Mats Zuccarello, za Islanders boli úspešní Jordan Eberle a Tavares.

"Jazdci" sa v úvode sezóny trápia, utrpeli už piatu prehru v rade. Prežívajú najhorší štart sezóny od roku 1959, v prvých ôsmich zápasoch vybojovali iba štyri body a v tabuľke Východnej konferencie figurujú na predposlednom 15. mieste. Islanders si vylepšili bilanciu s Rangers, v predchádzajúcich deviatich vzájomných zápasoch s mestským rivalom uspeli osemkrát, informovala agentúra AP. Najmä Halákovi sa proti Rangers darí, v uplynulých ôsmich mikrosúbojoch so švédskym brankárom Henrikom Lundqvistom vyhral sedemkrát a prehral iba raz. V celkovo jedenástich vystúpeniach proti "jazdcom" má bilanciu 8-3. "Nespanikárili sme, ani keď súper vyrovnal. Vypracovali sme si šance na konci riadneho hracieho času i v predĺžení, ale nepadlo nám to tam. Som šťastný z víťazstva v nájazdoch, musíme na ňom ďalej stavať," citoval Haláka klubový web.

Boston na domácom ľade zdolal Vancouver 6:3. Slovenský kapitán domácich Zdeno Chára si do štatistík zapísal jeden plusový bod, vyslal dve strely a na ľade strávil takmer 24 minút. Parádny návrat do zostavy Bruins zažil center Patrice Bergeron, ktorý si doliečil zranenie v dolnej časti tela. Vo svojom jubilejnom 900. profiligovom zápase strelil gól a pridal tri asistencie. "Cítil som sa dobre. V prvom zápase som mal ešte ťažšie nohy, najmä v úvode, no góly mi pomohli rozbehnúť sa a s pribúdajúcim časom som sa cítil na ľade stále lepšie," vyznal sa Bergeron. Okrem neho sa do zostavy "medveďov" vrátil aj uzdravený David Backes, miesto v kádri im uvoľnil slovenský útočník Peter Cehlárik, ktorý z prvého tímu putoval späť na farmu do Providence (AHL). Zápas vyšiel aj ďalším hráčom Bostonu, mladík Anders Bjork zaznamenal dva góly a asistenciu, Brad Marchand dal gól a pri ďalších dvoch asistoval. Bruins využili štyri presilovky z ôsmich, z toho tri v prvej tretine.

Nedarilo sa Chicagu, ktoré doma prehralo s Edmontonom 1:2 po predĺžení. Slovenský útočník Blackhawks Richard Pánik zaknihoval mínusku, na ľade bol takmer 19 minút. Oilers zastavili sériu štyroch prehier. O triumfe "olejárov", ktorým chýba po operácii sa zotavujúci slovenský obranca Andrej Sekera, rozhodol Mark Letestu gólom 16 sekúnd pred koncom predĺženia. Najproduktívnejší a najužitočnejší hráč minulej sezóny Connor McDavid asistoval pri oboch góloch kanadského klubu.

Nashville pred deviatimi dňami zdolal Philadelphiu v divokom zápase 6:5, "odveta" bola na presné zásahy podstatne chudobnejšia. Predators vyhrali na ľade Flyers 1:0 vďaka gólu Coltona Sissonsa z tretej tretiny. V zápase žiarili obaja brankári, domáci Michal Neuvirth predviedol 23 úspešných zákrokov, Pekka Rinne v bránke hostí zneškodnil všetkých 28 súperových striel a vychytal už svoje 44. čisté konto v profiligovej kariére. Počtom núl v NHL vyrovnal fínsky rekord Miikku Kiprusoffa.

Pútavý brankársky súboj videli aj diváci v Columbuse, kde Tampa Bay triumfovala 2:0. Prvé husle hrali v zápase ruskí hokejisti. Domáceho brankára Sergeja Bobrovského zatienil jeho mladší krajan medzi žŕdkami Lightning Andrej Vasilevskij, ktorý pochytal všetkých 43 striel súpera a piatykrát v NHL si zaknihoval shutout. O oba góly hostí sa postaral obranca Michail Sergačov, ktorý skóroval premiérovo v zámorskej profisúťaži. Kanonier "bleskov" Nikita Kučerov nenatiahol svoju streleckú šnúru, prvýkrát v sezóne vyšiel gólovo naprázdno, ale zaznamenal dve asistencie.

Prvého gólu v profilige sa dočkal nováčik v službách New Jersey Nico Hischier, tohtoročná draftová jednotka. Talentovaný švajčiarsky center strelil dokonca dva a pomohol nimi k triumfu Devils 5:4 po predĺžení na ľade Ottawy. V extračase rozhodol o víťazstve hostí zadák John Moore. Senators prehrali aj štvrtý domáci zápas v sezóne, naopak Devils vyhrali všetky štyri vonku. Tri góly v druhej tretine nasmerovali St. Louis k výhre 4:3 na ľade Colorada, ktoré prehralo prvý domáci duel v sezóne a celkovo tretí po sebe. "Lavínam" nepomohli ani tri body nováčika Alexandra Kerfoota (2+1). V drese Blues si Paul Šťastný pripísal okrúhly 600. bod v NHL.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - VANCOUVER CANUCKS 6:3 (4:1, 1:2, 1:0)

Góly: 4. Bjork (Bergeron, Marchand), 10. Pastrňák, 10. Bjork (Krejčí, McAvoy), 11. Krejčí (Bergeron, Agostino), 31. Marchand (Bjork, Bergeron), 52. Bergeron (Pastrňák, Marchand) – 3. Dorsett (Del Zotto, Tanev), 37. Vanek (Gagner, Del Zotto), 37. Horvat (Bärtschi, Boeser).
Brankári: Chudobin - Nilsson (11. Markström),
strely na bránku: 35:29, 17.565 divákov.

NEW YORK RANGERS - NEW YORK ISLANDERS 3:4 pp a sn (1:2, 0:1, 2:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. Desharnais (Shattenkirk, Staal), 44. Zuccarello (B. Smith), 55. Hayes (Fast, McDonagh) – 3. Lee (Pulock, Eberle), 7. Nelson (Ladd), 22. Barzal (de Haan, Bailey), rozh. nájazd Tavares.
Brankári: Lundqvist - HALÁK,
strely na bránku: 41:38, 18.006 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NASHVILLE PREDATORS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 44. Sissons (Fiala).
Brankári: Neuvirth - Rinne,
strely na bránku: 28:24, 19.396 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW JERSEY DEVILS 4:5 pp (1:2, 3:0, 0:2 - 0:1)

Góly: 3. Turris (Karlsson, Z. Smith), 26. Brassard (B. Ryan, Karlsson), 28. Burrows (Karlsson, Hoffman), 36. Pyatt (Pageau) – 3. Hischier (Stafford, Hall), 5. Hischier (Hall, Moore), 45. Palmieri (Hall), 56. Johansson (Palmieri), 62. Moore (Hall, Hischier).
Brankári: Anderson - Schneider (41. Kinkaid),
strely na bránku: 33:46, 13.364 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - TAMPA BAY LIGHTNING
0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 18. Sergačov (Kučerov, Namestnikov), 36. Sergačov (Kučerov, Stamkos).
Brankári: Bobrovskij - Vasilevskij,
strely na bránku: 43:21, 13.155 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - EDMONTON OILERS 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Góly: 8. Kane (Rutta, Keith) – 18. Maroon (McDavid, Yamamoto), 65. Letestu (Klefbom, McDavid).
Brankári: Forsberg - Talbot,
strely na bránku: 31:42, 21.444 divákov.

COLORADO AVALANCHE - ST. LOUIS BLUES 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)

Góly: 14. Kerfoot (Compher, Rantanen), 45. Comeau (Wilson, Kerfoot), 56. Kerfoot (Duchene, Barrie) – 21. Šťastný (Tarasenko, Pietrangelo), 33. Schwartz (Pietrangelo, Sobotka), 34. Dunn (Šťastný), 50. Bortuzzo (Sobotka, Blais).
Brankári: Bernier - Hutton,
strely na bránku: 41:28, 13.890 divákov.

CALGARY FLAMES - CAROLINA HURRICANES 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 57. Monahan (Gaudreau, Jágr) – 25. Skinner (McGinn, D. Ryan), 42. Williams (Skinner, Hanifin).
Brankári: M. Smith - Darling,
strely na bránku: 26:33, 18.119 divákov.

ARIZONA COYOTES - DALLAS STARS 4:5 (1:2, 1:0, 2:3)

Góly: 6. Stepan (Ekman-Larsson, Keller), 23. Stepan (Domi, Demers), 47. Keller, 60. Keller (Dvorak, Stepan) – 7. Benn, 8. Faksa (Pitlick), 44. Johns, 49. Seguin (Benn, Klingberg), 58. Seguin (Benn, Klingberg).
Brankári: Hill - Bishop,
strely na bránku: 31:30, 11.225 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:56 0 0 0 +1 2 0

Richard Pánik (Chicago) 18:57 0 0 0 -1 3 0

-------------------------------------------------

Jaroslav Halák (NY Islanders) 65:00 3/41 92,7

legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/