NHL: Halák inkasoval proti Arizone tri góly

V drese zdolaných ostrovanov odchytal celý duel slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý sa proti poslednému tímu Západnej konferencie prezentoval 32 úspešnými zákrokmi. Foto: TASR/AP

Slovenský brankár Jaroslav Halák sa proti poslednému tímu Západnej konferencie prezentoval 32 úspešnými zákrokmi.

New York 23. januára (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders prehrali v noci na utorok v zápase zámorskej NHL na ľade Arizony 2:3 po predĺžení. V drese zdolaných "ostrovanov" odchytal celý duel slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý sa proti poslednému tímu Západnej konferencie prezentoval 30 úspešnými zákrokmi.

Z víťazstva Coyotes sa tešil Richard Pánik, slovenský krídelník nebodoval, počas 16 a pol minúty zaznamenal mínusku, dva bodyčeky a štyri strely. Na triumfe "kojotov" mal hlavný podiel Nick Cousins, ktorý dal dva góly vrátane víťazného v predĺžení a na ďalší prihral. Bol to pre neho prvý dvojgólový zápas v NHL. "Mali sme štyri či päť vynikajúcich šancí na strhnutie víťazstva na našu stranu. Nezačali sme dobre, súper na nás vybehol, no postupne sa náš výkon utriasol a v druhej a tretej tretine sme predviedli viacero dobrých vecí. Predĺženie je už lotéria," zhodnotil stretnutie tréner Islanders Doug Weight. Coyotes sa po slabučkom štarte začínajú postupne zviechať, bodovali v piatom zápase v rade, stále im však patrí posledná priečka v Západnej konferencii, keď na štrnásty Vancouver strácajú deväť bodov.

Chicago podľahlo Tampe Bay 0:2 a pripísalo si tretiu prehru za sebou. Naopak Lightning sa podarilo sériu troch prehier zastaviť. Výborný výkon podal v bránke "bleskov" Rus Andrej Vasilevskij, ktorý zneškodnil 40 striel súpera a vychytal už svoju siedmu nulu v sezóne. Vyrovnal ňou klubový rekord krajana Nikolaja Chabibulina, ktorý zaznamenal sedem shutoutov ešte v ročníku 2001/2002. V drese Blackhawks absolvoval tohtosezónnu premiéru v profilige Tomáš Jurčo, slovenský útočník odohral desať minút a na Vasilevského vyslal dve strely. Jurčo sa stal trinástym slovenským hokejistom, ktorý zasiahol do diania v prebiehajúcej sezóne NHL. Lightning stále chýba pre zranenie brankár Peter Budaj. Obranca "jastrabov" Connor Murphy nastúpil na svoj jubilejný 300. duel v profiligovej kariére.

Colorado natiahlo sériu víťazstiev na okrúhlych desať zápasov, "lavína" si v rámci nočného programu poradila s domácim Torontom 4:2. Je to druhá najdlhšia víťazná šnúra v histórii Avalanche, od vyrovnania klubového rekordu zo sezóny 1998/1999 delia hráčov Colorada už len dve výhry. Vďaka úspešnej šnúre poskočili v Západnej konferencii už na postupovú priečku, aktuálne držia druhú voľnú kartu. Za nečakanými úspechmi denverského klubu stoja aj skvelé výkony brankára Jonathana Berniera, ktorý vyhral deväť stretnutí v rade. Postaral sa o najdlhšiu víťaznú sériu brankára Avalanche od roku 1999, keď legendárny Patrick Roy vychytal 11 triumfov v rade. Bernier sa vytiahol proti svojmu bývalému klubu, za Toronto chytal v rokoch 2013-2016. "Cítim sa úžasne. Je to jeden z tých zápasov v kalendári, ktorý chcete za každú cenu vyhrať. Musím zložiť poklonu spoluhráčom, ktorí tvrdo bojovali a držali sa herného plánu," vravel Bernier. Maple Leafs sa začínajú herne potácať, prehrali už piaty zápas z uplynulých šiestich.

Detroit uspel na ľade New Jersey, kde triumfoval 3:0. Z víťazstva mal radosť aj Tomáš Tatar, slovenský krídelník sa počas 14:42 min. prezentoval dvoma streleckými pokusmi. Oporou Red Wings bol český brankár Petr Mrázek, ktorý zlikvidoval všetkých 37 striel domácich hráčov a zaknihoval si druhé čisté konto po sebe a tretie v sezóne. Mrázek tak stále viac vytláča z postu tímovej jednotky Američana Jimmyho Howarda. "Snažím sa každým zápasom a každým zákrokom získať sebavedomie. Nechytám často, takže sa musím usilovať podať maximálny výkon v každom jednom stretnutí," povedal pre zámorské médiá Mrázek, ktorý ako prvý brankár Detroitu od Dominika Hašeka (2008) vychytal dve nuly po sebe.

Šancu v zostave Calgary dostal slovenský útočník Marek Hrivík, Flames ale podľahli doma Buffalu 1:2 po predĺžení. Sabres dokázali v zápase otočiť skóre, víťazný gól v predĺžení padol z hokejky ich najproduktívnejšieho hráča Jacka Eichela. Hrivík odohral vo štvrtom útoku "plameňov" vyše deväť minút, počas ktorých stihol rozdať tri bodyčeky. Buffalo sa dočkalo výhry v Calgary prvýkrát od 18. októbra 2003.

NHL - sumáre:

NEW JERSEY DEVILS - DETROIT RED WINGS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 7. Bertuzzi (Larkin, Athanasiou), 39. Booth (Ericsson, Frk), 52. Larkin (Athanasiou, Jensen). Brankári: Schneider - Mrázek, strely na bránku: 37:30, 13.847 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - COLORADO AVALANCHE 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Góly: 21. Marleau (Komarov, Gardiner), 30. Matthews (Nylander, Borgman) – 3. Bourque (Jost, Compher), 31. Jakupov (Kerfoot), 53. Comeau (Söderberg, E. Johnson), 60. Landeskog (Rantanen). Brankári: Andersen - Bernier, strely na bránku: 31:27, 18.979 divákov.

MINNESOTA WILD - OTTAWA SENATORS 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Góly: 1. Parise (Staal, Winnik), 45. Zucker (Granlund, Koivu), 51. Granlund (Dumba, Suter) – 30. Duchene (DiDomenico). Brankári: Stalock - Condon, strely na bránku: 36:38, 18.907 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 38. Kunitz (Dotchin, Point), 59. Gourde. Brankári: Glass - Vasilevskij, strely na bránku: 40:31, 21.662 divákov.

ARIZONA COYOTES - NEW YORK ISLANDERS 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 13. Cousins (Ekman-Larsson), 30. Perlini (Schenn, Cousins), 63. Cousins (Fischer) – 21. Beauvillier, 43. Beauvillier (Hickey, Barzal). Brankári: Raanta - HALÁK, strely na bránku: 33:34, 11.707 divákov.

CALGARY FLAMES - BUFFALO SABRES 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 8. Tkachuk (Gaudreau, Giordano) – 9. Wilson, 62. Eichel (Ristolainen, O'Reilly). Brankári: Smith - Ch. Johnson, strely na bránku: 33:33, 18.349 divákov.

Richard Pánik (Arizona) 16:28 0 0 0 -1 4 0
Tomáš Jurčo (Chicago) 10:02 0 0 0 0 2 0
Marek Hrivík (Calgary) 9:17 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 14:42 0 0 0 0 2 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 62:18 3/33 90,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/