Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Skvelá noc Slovákov v NHL, dávali a prihrávali na góly

Marian Gáborík (10) oslavuje so svojimi spoluhráčmi po strelení gólu proti Carolina Hurricanes.Foto: TASR

Jaroslav Halák napriek prehre tradične držal tím lídra celej súťaže nad vodou, keď čelil 46 strelám.

New York 14. marca (TASR) -Na čísle osem sa zastavila víťazná séria brankára Jaroslava Haláka v zámorskej hokejovej NHL.

V noci na stredu stál slovenský gólman opäť medzi žrďami St. Louis, ktoré podľahlo Chicagu 3:4 po samostatných nájazdoch. Halák bol napriek prehre oporou lídra celej súťaže, keď zneškodnil až 43 striel. Päťkrát ho zamestnal aj jeho krajan v tíme "jastrabov" Marián Hossa, ktorý sa síce gólu nedočkal, ale zaznamenal dve asistencie.

Jediným úspešným strelcom v nájazdoch bol hneď v prvej sérii "jastrab" Patrick Kane, ktorý poslúchol Hossovu radu a bekhendom poslal puk pomedzi Halákove betóny. Tréner hostí Ken Hitchcock po stretnutí označil za hlavný dôvod prehry to, že jeho mužstvo sa dostalo k dvojgólovému vedeniu príliš ľahko.

"Nenarobili sme sa na tie góly a následne sme sa s náskokom uspokojili. Iniciatívu prebral súper a my sme s tým už nedokázali nič urobiť. Keď sa mužstvo ako Chicago dostane do tempa, ich ofenzívna sila je obrovská," citoval kouča Bluesmanov portál nhl.com.

Gáborík je vo výbornej forme

Vo výbornej forme hrá útočník Marián Gáborík, ktorý vsietil už svoj 34. gól v prebiehajúcej sezóne a na výhre New Yorku Rangers nad Carolinou 4:2 sa podieľal aj dvoma asistenciami, pričom tou druhou zaokrúhlil ich počet na 30. O všetky góly "jazdcov" sa postaral novozložený útok Gáborík, Mike Richards a Carl Hagelin, ktorý dohromady nazbieral 9 bodov.

Pre Hagelina, ktorý v rámci tohtoročnej exhibície All Stars vyhral súťaž o najrýchlejšieho korčuliara, to bol prvý trojbodový duel v kariére. "Je rýchly a on to dobre vie. Keď dostane puk, je schopný obísť obrancu a dostať sa do voľného priestoru," uviedol Gáborík na adresu švédskeho krídelníka.

Kopecký ako tretia hviezda zápasu

Slovák Tomáš Kopecký z Floridy Panthers (82) oslavuje svoj gól do brány Toronta Maple Leafs v tretej tretine zápasu NHL, 13. marca 2012 v Sunrise.
Darilo sa aj ďalšiemu útočníkovi Tomášovi Kopeckému, ktorý pri výhre Floridy nad Torontom 5:2 zaknihoval dva body za gól a asistenciu. Spolu s bilanciou piatich striel a dvoch plusových bodov si vyslúžil honor tretej hviezdy zápasu. Kopecký pretrhol streleckú smolu až v 23. zápase, keď v záverečnej tretine usmernil do siete strelu Jasona Garrisona. "Videl som, že Garry ide vystreliť, tak som sa premiestnil pred bránku. Našťastie puk trafil moje nohavice a skončil v sieti. Myslím, že sa obtrel aj o moju hokejku. V každom prípade beriem aj takýto gól," uviedol Kopecký.

Boston utrpel debakel na ľade Tampy Bay (1:6), kapitán "medveďov" Zdeno Chára si však svoju úlohu zastal, keď asistoval pri jedinom presnom zásahu svojho tímu a zápas skončil s jednou pluskou. V zápase opäť zahviezdil útočník Steven Stamkos, ktorý sa dvoma "trefami" dostal na métu 50 gólov a kraľuje rebríčku strelcov i kanadského bodovania. "Bleskom" stačilo na šesť gólov len 17 striel, Chára sa však zastal svojich brankárov.

"Nemôžme viniť našich brankárov. Mnohokrát to boli práve oni, kto nás podržal. Toto bol jeden z tých prípadov, keď sme mali podržať my ich, no nepodarilo sa nám to. Bol to ťažký zápas pre nás všetkých," povedal Chára.

Posledný Slovák v akcii bol Jurčina

Posledným Slovákom v akcii bol obranca New Yorku Islanders Milan Jurčina. "Ostrovania" prehrali na domácom ľade s Washingtonom 4:5 po samostatných nájazdoch, pritom ešte v 32. minúte viedli 4:1. K obratu zavelil Alexander Ovečkin, ktorý najskôr znížil, neskôr pre svoj tím vynútil predĺženie a strelecky sa presadil aj v nájazdoch. "Pre nás sa už play off začalo. Mužstvá bojujú o postupové priečky, my sme tieto body veľmi potrebovali," vyhlásil ruský krídelník, ktorého tím figuruje vo Východnej konferencii na ôsmej priečke.

V skvelej forme chytá brankár Philadelphie Iľja Bryzgalov, ktorý zaznamenal už tretie čisté konto v rade, čím vyrovnal rekordný klubový zápis Johna Vanbiesbroucka z roku 1999. Pre ruského gólmana to bol štvrtý shutout z posledných piatich zápasov, pričom tentoraz si na ňom vylámali zuby "diabli" z New Jersey. Bryzgalov si drží nepriestrelnosť už vyše 196 minút. "Myslím si, že máme za sebou skvelý zápas. Hrali sme skvelé od začiatku do konca, celých 60 minút," vyhlásil ochrana svätyne "letcov".

Výsledky zápasov NHL:

NY ISLANDERS - WASHINGTON 4:5 pp a sn (2:0, 2:2, 0:2 - 0:0, 0:1)
9. Moulson, 20. Hamonic, 30. Tavares, 32. Tavares - 30. Knuble, 40. Ovečkin, 42. Orlov, 51. Ovečkin, rozhodujúci sn: Hendricks. Brankári: Nabokov - Neuvirth. Strely na bránku: 30:28. Diváci: 11.488.

PHILADELPHIA - NEW JERSEY 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
32. Couturier, 43. Voráček, 56. Briere. Brankári: Bryzgalov - Brodeur. Strely na bránku: 29:17. Diváci: 19.724.

NY RANGERS - CAROLINA 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
4. GÁBORÍK, 31. Richards, 34. Richards (GÁBORÍK), 53. Hagelin (GÁBORÍK) - 35. Brent, 36. Bowman. Brankári: Biron - Ward. Strely na bránku: 28:29. Diváci: 18.200.

TAMPA BAY - BOSTON 6:1 (4:0, 1:0, 1:1)
2. Pyatt, 3. Thompson, 5. Shannon, 16. Hedman, 24. Stamkos, 52. Stamkos - 42. Caron (CHÁRA). Brankári: Tokarski - Turco (5. Thomas, 41. Turco). Strely na bránku: 17:34. Diváci: 19.204.

FLORIDA - TORONTO 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
1. Bergenheim, 35. Garrison, 47. KOPECKÝ, 51. Goc, 59. Bergenheim (KOPECKÝ) - 40. Bozak, 54. Grabovskij. Brankári: Theodore - Reimer. Strely na bránku: 27:28. Diváci: 17.475.

MINNESOTA - DALLAS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól:
44. Benn. Brankári: Hackett - Lehtonen. Strely na bránku: 25:25. Diváci: 17.326.

CHICAGO - ST. LOUIS 4:3 pp a sn (1:3, 1:0, 1:0 - 0:0, 1:0)
3. Brunette (HOSSA), 35. Stalberg, 48. Seabrook (HOSSA), rozhodujúci sn: Kane - 4. Langenbrunner, 7. McDonald, 16. Berglund. Brankári: Emery (21. Crawford) - HALÁK. Strely na bránku: 46:24. Diváci: 21.349.

CALGARY - SAN JOSE 3:2 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
26. Bärtschi, 39. Iginla, 65. Stajan - 1. Couture, 42. Couture. Brankári: Kiprusoff - Niemi. Strely na bránku: 22:31. Diváci: 19.289.

LOS ANGELES - DETROIT 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
7. Williams, 14. Kopitar, 31. Doughty, 49. Vojnov, 60. Carter - 25. Hudler, 54. Franzen. Brankári: Quick - Howard. Strely na bránku: 27:24. Diváci: 18.118.