Na snímkeslovenský útočník Chicaga Richard Pánik. Foto: TASR/AP

Slovenského útočníka vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu, potvrdil skvelú formu v úvode sezóny, po troch stretnutiach má na konte tri góly a dve asistencie.

New York 10. októbra (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik si v noci na utorok pripísal v zámorskej NHL gól a asistenciu, jeho Chicago však prehralo v Toronte 3:4 po predĺžení.

Pánik nastupujúci v prvom útoku Blackhawks najprv v 8. minúte asistoval pri góle kapitána Jonathana Toewsa na 2:0 a v 48. minúte svojím tretím tohtosezónnym presným zásahom zvýšil na 3:1 pre hostí. Dvadsaťšesťročný krídelník v presilovke pohotovo poslal puk do odkrytej bránky po tom, čo sa k nemu nečakane odrazil od zadného mantinelu po delovke Gustava Forslinga. Pre Pánika to bol jubilejný 50. gól v NHL. "Jastrabi" však nádejný náskok neudržali, Connor Brown a James van Riemsdyk zachránili pre Toronto predĺženie, v ktorom rozhodol o triumfe domáceho tímu Auston Matthews. "V zápase sme sa zlepšovali každou minútou. Nastúpili sme proti výbornému tímu, ktorý vie vyhrávať. Je to pre nás veľké víťazstvo," uviedol strelec víťazného gólu. Pánika vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu, okrem dvoch kanadských bodov počas 16 odohratých minút vyslal na súperovu bránku dve strely a zapísal si aj dve trestné minúty. Slovenský útočník potvrdil skvelú formu v úvode sezóny, po troch stretnutiach má na konte tri góly a dve asistencie. Do hranice 100 získaných bodov v NHL mu chýbajú už iba štyri zápisy.

V ďalšom dueli Boston prehral s Coloradom 0:4. Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára bol na ľade 21 minút a 55 sekúnd, raz vystrelil na bránku a zaznamenal jednu mínusku. Strelcov Bostonu zarmútil ruský brankár Sergej Varlamov, ktorý zneškodnil všetkých 29 striel a zaknihoval si prvý shutout v sezóne a 22. v profiligovej kariére. "Dlhšie som nechytal a som rád, že mi vyšiel štart do sezóny. Dve víťazstvá za sebou prinesú mužstvu sebadôveru," povedal brankár Colorada.

Hráči St. Louis Blues vyhrali na ľade New Yorku Islanders 3:2 po nájazdoch. Hostia viedli po dvoch góloch Vladimira Tarasenka 2:0, ale "ostrovania" v záverečnej šesťminútovke vyrovnali a poslali duel do predĺženia. V nájazdoch skórovali len Blues, keď sa presadili Brayden Schenn a Tarasenko. V bránke Islanders dostal pred Jaroslavom Halákom šancu Nemec Thomas Greiss.

Buffalo prehralo pred domácimi fanúšikmi s New Jersey 2:6. V drese Devils zaujali svojimi výkonmi nové švédske posily - nováčik Jasper Bratt a Marcus Johansson, keď obidvaja skórovali dvakrát a zhodne pridali aj po jednej asistencii. "Myslím si, že sme hrali výborne. Boli sme silní pred bránkou súpera a dali sme pekné góly," konštatoval po zápase 19-ročný Bratt. Za domácich sa takisto dvoma gólmi prezentoval Evander Kane, no na body to nestačilo.

Nechytal ani druhý slovenský brankár v NHL, pred Petrom Budajom dostal v Tampe prednosť Rus Andrej Vasilevskij. Hráči Lightning zdolali Washington 4:3 po predĺžení. V drese hostí sa tentokrát strelecky nepresadil Alexander Ovečkin, na čele produktivity NHL ho vystriedal spoluhráč Jevgenij Kuznecov, ktorý má po troch odohratých zápasoch na konte osem asistencií. V zápase zaznamenal prihrávku na jeden z dvoch presilovkových gólov T.J. Oshieho.

Winnipeg s Markom Daňom uspel v Edmontone 5:2. Slovák odohral takmer sedem minút, ale kanadské body si nepripísal. Hlavnou postavou zápasu bol dánsky útočník v službách Jets Nikolaj Ehlers, ktorý strelil svoj druhý hetrik v NHL a pridal asistenciu. "V prvých dvoch zápasoch sa nám nedarilo, ale dnes sme ukázali, čo dokážeme. Hrali sme veľmi dobre, jednoducho a rýchlo. Musíme nájsť spôsob, ako v tom pokračovať," povedal Ehlers.

Calgary zvíťazilo na ľade Anaheimu 2:0. Pre "plamene" to bola prvá výhra v domácej aréne Ducks od 25. apríla 2006. Brankár hostí Mike Smith zneškodnil všetkých 43 striel súpera a pripísal si 34. čisté konto vo svojej profiligovej kariére. Flames tak ukončili 29-zápasovú sériu prehier proti "káčerom".

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - COLORADO AVALANCHE 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
5. Andrighetto (Rantanen, Zadorov), 14. Compher (Söderberg), 47. Jakupov (Duchene, Kerfoot), 60. Jakupov (Andrighetto, MacKinnon). Brankári: Rask - Varlamov, strely na bránku: 29:23, 17.565 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - ST. LOUIS BLUES 2:3 pp a sn (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0, 0:1)
54. Ladd (Chimera, Nelson), 59. Lee (Hickey, Eberle) - 30. Tarasenko (Šťastný), 36. Tarasenko (Schwartz, Pietrangelo), rozh. nájazd Schenn. Brankári: Greiss - Allen, strely na bránku: 42:35, 10.673 divákov.

BUFFALO SABRES - NEW JERSEY DEVILS 2:6 (0:2, 1:4, 1:0)
26. E. Kane (Ristolainen), 58. E. Kane (Pominville) – 7. Noesen (Gibbons), 19. Gibbons (Hischier, Johansson), 26. Bratt (Henrique, Müller), 28. Johansson (Hall), 33. Bratt (Hall, Greene), 39. Johansson (Bratt). Brankári: Johnson (41. Lehner) - Schneider, strely na bránku: 25:31, 17.697 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - CHICAGO BLACKHAWKS 4:3 pp (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)
31. Zajcev (Brown, Rosén), 53. Brown (Zajcev, Hainsey), 56. van Riemsdyk (Bozak, Rielly), 64. Matthews – 4. Rutta (Hayden, Wingels), 8. Toews (PÁNIK, Saad), 48. PÁNIK (Forsling, Rutta). Brankári: Andersen - Forsberg, strely na bránku: 43:21, 19.456 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - WASHINGTON CAPITALS 4:3 pp (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
26. Killorn (Point, Coburn), 39. Kunitz (Stralman, Paquette), 51. Kučerov (Killorn, Stralman), 64. Point (Kučerov, Stamkos) – 17. Bäckström (Burakovsky, Oshie), 19. Oshie (Carlson, Bäckström), 28. Oshie (Bäckström, Kuznecov). Brankári: Vasilevskij - Grubauer, strely na bránku: 40:26, 19.092 divákov.

EDMONTON OILERS - WINNIPEG JETS 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
33. Draisaitl (McDavid, Maroon), 34. Nugent-Hopkins (Nurse) – 9. Scheifele (Kulikov, Matthias), 17. Kulikov (Ehlers, Wheeler), 37. Ehlers (Trouba, Hellebuyck), 38. Ehlers (Wheeler, Scheifele), 59. Ehlers (Scheifele, Wheeler). Brankári: Talbot - Hellebuyck, strely na bránku: 39:43, 18.347 divákov.

ANAHEIM DUCKS - CALGARY FLAMES 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
37. Monahan (Versteeg, Gaudreau), 47. Backlund (Frolík, Tkachuk). Brankári: Gibson - Smith, strely na bránku: 43:29, 15.485 divákov.

Richard Pánik (Chicago) 16:01 1 1 2 0 2 2
Zdeno Chára (Boston) 21:55 0 0 0 -1 1 0
Marko Daňo (Winnipeg) 6:50 0 0 0 0 0 0

/pozn.: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/