Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

Nešťastná prehra mladých basketbalistiek v úvodnom zápase ME 20

Basketbal Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenské basketbalistky do 20 rokov prehrali s basketbalistkami Srbska po predlžení 67:68.

Debrecín 16. augusta (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky do 20 rokov smolne prehrali vo štvrtok v úvodnom zápase D-skupiny na európskom šampionáte v maďarskom Debrecíne nad rovesníčkami zo Srbska až po predĺžení 67:68. O ich prehre rozhodla presná ruka Kovačevičovej, ktorá s klaksónom zaznamenala trojku. Zverenky Maroša Kováčika si v piatok v druhom stretnutí zmerajú sily s výberom Ruska (16.00).

Z každej zo štyroch skupín postúpia do ďalšej fázy šampionátu po tri najlepšie tímy.

výsledok:

Slovensko 20 - Srbsko 20 67:68 pp (56:56, 25:31)

Štvrtiny a predĺženie: 14:13, 11:18, 11:11, 20:14 - 11:12. Najviac bodov: Kiššová a Bálintová po 13, Oravcová 12, Hruščáková 10 - Kovačevičová 20, Brajkovičová 14, Dijanová 10. TH: 21/14-31/19, fauly: 26:21, trojky 1:7.

Slovenky vstúpili do stretnutia veľmi koncentrovane a v 2. minúte už viedli 8:0, keď sa o šesť bodov svojho tímu postarala Kiššová. Na konci 5. minúty zvýšila na rozdiel deviatich bodov Oravcová (10:1), no súperky za nepriaznivého stavu 7:14 zabrali v zakončení a do prvej štvrtiny znížili na rozdiel jedného bodu (13:14). V ďalšom priebehu sa obidve družstvá striedali v zakončení, no v 15. minúte po zakončení Kovačevičovej viedli po prvý raz v stretnutí Srbky (17:16). Slovenské reprezentantky ešte tri minúty pred koncom úvodného dejstva vyhrávali o dva body (23:21), ale jeho záver nezvládli, keď inkasovali osem bodov v rade a napokon odchádzali do šatní za nepriaznivého stavu 25:31.

Skóre druhého polčasu otvorila srbská hráčka Brajkovičová, ktorá sa postarala aj o ďalšie tri body a zvýšila vedenie svojho tímu na rozdiel desiatich bodov (36:26). Slovenkám sa podarilo v 29. minúte znížiť predovšetkým vďaka Kiššovej, ktorá korigovala na nádejných 34:36. Ich súperky však odpovedali dvoma trojkami Coličovej a Dijanovej a po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 36:42. V poslednej štvrtine znížila na rozdiel štyroch bodov Hruščáková a v 34. minúte po trojke Bálintovej vyrovnali hráčky s dvojkrížom na hrudi na 44:44. V ďalšom priebehu sa opäť presadila Bálintová a po nej i kapitánka Páleniková a slovenský výber otočil vývoj duelu vo svoj prospech - 48:45. Srbské basketbalistky odpovedali po Kovačevičovej štyroch bodoch, Hruščáková však prinavrátila vedenie na slovenskú stranu - 50:49. Po štyridsiatich minútach bol stav nerozhodný 56:56 a na rad prišlo päťminútové predĺženie. To zvládli s veľkým prispením šťastia Srbky (12:11) a po víťazstve 68:67 urobili dôležitý krok k postupu z D-skupiny.

Daniel Jendrichovský, vedúci výpravy SR20: "Chce sa mi plakať po tom, čo sme predviedli a navyše prehráme v predĺžení s klaksónom, strelou meter spoza trojkového oblúka. Je to obrovská škoda, pretože sme mali na to. Začali sme fantasticky a viedli 10:1. Žiaľbohu trošku sme sa zľakli, keď Kiššová spadla na zem a do konca polčasu sme ju nedali hrať. Bola našou dôležitou hráčkou v druhom polčase a myslím si, že dievčatá sa tak zľakli, že od nejakej 5. minúty až do 30. minúty sme sa báli i vlastného tieňa a to asi bolo to, čo rozhodlo. Podarilo sa nám to opäť naštartovať a dominovali sme v poslednej štvrtine ako i v predĺžení, ale šťastie sa priklonilo na súperovu stranu."