Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana

MS2024: Švajčiari vysoko zdolali Dánov, majú istý postup

Dánsky brankár Frederik Dichow (vpredu č.80) chytá puk v zápase A-skupiny Dánsko - Švajčiarsko na MS v ľadovom hokeji 2024 v Prahe 18. mája 2024. Foto: TASR/AP

Ďalším súperom Švajčiarov bude v nedeľu večer o 20.20 Kanada.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 18. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti ešte nepoznajú na MS trpkosť prehry a v sobotu si zaistili postup do štvrťfinále. Vo svojom piatom vystúpení v A-skupine rozstrieľali v Prahe Dánov 8:0. So štrnástimi bodmi sa prepracovali na čelo tabuľky.

Ďalším súperom Švajčiarov bude v nedeľu večer o 20.20 Kanada. Dánov čaká v pondelok večer o 20.20 Fínsko.

A-skupina:

Dánsko - Švajčiarsko 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Góly: 5. Hischier (Fiala, Josi), 18. Josi, 21. Fiala (Ambühl, Hischier), 24. Fiala (Hischier), 34. Senteler (Simion), 43. Thürkauf, 46. Bertschy (Scherwey, Thürkauf), 55. Scherwey (Bertschy, Kukan). Rozhodovali: Hribik (ČR), Kaukokari (Fín.) - Hynek (ČR), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1, 17.225 divákov.

Dánsko: Dichow (40. Seldrup) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen, Bruggisser, O. Lauridsen, Larsen, Koch – Storm, Russell, Blichfeld – Aagaard, Mölgaard, Olesen – From, True, Scheel – Poulsen, Wejse, N. Andersen - Schultz

Švajčiarsko: Genoni - Josi, Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung - Fiala, Hischier, Niederreiter - Andrighetto, Jäger, Kurashev - Herzog, Senteler, Simion - Scherwey, Thürkauf, Bertschy - Ambühl

Švajčiari nastúpili na zápas v úlohe favorita a od úvodu svoju pozíciu potvrdzovali. V 5. minúte vystrelil z krídla Nico Hischier a otvoril skóre. Do prvej sirény pridali Švajčiari druhý gól, postaral sa o to po individuálnej akcii obranca Nashvillu Roman Josi. Už 39 sekúnd po začiatku druhej tretiny pridal tretí gól Kevin Fiala v presilovej hre, útočník Los Angeles King rozvlnil sieť opäť o tri minúty a Švajčiari mierili za pohodlným ziskom troch bodov. V 43. minúte skóroval Calvin Thurkauf dokonca v oslabení a zvýšil na 6:0. Skóre uzavrel v 55. minúte Tristan Scherwey.

hlasy po zápase /zdroj: IIHF/

Roman Josi, kapitán Švajčiarska: "Prvá tretina bola náročná, jazdilo sa hore-dole. Podarilo sa nám skórovať a je vždy príjemné mať po prvej tretine náskok 2:0. Navyše, aj potom sme hrali veľmi dobre."

Joachim Blichfeld, útočník Dánska: "Nemyslím si, že je možné nájsť čokoľvek pozitívne na prehre 0:8. Máme pred sebou ešte jeden duel v skupine s Fínskom. Ak chceme ísť ďalej, musíme sa dobre pripraviť."

* - istý postup do štvrťfinále

/zápasy, víťazstvá, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry, skóre, body/