Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Ferstl vybojoval v super-G vo Val Gardene prvé víťazstvo v kariére

Nemecký zjazdár Josef Ferstl. Foto: TASR

Pódium doplnili Rakúšania, Max Franz na druhej a Matthias Mayer na tretej pozícii. Slovenský reprezentant Martin Bendik bol na štarte s číslom 72.

Val Gardena 15. decembra (TASR) - Nemecký lyžiar Josef Ferstl prekvapujúco zvíťazil v piatkovom superobrovskom slalome Svetového pohára v talianskej Val Gardene. Pódium doplnili Rakúšania, Max Franz na druhej (+0,02 s) a Matthias Mayer (+0,10 s) na tretej pozícii. Slovenský reprezentant Martin Bendik sa s číslom 72 nedostal na štart, keďže jury preteky zrušila pred jazdou 39. lyžiara v poradí Gina Caviezela zo Švajčiarska.

Ferstl sa vo veku 28 rokov a v 76. súťaži dočkal premiérového víťazstva aj pódiového umiestnenia vo SP. Na trať sa vydal už ako druhý, časom 1:35,28 minúty sa usadil na vedúcej priečke a neprepustil ju nikomu. "Je to úžasné, pracovali sme tvrdo. Boli sme dole, ale pozviechali sme sa a teraz máme skvelý tím. Fakt, že som to mohol korunovať víťazstvom, je šialený. Som šťastný," citovala stránka ORF Ferstla, ktorý vybojoval pre Nemecko prvý triumf v super-G mužov od roku 1991, keď sa radoval Markus Wasmeier.

Napomohlo tomu však aj počasie, preteky prerušili po jedenástom lyžiarovi pre zlú viditeľnosť vo vrchnej časti. Pokračovalo sa až po niekoľkých minútach, podmienky po pauze boli pre zostávajúcich adeptov na prenikavý výsledok náročné s hustnúcim snežením. S pätnástkou išiel jeden z najväčších favoritov Kjetil Jansrud z Nórska, na druhom medzičase viedol o desatinu sekundy, no pred tretím urobil chybu a len tak-tak sa udržal na trati a do cieľa prišiel s veľkým odstupom.

K vedúcemu Nemcovi sa najviac priblížili súperi s nižšími štartovými číslami. Najvážnejšie ho ohrozil Franz so sedmičkou, ktorý zaostal iba o dve stotiny sekundy. Mayer išiel ako štvrtý a mal desatinové manko. Rekordný štvornásobný víťaz super-G vo Val Gardene Aksel Lund Svindal skončil s odstupom šesť desatín sekundy na Ferstla. Nór nerozšíril svoju zbierku miestnych úspechov z rokov 2009, 2012, 2013 a 2015.

Výsledky super-G SP vo Val Gardene: 1. Josef Ferstl (Nem.) 1:35,28 min, 2. Max Franz +0,02 s, 3. Matthias Mayer (obaja Rak.) +0,10, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,22, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) +0,30, 6. Andreas Sander (Nem.) +0,38, 7. Adrien Theaux (Fr.) +0,39, 8. Peter Fill (Tal.) +0,52, 9. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,60, 10. Beat Feuz (Švajč.) +0,71

Celkové poradie SP (po 9 súťažiach): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 285 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 274, 3. Svindal 274, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 249, 5. Kriechmayr 243, 6. Feuz 234

Poradie super-G (3): 1. Jansrud 180 bodov, 2. Kriechmayr 174, 3. Franz 172, 4. Ferstl 144, 5. Hannes Reichelt (Rak.) 136, 6. Kilde 132