< sekcia Šport

SIHPA chce rokovať o jednotných hráčskych zmluvách

Na snímke hokejisti Branko Radivojevič a Jozef Stümpel počas tlačovej konferencie hokejových asociácií Slovenska (SIHPA), archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Svoj krok asociácia opiera o zákon o športe, ktorý predpokladá, že všetky zmluvy profesionálnych športovcov majú mať od 1. januára 2019 charakter zamestnaneckých zmlúv.

Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja (SIHPA) vyzvala Slovenský zväz ľadového hokeja, spoločnosť Pro-Hokej a kluby z najvyššej hokejovej súťaže na rokovanie o nových hráčskych zmluvách pre sezónu 2019/20. Zástupcovia SIHPA sa chcú so všetkými subjektmi spoločne stretnúť a rokovať o novom jednotnom znení hráčskych zmlúv.

Svoj krok asociácia opiera o zákon o športe, ktorý predpokladá, že všetky zmluvy profesionálnych športovcov majú mať od 1. januára 2019 charakter zamestnaneckých zmlúv. Podľa SIHPA toto však nezodpovedá realite v Tipsport lige, keďže okrem klubu HC Košice všetky ostatné uzatvárajú s hráčmi zmluvy podľa starého znenia, ktoré nezodpovedá požiadavkám zákona o športe. "Okrem toho, že kluby v Tipsport lige uzatvárajú s hráčmi zmluvy, ktoré sú v rozpore so zákonom o športe, tak našou motiváciou na zmenu znenia zmlúv je aj fakt, že na základe porovnania hokejových zmlúv v Čechách, Maďarsku a na Slovensku, ktoré SIHPA spracovala, majú hráči na Slovensku najhoršie podmienky. Taktiež máme v rukách stanovisko Národného inšpektorátu práce a Krajského inšpektorátu práce v Žiline, z ktorých jasne vyplýva, že zmluvy hokejistov je potrebné zmeniť a dať ich do súladu so zákonom o športe," uviedol v tlačovej správe prezident SIHPA Oliver Pravda.

Podľa informácií SIHPA niektoré kluby v Tipsport lige už stiahli, alebo plánujú stiahnuť 20% z platov hráčov z dôvodu, že tieto peniaze odvedú štátu ako preddavok na daň za zamestnancov. Kluby tak potvrdzujú, že sú si vedomé toho, že zákon o športe im nedáva na výber a hokejisti v ich kluboch musia byť zamestnanci. "Kluby a vedúci orgán najvyššej súťaže Pro-Hokej doteraz argumentovali tým, že zákon o športe im umožňuje si vybrať, či budú hráči živnostníci alebo zamestnanci a že do doby, kedy bude na svete právoplatné rozhodnutie súdu v prospech zamestnancov, hokejové kluby nebudú uzatvárať s hráčmi pracovnoprávne zmluvy podľa zákona o športe," píše sa v správe.

Zástupcovia SIHPA však s týmto argumentom nesúhlasia. "Tento argument klubov už neobstojí ani pred súdmi a ani pred verejnosťou, pretože SIHPA má k dispozícii právoplatné rozhodnutie súdu, ktorý v pracovnoprávnom spore rozhodol, že tipsportligový klub musí svojmu hráčovi doplatiť mzdu, čím potvrdil, že hráči sú zamestnanci, tak ako to už dávno tvrdíme, pretože toto je jediný stav, ktorý je v súlade so zákonom," uviedol Pravda.

SIHPA list adresovaný SZĽH, PRO-HOKEJu a klubom zároveň poslalo na vedomie aj ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi, ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej a šéfovi Národného inšpektorátu práce Karolovi Habinovi. "Očakávame, že obe ministerstvá, rovnako ako inšpektorát práce sa postavia za nás a nedovolia, aby ďalej kluby porušovali zákon o športe, čím zásadným spôsobom porušujú práva hráčov. Klubom sme dali čas do konca apríla, aby sme sa dohodli na novom znení zmlúv. V prípade, že sa tak nestane, budeme tvrdo apelovať na kontrolné orgány, aby konali, pretože tento protiprávny stav, ktorý trvá už od začiatku roka 2016, nie je možné ďalej tolerovať," dodal Pravda.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.