Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma

Francúzi porazili Poliakov 4:2

Na snímke vľavo poľský obranca Arkadiusz Kostek a francúzsky útočník Louis Boudon v zápase základnej B-skupiny Poľsko - Francúzsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v utorok 14. mája 2024. Foto: TASR/AP

Poliaci nastúpia na ďalší duel v stredu 15. mája od 20.20 proti Slovensku, Francúzi budú hrať po dni voľna vo štvrtok v rovnakom čase s USA.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ostrava 14. mája (TASR) - Hokejisti Francúzska zvíťazili vo svojom treťom zápase v B-skupine na MS v Ostrave nad Poľskom 4:2 a urobili dôležitý krok v boji o udržanie sa v elitnej kategórii.

Už po prvej dvadsaťminútovke si zverenci Philippa Bozona vytvorili dvojgólový náskok, neskôr viedli aj 4:0 a hoci Poliaci v druhej časti znížili na 2:4, vyrovnať už nedokázali. Pre Francúzov ide o cenné body po priamom súboji tímov, ktoré v doterajšom priebehu MS ešte nezvíťazili.

B-skupina:

Poľsko - Francúzsko 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Góly: 37. Pas (Zygmunt, Walega), 38. Fraszko (Wronka) - 9. Addamo (S. Treille, Gallet), 12. Addamo (Auvitu, K. Bozon), 25. Da Costa (Chakiachvili), 28. Bellemare (Da Costa, Auvitu). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Brander – Nikulainen (obaja Fín.), Fuchs (Švaj.), vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 6797 divákov.

Poľsko: Murray (27. Fučík) – Kolusz, Wanacki, Wajda, Kruczek, Gorny, Bryk, Kostek, Dronia – Wronka, Zygmunt, Pasiut – Walega, Macias, Dziubinski – Fraszko, Pas, Lyszczarczyk – Komorski, Michalski, Urbanowicz

Francúzsko: Ylönen – Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry – Da Costa, Bellemare, K. Bozon – Boudon, Simonsen, Rech – Bertrand, Claireaux, Perret – Treille, Dair, T. Bozon

Francúzi mali ideálny štart a ofenzívnu aktivitu premietli aj do zmeny skóre. V 9. minúte Addamo backhendom prekvapil Murraya a rovnaký hráč o päť minút tečoval strelu Auvitua - 0:2. Poliaci nedokázali v prvej časti zaskočiť obranu súpera a nepomohli im ani dve presilovky v závere. Francúzi naložili so svojou prvou početnou výhodou ideálne a Da Costa z nej v 25. minúte zvýšil na 3:0. Od 27. minúty mali Francúzi druhú presilovku, pred ktorou sa do poľskej bránky postavil Fučík namiesto Murrayho, no inkasoval už po 99 sekundách, keď nestačil na teč Bellemarea - 0:4. Poliaci sa však nevzdali a stovky fanúšikov v publiku ožili po góle Pasa v 37. minúte, ktorý zblízka prekonal Ylönena - 1:4. O necelé dve minúty sa do úniku dostal Fraszko a vrátil Poliakov do zápasu - 2:4. Záverenčná tretina bola najmä o vyčkávaní na chybu súpera a tímy si dávali pozor na defenzívu. Vyložených šancí bolo minimum a Francúzi si už dvojgólový náskok postrážili.

hlas (iihf):

Sacha Treille, kapitán Francúzska: "Začali sme správnym spôsobom a to nám pomohlo aj v ďalšom priebehu zápasu. V závere druhej tretiny sme doplatili na chyby, ale celkovo sme odviedli dobrú prácu. S tromi bodmi sme veľmi spokojní, bol to náš cieľ. V prvých dvoch zápasoch sme tvrdo bojovali, ale nezískali sme v nich veľa bodov. Dnes to bolo iné. Bol to jeden z tých zápasov, o ktorom sme vedeli, že v ňom musíme zvíťaziť. Náš cieľ je zostať v tejto kategórii. Zatiaľ sme na dobrej ceste."