Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Francúz M. Fourcade vyhral vytrvalostné preteky SP, Matiaško 13.

Martin Fourcade Foto: TASR/AP

Druhé miesto obsadil Rakúšan Dominik Landertinger a tretí skončil Nemec Erik Lesser.

Östersund 28. novembra (TASR) - Triumfom Francúza Martina Fourcada sa skončili vytrvalostné preteky úvodného kola Svetového pohára biatlonistov. Na 20 km trati vo švédskom Östersunde zvíťazil s náskokom 12,3 sekundy pred Rakúšanom Dominikom Landertingerom, tretí skončil s odstupom 21,7 sekundy Nemec Erik Lesser. Darilo sa aj Slovákom, dvaja zo štvorice výrazne zabodovali do SP, na 13. miesto sa zaradil Miroslav Matiaško (+1:51,8) a na 17. Matej Kazár (+2:09,8).

Östersund ukázal svoju zasneženú tvár, kým v pretekoch miešaných štafiet z oblohy v nedeľu nič nepadalo, teraz, hlavne v začiatku, pomerne husto snežilo. V citeľnom mraze -6 stupnov našťastie nefúkalo, no napriek tomu, ako sa stalo pravidlom, sa rozhodovalo na vytrvalostnej dvadsiatke na strelnici. Dvadsaťštyriročný Francúz M. Fourcade, obhajca veľkého glóbusu, bojoval aj za svojho brata Simona, ktorému znemožnili štart nedokrvené cievy na nohách. Minul jediný stojkový terč v druhej streľbe a opäť sa ukázal ako skvelý bežec. Vo svojej kariére sa tešil už z 15. triumfu v SP. Rovnako mieril aj druhý v poradí Rakúšan Landertinger, jediný rozdiel bol v rýchlosti, keď za Francúzom zaostal 12,3 sekundy. Na zaplnenie stupňa víťazov sa čakalo až dovtedy, kým nedobehol Nemec Lesser, najväčšie prekvapenie pohárového úvodu. S číslom 79 siahal na víťazstvo a keby trafil úplne posledný terč, aj by naň dosiahol, a to až doteraz nikdy nefiguroval v pretekoch SP v najlepšej dvadsiatke.

Slováci vyťažili z 13. Matiaška a 17. Kazára toľko bodov, koľko si asi ani netrúfali, v celkovom súčte až 52. Matej Kazár si privlastnil 24, no začal zle, nevybielil štvrtý a piaty terč, potom si už mierenie spevnil a keby vymazal prvý terč v záverečnej položke, skončil by ôsmy (strelecká bilancia 2-0-0-1). V historickom zrkadlení si vyrovnal výsledkové maximum, 17. priečku z vlaňajšieho Kontiolahti v stíhačke. Miroslav Matiaško top desiatku atakoval s takmer bezchybnou streľbou (1-0-0-0) ešte výraznejšie, minul len štvrtý terč v poradí a dosiahol s 28 bodmi druhé najvýraznejšie umiestenie v kariére, po 6. mieste predvlani vlani v Pokljuke, taktiež na dvadsiatke. Ďalší dvaja Slováci 88. Tomáš Hasilla (1-3-1-2) a 90. Martin Otčenáš (1-1-2-3) doplatili hlavne na streľbu, zhodne so siedmimi trestnými minútami.

Medzi 103 štartujúcimi mal s číslom 104 uzatvárať štartovnú listinu aj Nór Ole Einar Björndalen, napokon sa však odhlásil. Česká výprava prežívala menšiu drámu, 14. Ondřej Moravec mohol aj triumfovať, strieľal čisto, až minul v poslednej streľbe druhý a tretí terč.

Výsledky: vytrvalostné preteky

muži na 20 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 50:44,7 (1 tr. min), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +12,3 (1), 3. Erik Lesser (Nem.) 21,7 (0), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 37,1 (2), 5. Jevgenij Ustiugov (Rus.) 1:01,3 (2), 6. Friedrich Pinter (Rak.) 1:06,1 (1), 7. Erlen Bjöntegaard (Nór.) 1:11,8 (1), 8. Krasimir Anev (Bul.) 1:31,4 (1), 9. Anton Šipulin (Rus.) 1:38,3 3), 10. Jarkko Kauppinen (Fín.) 1:41,7 (0), ...13. Miroslav Matiaško 1:51,8 (1), 17. Matej Kazár 2:09,8 (3)