EURO 2020: Futbalisti Chorvátska zdolali Azerbajdžan

Chorvátsky hráč Borna Barišič (vpravo) v súboji s Azerbajdžancom Mahirom Madatovom vo futbalovom zápase E -skupiny Chorvátsko - Azerbajdžan 1. kola kvalifikácie EURO 2020 na štadióne v Záhrebe 21. marca 2019. Foto: TASR /AP

V céčku si Holanďania ako účastníci finálového turnaja Ligy národov poradili s Bielorusmi 4:0 a Severné Írsko zdolalo Estónsko 2:0.

Bratislava 21. marca (TASR) - Futbalisti Chorvátska vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2020 víťazstvom vo štvrtkovom domácom stretnutí "slovenskej" E-skupiny nad Azerbajdžanom 2:1. V Záhrebe síce prehrávali, ale otočili nepriaznivý vývoj a vďaka rozhodujúcemu zásahu Andreja Kramariča naplnili ako vlaňajší vicemajstri sveta úlohu favorita.

Do vedenia sa prekvapujúco dostali hostia, brankár Lovre Kalinič ešte zneškodnil prvú veľkú šancu Ramila Šejdajeva, ale ten istý hráč sa presadil v 19. minúte, keď sa zbavil obrancu a halfvolejom strelil historicky premiérový gól Azerbajdžanu do siete Chorvátska. Domáci v závere prvého polčasu vystupňovali tlak a dočkali sa v 44. minúte, po rohu dorazil Borna Barišič. Kramarič rozhodol o výsledku v 79. minúte, v šestnástke si zasekol loptu a skóroval krížnou strelou.

Do bojov v tejto skupine nezasiahol ešte Wales, ktorý v stredajšej príprave zdolal Trinidad a Tobago 1:0. Zverenci Ryana Giggsa privítajú Slovensko v nedeľu v Cardiffe.

V "céčku" si Holanďania ako účastníci finálového turnaja Ligy národov poradili s Bielorusmi 4:0 a Severné Írsko zdolalo Estónsko 2:0. Rakúsko prehralo v G-skupine s Poľskom 0:1, Severné Macedónsko uspelo nad Lotyšskom 3:1. Izrael remizoval so Slovinskom 1:1, gól hostí dal útočník Andraž Šporar z fortunaligového ŠK Slovan Bratislava.

Kazašskí zverenci českého trénera Michala Bílka zdolali v I-skupine v Astane Škótsko nečakane hladko 3:0. Cyprus si na vlastnej pôde poradil s outsiderom zo San Marína 5:0. V šlágri tejto skupiny Belgicko triumfovalo nad Ruskom 3:1, o výhre bronzových medailistov z MS 2018 nad hostiteľmi šampionátu rozhodol dvoma gólmi Eden Hazard.

Slovensko - Maďarsko 2:0 (1:0)
Góly: 42. Duda, 85. Rusnák, ŽK: Vavro, Kucka, Hamšík, Škriniar - Kalmár, Korhut, Á. Nagy. Rozhodovali: Bezborodov - Dančenko, Gavrilin (všetci Rus.), 14.235 divákov.

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka - Rusnák (90.+3 Mihalík), Hamšík, Mak (79. Stoch) - Duda (87. Šafranko)

Maďarsko: Gulácsi - Lovrencsics, Lang (81. Holender), Orbán, Kádár, Korhut - Á. Nagy, Kovács, Kalmár (61. Dzsudzsák), Kleinheisler (54. Szoboszlai) - Szalai

Záhreb
Chorvátsko - Azerbajdžan 2:1 (1:1)
Góly: 44. Barišič, 79. Kramarič - 19. Šejdajev

Chorvátsko: Kalinič - Brekalo, Čaleta-Car, Vida, Barišič - Modrič (90.+1 Badelj), Kovačič (73. Vlašič) - Kramarič, Rakitič, Perišič - Petkovič (69. Rebič)

Azerbajdžan: Agajev - Medvedev, Mammadov, Hüseynov, Rahimov - Garajev (88. Dadašov) - Madatov, Eddy, Almeida (72. Machmudov), Nazarov (58. Abdullajev) - Šejdajev

Severné Macedónsko - Lotyšsko 3:1 (2:0)
Góly: 29. a 90.+3 Elmas, 11. Alioski - 87. Isajevs, ČK: Ciganiks (Lotyšsko) po 2. ŽK

Belgicko - Rusko 3:1 (2:1)
Góly: 45. a 88. E. Hazard (prvý z 11 m), 15. Tielemans - 16. Čeryšev, ČK: 90.+1 Golovin (Rusko) po 2. ŽK