Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Australian Open: Kližan bol kúsok od senzácie, ďalej však ide Wawrinka

Slovenský tenista Martin Kližan Foto: TASR/AP

Zverenec trénera Martina Hromca mal zápas veľmi dobre rozohraný, v druhom, i treťom i rozhodujúcom sete mal brejk k dobru.

Melbourne 16. januára (TASR) - Slovenský tenista Martin Kližan neuspel v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. Napriek výbornému bojovnému výkonu prehral so štvrtým nasadeným melbournskym šampiónom z roku 2014 Švajčiarom Stanom Wawrinkom po päťsetovej bitke 6:4, 4:6, 5:7, 6:4, 4:6. Neprerušil tak sériu prehier, ktorá trvá od júlového turnaja v chorvátskom Umagu. Zverenec trénera Martina Hromca mal zápas veľmi dobre rozohraný, v druhom, i treťom i rozhodujúcom sete mal brejk k dobru. Napokon však neodplatil favorizovanému súperovi prehru z antuky v marockej Casablance z roku 2010.

Wawrinka bol v úvode zápasu aktívnejším hráčom a vypracoval si osem brejkbalov. Kližan však vďaka odvážnej hre i pokazeným returnom súpera všetky odvrátil, za stavu 4:4 prelomil podanie Wawrinku a prvý set získal vo svoj prospech. Zakončil ho esom. Kližan umne menil rytmus hry, účinne využíval stopbaly. Wawrinku neposlúchal prvý servis, na dvorci pôsobil frustrovaným dojmom a nervozita sa zračila aj na tvári jeho švédskeho trénera Magnusa Normana.

Hneď na začiatku druhého dejstva mal Kližan k dispozícii štyri brejkbaly. Ani jeden nepremenil, no za stavu 3:3 opäť získal súperov servis a bol na koni. Wawrinka sa však rýchlo otriasol a vďaka šnúre troch gemov vyrovnal na 1:1 na sety. Vlaňajšiemu šampiónovi US Open začala fungovať jeho najväčšia zbraň - jednoručný bekhend. Na začiatku tretieho setu síce prehrával 0:2, no bleskovo vyrovnal, za stavu 3:3 odvrátil štyri brejkbaly a v koncovke mal navrch.

Vo štvrtom sete Švajčiar za stavu 3:3 a 30:0 na chvíľu stratil koncentráciu, čo Kližan dokonale využil. Získal štyri fiftíny za sebou, v ďalšom geme potvrdil brejk a vynútil si piaty set. V ňom sledovali diváci tenis špičkovej úrovne. Kližan v Tildenovom geme po víťaznom forhende Wawrinku brejkol, Švajčiar však hneď vzápätí kontroval rebrejkom, hoci prehrával 40:15. V deviatom geme za stavu 15:30 napálil halfvolejom Kližana do stehna a následne sa mu išiel na druhú stranu kurtu ospravedlniť. Wawrinka si udržal servis a v desiatom geme premenil pri podaní Kližana hneď prvý mečbal.

Najlepší slovenský tenista po zápase ďakoval fanúšikom. "Ďakujem našim Slovákom, ktorí boli na štadióne a pozerali doma, ktorí ma podporovali a zostali so mnou až do poslednej loptičky. Budem na sebe pracovať ďalej, aby som nabudúce taký zápas vyhral!," uviedol Kližan prostredníctvom facebooku.

Wawrinka po vydretom triumfe pochválil hru slovenského tenistu: "Bolo to ťažké sústo. Hral naozaj veľmi dobre, nedovolil mi dostať sa do rytmu a predviesť môj najlepší tenis. Neukázal som svoje maximum a tak som veľmi rád, že som päťsetový zápas zvládol. Bojoval som, snažil som sa zo všetkých síl. Postúpil som ďalej a to je teraz najdôležitejšie."

Bernard Tomic (27-Austr.) - Thomaz Bellucci (Braz.) 6:2, 6:1, 6:4,
Victor Estrella Burgos (Dom. Rep.) - Aljaž Bedene (V. Brit.) 7:6 (7), 7:5, 0:6, 6:3,
Kei Nišikori (5-Jap.) - Andrej Kuznecov (Rus.) 5:7, 6:1, 6:4, 6:7 (6), 6:2,
Tomáš Berdych (10-ČR) - Luca Vanni (Tal.) 6:1 - skreč,
Viktor Troicki (29-Srb.) - Damir Džumhur (BaH) 6:4, 6:4, 2:6, 2:6, 6:3,
Jeremy Chardy (Fr.) - Nicolas Almagro (Šp.) 4:0 - skreč,
Ryan Harrison (USA) - Nicolas Mahut (Fr.) 6:3, 6:4, 6:2