Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Slovensko

Verejný ochranca práv nameral v cele 30,9 stupňa Celzia, žiada nápravu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Upozornil, že zlé vetranie, v kombinácii s horúcou, vlhkou klímou a s preplnenosťou priestoru, môžu byť mimoriadne škodlivé pre zdravie umiestnených osôb.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský počas neohlásenej kontroly nameral v jednej z ciel policajného útvaru na západnom Slovensku teplotu 30,9 stupňa Celzia. Upozorňuje, že takéto podmienky ohrozujú zdravie osôb a hrozí aj porušenie ľudských práv. Požiadal preto políciu i ministerstvo vnútra o nápravu. TASR o tom informoval Branislav Gigac z Kancelárie VOP.

"Počas neohlásenej návštevy policajného útvaru na západnom Slovensku som v čase o 20.43 h nameral teplotu v jednej z ciel až 30,9 stupňov Celzia. Napriek otvorenému oknu bolo v miestnostiach pocitovo horúco, dusno a neprúdil tam žiaden vzduch," priblížil Dobrovodský.

Upozornil, že zlé vetranie, v kombinácii s horúcou, vlhkou klímou a s preplnenosťou priestoru, môžu byť mimoriadne škodlivé pre zdravie umiestnených osôb. "Nehovoriac o tom, že to môže negatívne ovplyvniť uplatňovanie práv podozrivej osoby v konaní pred orgánom činným v trestnom konaní," dodal.

VOP sa v tejto súvislosti obrátil na Prezídium Policajného zboru a Ministerstvo vnútra SR. "Som rád, že na moje zistenie reflektovalo príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru a požiadalo kompetentné centrum podpory MV SR o zabezpečenie lepšej cirkulácie vzduchu a chladenie ciel prostredníctvom ventilátorov či klimatizácie. Či polícia vykonala avizované opatrenia, budem sledovať," uviedol.

Neohlásené kontroly počas leta VOP vykonal na viacerých miestach, ktoré slúžia na obmedzovanie osobnej slobody osôb. "Jeho snahou je systematickými návštevami policajných zariadení posilniť ochranu týchto osôb pred zlým zaobchádzaním, s cieľom pôsobiť preventívne do budúcna a zvyšovať tak štandard prístupu k nim," ozrejmil Gigac.

Polícia reagovala, že vec rieši Centrum podpory Trnava. Pripomenula, že raz za tri roky sa v celách policajného zaistenia vykonáva štátny zdravotný dozor. "Pričom pri zistení nedostatkov vydá termín na ich odstránenie, prípadne nevydá povolenie na užívanie cely," doplnil pre TASR odbor komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Ozrejmil, že osoby umiestnené v cele sú monitorované a kontrolované. Doplnil, že aj útvary Ministerstva vnútra SR vykonávajú plánované a operatívne kontroly.