Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

Astronomická jar sa začne už v stredu 20. marca po 12.00 hodine

Slnečné dni spolu s výrazným s oteplením v lužných lesoch v okolí Bratislavy prebudili prvých poslov jari. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prvý jarný deň je dňom rovnodennosti, čo znamená, že všetci na Zemi budeme mať rovnako dlhý deň ako noc.

Bratislava 19. marca (TASR) - Z astronomického hľadiska sa jar tohto roku začne už v stredu 20. marca presne o 12. hodine a 2. minúte nášho času (11 h 2 min. UTC). Informoval o tom Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV).

V uvedenom okamihu vstúpi Slnko do znamenia Barana, čo znamená, že na jeho zdanlivej dráhe po nebeskej sfére nazývanej ekliptika bude v takzvanom jarnom bode (alebo tiež bode jarnej rovnodennosti), ktorého ekliptikálna dĺžka je 0 stupňov. Tento bod je miesto na oblohe, kde sa pretína ekliptika s nebeským rovníkom, teda priemetom svetového rovníka na nebeskú sféru. V súčasnosti sa nachádza v súhvezdí Rýb. Teda, ak by sme sa 20. marca počas dňa pozreli na oblohu a Slnko by zhaslo, uvideli by sme na jeho mieste súhvezdie Rýb.

Obeh Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa, preto sa astronomické začiatky ročných období z roka na rok posúvajú približne o štvrtinu dňa. No a aby sme o pár storočí neslávili podľa kalendára Vianoce v letnom sparne, boli zavedené prestupné roky, v ktorých sa vzniknutý rozdiel v dátume vyrovnáva.
Bez popisu
Foto: TASR/František Iván


Prvý jarný deň je dňom rovnodennosti, čo znamená, že všetci na Zemi budeme mať rovnako dlhý deň ako noc. V dni rovnodennosti je totiž Zem nasvietená Slnkom presne "zboku" - slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník. Dni sa ďalej budú predlžovať a noci skracovať, a tak to bude až do letného slnovratu, uvádza sa informácii Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.