Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

R. Raši: Vláda by mala riešiť nedostatok zdravotníkov

Na archívnej snímke Richard Raši. Foto: TASR Martin Baumann

Každý hovorí o tom, že má nedostatok zdravotníkov. Nie je to problém iba Slovenska, ale celej Európy, poznamenal Raši.

Bratislava 19. mája (TASR) - Vláda by mala riešiť nedostatok zdravotníkov, riešenia na to máme, len ich vláda neaplikuje. Skonštatoval to podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši na stredajšej tlačovej konferencii. Vládu preto vyzval na okamžité dofinancovanie lekárskych fakúlt, spustenie a rozvinutie rezidentských programov či predloženie plánu dofinancovania a úpravy miest lekárov, sestier a ostatných pracovníkov v zdravotníctve.

"Každý hovorí o tom, že má nedostatok zdravotníkov. Nie je to problém iba Slovenska, ale celej Európy," poznamenal Raši. "Máme riešenia, ktoré dokážu systém stabilizovať. Nie sú to riešenia nové, sú to riešenia existujúce, ktoré táto vláda neaplikuje," poznamenal. Na to, aby sme mali dostatok zdravotníkov, lekárov a sestier, im podľa Rašiho treba umožniť študovať a tiež ich finančne stabilizovať.

"Okamžite musíte dofinancovať lekárske fakulty, aby mohli každý rok prijímať od 200 do 300 slovenských študentov navyše," vyzval vládu. Ozrejmil, že kým za slovenských študentov fakulty dostanú zhruba 5000 eur, za zahraničného 10.000 eur. Preto sa podľa neho už bývalá vláda dohodla s fakultami na kompenzovaní nákladov, ak budú prijímať viac slovenských študentov. Tvrdí, že program je málo finančne náročný a ročne ide na novoprijatých slovenských medikov navyše asi o 2,5 milióna eur. Súčasná vláda však podľa jeho slov fakultám financie nedala a hrozí, že nebudú prijímať viac slovenských študentov a že nebudú mať financie ani na tých, ktorých už vzali.

Zdôraznil, že po ukončení štúdia treba študentov na Slovensku udržať a motivovať. Poukázal na tzv. rezidentské programy. "Vláda za viac ako rok neotvorila žiadne výzvy na rezidentské programy špecialistov. Program pre ambulantných lekárov nie je nijako propagovaný, nie je výrazne podporovaný. Je to jediný nástroj na to, aby sme lekárov, kým dosiahnu atestáciu, dokázali financovať a potom si ich zaviazali, aby ostali pracovať v našom systéme," podčiarkol.

Za tretí nástroj na udržanie zdravotníckych pracovníkov považuje odmeňovanie. Upozornil na potrebu nastaviť dofinancovanie viacerých zložiek v zdravotníctve tak, aby nedochádzalo k platovej migrácii, teda aby sa nezačali lekári a sestry premiestňovať z ambulancií do nemocníc alebo z jednej zložky do druhej. "Platové automaty nastavené máme, treba ich aktualizovať tak, aby sme boli v rámci EÚ konkurencieschopní," poznamenal.

Za dôležité tiež považuje, aby sa do plánu obnovy zaradili aj neštátne nemocnice a ambulantný sektor. Upozornil na široké spádové oblasti neštátnych nemocníc, nielen súkromných, ale napríklad aj mestských, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť pre tri milióny obyvateľov Slovenska.