Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Protesty Gorila na Slovensku deň pred voľbami do NRSR

Účastník protestu Gorila v BratislaveFoto: TASR/Pavel Neubauer

Dnes prebiehajú protesty Gorila v Bratislave, Nitre, Žiliny, Trnave, Trenčíne, Poprade a Košiciach.

Bratislava 9. marca (TASR) - Na to, aby sa v krajine dosiahla zmena, stačí len jeden človek. Počet ľudí na demonštráciách totiž nie je natoľko kľúčový ako myšlienky, ktoré presadzujú. Na úvod protestu Gorila to dnes povedal jeden z hlavných rečníkov protestu Gorila v Bratislave a iniciátor politických zmien na Islande Hördur Torfason.

"Korupcia je jed spoločnosti a my to vieme - postihla ľudstvo v minulosti znova a znova, a to sa deje aj dnes. Zmena sa vždy začína jedným hlasom a potom sa stáva väčšou," povedal Torfason. Umelec začal svoju akciu spievaním pesničiek s politickou tematikou pred budovou národného parlamentu. Masovosť jeho podujatia získali po tom, ako začal náhodným okoloidúcim ponúkať, aby vyjadrili svoj názor na politickú situáciu v krajine.

Dnešný protest Gorila sa začal o 16.00 h. na Námestí SNP za účasti viac ako tristo ľudí. Protest má sprevádzať zber podpisov pod petíciu a referendum, ktoré zostavili organizátori mítingu. V oboch dokumentoch sa venujú trom rovnakým témam. Ide o zrušenie trestnoprávnej imunity, žiadosť o prijatie balíka protikorupčných opatrení a požiadavku o sfunkčnenie referenda. "Náš cieľ je ten istý ako doteraz, to znamená poukázať na rozsah korupcie, nemorálnosť volieb a povzbudiť občanov, aby sa viac začali zaujímať sami o seba," komentoval dnešný protest jeden z jeho organizátorov Peter Pčolinský. Okrem Torfasona sa na dnešnom mítingu zúčastnil aj investigatívny novinár Tom Nicholson.



Na Námestie slobody pred viac ako tisícku demonštrantov pozvali dnes organizátori aj predstaviteľov politických strán. Podľa investigatívneho novinára to bolo nesprávne rozhodnutie. "Politici sem nepatria. Nemám problém s tým, aby sa pozerali, ale to, aby Ivan Weiss (99%-občiansky hlas) tu mal nejaký príhovor, to sa mi zdá absurdné... Podľa môjho skromného názoru je to chyba," komentoval Nicholson rozhodnutie organizátorov.

V dave sa dnes pohybovala viac ako desiatka kandidátov, prevažne mimoparlamentných strán. Okolo pódia stáli kandidáti SaS, OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností, SOS, 99% - občiansky hlas, Robíme to pre deti - SF a predstavitelia ďalších strán.

Na bezpečnosť a pokojný priebeh protestu dohliada v blízkosti Úradu vlády SR niekoľko desiatok mestskej a štátnej polície s vozidlom vodného dela.

Tu bude player
Gorila v Poprade

Deň pred parlamentnými voľbami sa do protestu Gorila v Poprade zapojilo okolo 150 ľudí. To je omnoho menej ako v priebehu prvých protestov, keď do tzv. medzikostolia prišlo svoju nespokojnosť vyjadriť cez 1000 ľudí. Hlavného organizátora popradských protestov Zbyňa Džadoňa to sklamalo, avšak zároveň neprekvapilo.

Popradský protest sa začal dnes o 16. hodine v tzv. medzikostolí na Námestí sv. Egídia, odtiaľ sa protestujúci presunuli k pošte a pokračovali po hlavnej ceste - Štefánikovej ulici. Počas pochodu sa k nim pridali aj ďalší občania. Kvôli protestujúcim na zhruba 20 minút odstavili dopravu na hlavnej ulici. Organizátori chcú v aktivitách pokračovať aj po voľbách.

V Trenčíne budú pokračovať aj po voľbách

Účastník protestu Gorila v Trenčíne
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Dnešný protest proti korupcii spojený so sviečkovým pochodom od sochy Ľudovíta Štúra ku soche Milana Rastislava Štefánika v Trenčíne prilákal okolo 150 účastníkov. Na Štúrovom námestí vystúpilo s prejavom niekoľko Trenčanov, ktorí požadovali dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila, zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, zmenu volebného systému a sfunkčnenie nástrojov referenda. Rečníci na Štúrovom námestí poukazovali na korupciu nielen v slovenskej politike, ale aj v justícii, prokuratúre, polícii, školstve a zdravotníctve. Kritike sa nevyhli ani niektoré médiá, ktoré podľa organizátorov poskytujú často skreslené informácie o protestoch.

Účastníci protestu prešli po prejavoch cez Mierové námestie k soche Milana Rastislava Štefánika, kde zapálili sviečky. Celý protest, ktorý sa skončil okolo 17.30 h zaspievaním štátnej hymny, monitorovalo niekoľko príslušníkov mestskej polície. Tí počas prejavu odviedli od Štúrovej sochy podnapitého Trenčana.


V Nitre prišlo hŕstka ľudí

Na proteste Gorila v Nitre sa dnes popoludní zišlo približne dvadsať ľudí. Aj niekoľko minút po plánovanom začiatku akcie sa počet protestujúcich dal spočítať na prstoch jednej ruky. Počet novinárov a príslušníkov mestskej i štátnej polície podstatne prevyšoval počet účastníkov podujatia. Postupne sa na Svätoplukovom námestí zhromaždili približne dve desiatky ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj nesúhlas so súčasným stavom slovenskej politiky.

Podľa jedného z organizátorov protestu Petra Meňharta sa dal nízky počet účastníkov očakávať. "V Bratislave je dnes Hördur Torfason, ktorý bol jeden z hlavných aktérov revolúcie, ktorá na Islande viedla k pádu vlády. Máme informácie, že veľa ľudí išlo práve tam. Šli tam autobusy aj z Levíc, Vrábeľ a ďalších miest," uviedol Meňhart. Ako zdôraznil, ani pomerne nízky počet protestujúcich nepokladá za neúspech. "My, ako organizátori v Nitre, sme radi a spokojní aj s tou účasťou, ktorá tu je. Pretože tá nie je meradlom toho, či bude úspech, alebo nebude. Sme radi, že jednoducho tá myšlienka nie je zadusená a že funguje," pripomenul. Po úvodných prejavoch rečníkov sa skupina protestujúcich vydala na pochod mestom smerom k rieke, do ktorej vhodili symbolickú Morenu v podobe politika.

V Košiciach komorná atmosféra

V komornej atmosfére a takmer bez zvyčajných emócií sa niesol dnešný protest Gorila v Košiciach na Hlavnej ulici pri Immaculate.

Hŕstka prítomných si vypočula príhovory organizátorov, ktorí opätovne spomenuli hlavné požiadavky, pričom priznali, že si uvedomujú, že niektoré z nich sú už deň pred predčasnými parlamentnými voľbami nereálne. Hlavnú požiadavku, dôkladné vyšetrenie skutočností zo spisu Gorila, však podporili všetci prítomní.

Počas takmer dvojhodinového stretnutia sa pri mikrofóne vystriedalo viacero rečníkov z radov protestujúcich. Najviac rezonovala výzva, aby ľudia neignorovali voľby. „Ešte presne neviem koho budem voliť, ale určite sa volieb zúčastním a viem, že neodovzdám hlas žiadne zo súčasných parlamentných strán, pretože všetci sú zapletení v rozkrádaní a korupčných škandáloch,“ povedal známy košický občiansky aktivista Karol Labaš.
V okolí bolo vidieť niekoľko príslušníkov mestskej polície aj Policajného zboru, ktorí však zasahovať nemuseli.

Nízka účasť aj v Žiline
Na snímke prejav Ivana Čavajdu počas protestu Gorila v Žiline
Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Proti Gorile dnes prišli na Námestie Andreja Hlinku v Žiline protestovať približne dve stovky ľudí. Slabšiu odozvu na sociálnej sieti kompenzovali organizátori podľa Zdena Múčku podporou masívnejšej letákovej kampane, transparentov a výzvami z auta. "Čiže, ľudia sa mohli dozvedieť o proteste týmto spôsobom. Najpodstatnejšou zmenou oproti predošlému protestu je zbieranie podpisov za vyhlásenie referenda s tromi medializovanými požiadavkami," povedal Múčka.

Na pódiu sa postupne vystriedalo viacero rečníkov, ktorí kritizovali korupciu, politikov, pasivitu a strach ľudí i informovanie o protestoch Gorila v médiách. Niektorí sa pýtali, kde je dvetisíc ľudí, ktorí prišli protestovať na Námestie Andreja Hlinku vo februári.

Po ukončení príhovorov prešli účastníci zhromaždenia k budove prokuratúry, mestského úradu a na Mariánske námestie. Organizátori im poďakovali za pokojnú atmosféru, ktorú zavŕšili zaspievaním slovenskej hymny a konštatovaním, že v protestoch budú pokračovať aj ďalej. Protest monitorovalo v centre mesta viacero mestských policajtov, príslušníkov Policajného zboru a záchranárov.

Kotlebovci v Trnave

Zhruba dve stovky účastníkov, ktorí sa dnes zišli v Trnave na proteste Gorila, doplnila desať minút po začiatku mítingu asi päťdesiatka kotlebovcov. Sympatizanti ĽS-Naše Slovensko prišli na Trojičné námestie so slovenskými vlajkami a ohlasovali sa megafónom, protest však mal pokojný priebeh a nedošlo k žiadnym potýčkam.

"Prišiel som sem, lebo ma hnevá rozkrádanie štátu. Čo vidím, je horšie ako komunizmus, oni si z toho spravili korytá," povedal Pavel, ktorý prežil aktívny život v USA a do Trnavy sa vrátil na dôchodok. "Dúfam, že takéto protesty niečo zmenia," povedal s tým, že je sklamaný nízkou účasťou.

Jeden z organizátorov prvého oficiálneho protestu v Trnave Dominik Katona zo Stupavy svoje vystúpenie zhrnul do dlhej vety, ktorej všetky slová sa začínali písmenom P. Po prejave aktivistu Ladislava Krnáča zo Smoleníc a ďalších dvoch organizátorov, prvý spontánny potlesk na otvorenej scéne dostal až Noro, ktorého vystúpenie bolo konštruktívne. "Ako bežný občan cítim, že politici majú úplne iné záujmy ako my a priepasť sa medzi nami zväčšuje. Keď si spomeniem, čo nám sľubovali pred dvadsiatimi rokmi, pripadá mi to ako zlý sen. Je to naozaj tak, že je väčšina ľudí neschopných alebo je to o tom, že je zle nastavený systém?" položil otázku Noro. Potleskom odmenili účastníci protestu aj zástupcu kotlebovcov Mariána Mišúna. Diskutujúcich však oveľa viac nebolo, ľudia sa po odchode tejto skupiny začali pomaly rozchádzať.

"Negraduje to, viac by som prijal priamu konfrontáciu a diskusiu ľudí. Aby si mohli povedať svoj názor," povedal v závere účastník Miro. "Najskôr treba riešiť to, čo nás všetkých ťaží, na osobné problémy teraz nie je čas," dodal s tým, že každý protest má mať vedúcu osobnosť, čo tento nemal.


Protest v Banskej Bystrici

Na večernom proteste Gorila v meste pod Urpínom sa zúčastnilo asi 70 ľudí. Niektorí prišli s transparentmi a nechýbala ani plyšová gorila v klietke, ktorá trčala z davu aj na zhromaždení presne pred týždňom. Protest sa konal v pokojnej atmosfére.

Z pódia opäť zazneli štyri základné požiadavky, medzi ktoré patrí aj dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré vyplývajú zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. Hovorilo sa aj o predčasných parlamentných voľbách, ktoré sú podľa organizátorov protiústavné, nemorálne a nedemokratické. Slováci majú podľa nich v sobotu tri možnosti. Ísť voliť a odovzdať platný hlas, ísť voliť a odovzdať neplatný hlas či nevoliť.

"Nie je dôležité, či je nás tu 10, 100, 1000, 10.000, ale dôležité je, že sme prišli," skonštatoval pre TASR jeden z organizátorov Marek Šlosár. Ľudia podľa neho prišli vyjadriť to, čo aj na predošlých protestoch. "Nie je im ľahostajné, čo sa v tejto krajine deje."

Jeden z rečníkov si ľudí prizval bližšie k pódiu a viedol s nimi diskusiu o hodnotách, ktoré sú pre nich v živote najdôležitejšie. Protest sa skončil slovenskou hymnou. Organizátori sa chcú s ľuďmi stretnúť a hovoriť aj v sobotu (10.3.) napoludnie.