Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Slovensko

Polícia v minulom roku objasnila takmer 48.000 trestných činov

Na snímke prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Foto: TASR/Martin Baumann

Objasnenosť trestných činov bola na Slovensku v minulom roku 54 percent, kým napríklad v Českej republike 43 percent. Uviedol to dnes prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Bratislava 28. januára (TASR) - V minulom roku zistila polícia dovedna 89.677 trestných činov a z nich objasnila 48.723.

Rok predtým, teda v roku 2012, slovenskí policajti zistili 90.351 trestných činov, z ktorých objasnili 47.883.

Objasnenosť trestných činov bola na Slovensku v minulom roku 54 percent, kým napríklad v Českej republike 43 percent. Uviedol to dnes prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar na spoločnej tlačovej konferencii s 1. viceprezidentom PZ SR Milanom Lučanským. Témou konferencie bolo vyhodnotenie kriminality na Slovensku za minulý rok. "Úroveň nápadu trestnej činnosti má klesajúcu tendenciu už niekoľko rokov," povedal okrem iného Gašpar. Zároveň má stúpajúcu tendenciu objasňovanie trestnej činnosti. Objasnenosť je najlepšia za ostatných 10 rokov. Najvyšší podiel má majetková kriminalita, kde zaznamenali 38.750 vecí a jej objasnenosť je 38,7 percenta.

V násilnej trestnej činnosti zaznamenali v minulom roku 6003 trestných činov. Tu je objasnenosť až takmer 74 percent a podľa slov prezidenta Gašpara je jedna z najvyšších. Najvyššia je mravnostná trestná činnosť, vraždy a lúpeže, konkretizoval zase viceprezident Lučanský. "Máme veľmi dobrú spoluprácu s britskými orgánmi, čo sa týka svadobných podvodov a inej trestnej činnosti slovenských občanov," povedal viceprezident.

V násilnej trestnej činnosti zaznamenali v minulom roku 6003 trestných činov. Tu je objasnenosť až takmer 74 percent a podľa slov prezidenta Gašpara je jedna z najvyšších. Najvyššia je mravnostná trestná činnosť, vraždy a lúpeže, konkretizoval zase viceprezident Lučanský. V minulom roku zaznamenali na Slovensku 78 vrážd a z nich objasnili 51. V roku 2012, na porovnanie, zistili 75 vrážd a z nich zase objasnili 52. "Máme veľmi dobrú spoluprácu s britskými orgánmi, čo sa týka svadobných podvodov a inej trestnej činnosti slovenských občanov," povedal mimo iného viceprezident.

Čo sa týka kriminálnych vrážd, nimi sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá rieši aj staršie prípady. Niektoré by mohli byť objasnené v tomto roku.



"Naším zámerom je zvýšiť aj objasnenosť počtu lúpeží," povedal viceprezident Lučanský. V minulom roku polícia zaevidovala 836 lúpeží a objasnila z nich 57,18 percenta. Najviac lúpeží je páchaných v Bratislave. Najčastejšie z nich sú takzvané pouličné lúpeže a druhou kategóriou sú zase lúpeže v bankách, herniach a na čerpacích staniciach. "Čo je alarmujúce, že až jednu tretinu z páchateľov lúpeží tvoria mladiství a maloletí," povedal Lučanský. "V objasňovaní majetkovej trestnej činnosti sú rezervy," priznal Gašpar.



"V objasňovaní majetkovej trestnej činnosti sú rezervy," priznal Gašpar. Zo spomínaných 38.750 majetkových trestných činov v minulom roku objasnili 15.017 a bola tu teda objasnenosť približne 39 percent. "Je to posun vpred," povedal na margo objasnenia tohto typu trestnej činnosti Gašpar. Najčastejšie sú krádeže vlámaním, z nich sa rozlišujú vlámania do áut, objektov a reštaurácií. V minulom roku bolo odcudzených 2431 áut a z nich vypátrali 556. Na porovnanie, v roku 2012 ukradli páchatelia až 2546 automobilov. Za posledných desať rokov sa zlepšila situácia v objasnenosti ukradnutých áut. Povedal ďalej prezident PZ SR. Najčastejšími kradnutými značkami boli škodovky a po nich nasledovali značky Volkswagen. Objasnenosť kradnutých áut je 23 percent. "S týmto číslom nie sme spokojní," priznal Gašpar.



V roku 2013 v ekonomickej trestnej činnosti polícia zaznamenala medziročne o 2537 viac trestných činov. Napadlo tu až približne 19.000 vecí a z nich ide najčastejšie najmä o krátenie dane a poistného. Z tohto druhu trestnej činnosti polícia objasnila o 723 prípadov viac ako v roku 2012.