Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

KDH sa chce dohodnúť na zrušení Mečiarových amnestií

Mečiarovci zdôraznili, že amnestie boli podané ako reakcia na udelenie milosti vtedajším prezidentom Michalom KováčomFoto: TASR/Miroslav Košírer

O zrušení amnestií sa naposledy hlasovalo 3. februára. Ústavný zákon, na ktorého prijatie boli potrebné aj hlasy opozičného Smeru-SD, však neprešiel.

Bratislava 14. marca (TASR) - KDH sa na štvrtkovom (15.3.) rokovaní lídrov parlamentných strán za okrúhlym stolom pokúsi o dohodu so Smerom-SD na zrušení tzv. Mečiarových amnestií.

Pre TASR to dnes potvrdil hovorca hnutia Matej Kováč s tým, že už tento rok uplynie lehota, po ktorej bude tento trestný čin zavlečenia občana do cudziny premlčaný.

"Zrušenie Mečiarových amnestií je pre KDH principiálnou otázkou v rámci presadzovania dôslednej spravodlivosti. Neúčinná alebo odkladaná spravodlivosť je vlastne nespravodlivosťou. KDH sa opakovane snažilo nielen o zrušenie týchto prezidentské právomoci zneužívajúcich amnestií, ale aj o zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov," vysvetlil Kováč.

Podľa jeho slov je rovnosť občanov pred zákonom v demokratickej spoločnosti základným princípom, a preto zrušenie trestnoprávnej imunity a Mečiarových amnestií by zvýšilo nielen spravodlivosť a politickú kultúru na Slovensku, ale aj pomohlo obnoviť a posilniť dôveru občanov k našim ústavným inštitúciám.

O zrušení amnestií vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara snemovňa naposledy hlasovala 3. februára. Ústavný zákon, na ktorého prijatie boli potrebné aj hlasy opozičného Smeru-SD, však neprešiel. Za právnu normu z dielne bývalej koalície zahlasovalo len 78 poslancov zo 141 prítomných. Minimum bolo 90. Návrh podporili všetci prítomní poslanci SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd a všetci nezávislí poslanci okrem Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka. Poslanci Smeru-SD sa zdržali, SNS nehlasovala.


Hrušovský chce amnestie zrušiť

Predseda NR SR Pavol Hrušovský
Foto: TASR/Martin Baumann
Návrh zrušiť Mečiarove amnestie, ktoré sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda, mali poslanci na stole už šiestykrát.

"Ak chceme zachrániť zmysel amnestie ako takej, ak chceme, aby do budúcna mohla plniť svoju legitímnu úlohu, musíme tieto amnestie zrušiť," apeloval predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH). Zároveň vyjadril presvedčenie, že niekto tu pred pár rokmi prekročil Rubikon, vzal moc do svojich rúk a uveril, že dokáže ovládať a klamať všetkých.

"Ten niekto nás všetkých zatiahol do nechutného a podlého konania, ktorého následky si nesieme všetci. Nedovoľme, aby nám toto zlo ostalo a nedovoľme, aby sa nám jeho aktéri vysmievali z nablýskaných limuzín a nedobytných sídiel. Zrušme teda hanebné amnestie spolu a nepozerajme sa na stranícku príslušnosť," vyzýval poslancov.

Vo svojom prejave tiež upozornil, že ak to poslanci podporia, do dejín vstúpia ako úctyhodní reprezentanti občanov tejto republiky, ktorí zabudli na stranícke a ideologické nezhody. "Urobme tak pre celú túto krajinu," povedal.


ĽS-HZDS vidí návrh koalície ako nezmysel

Samotná ĽS-HZDS označila návrh koalície za politický nezmysel bez opory v demokratickom právnom systéme. Mečiarovci zdôraznili, že amnestie boli podané ako reakcia na udelenie milosti vtedajším prezidentom Michalom Kováčom, "ktorý omilostil v obzvlášť závažnom prípade podvodu za milióny dolárov aj vlastného syna". Tvrdia, že bez vyšetrenia tohto trestného činu nebolo možné poznať pravdu ani v nasledujúcich kauzách. ĽS-HZDS upozorňuje, že KDH doteraz nenavrhlo zrušiť udelenie milosti prezidenta Kováča.

Smer-SD už skôr prezentoval svoje stanovisko, že tieto amnestie sú amorálne, avšak z právneho hľadiska nezrušiteľné. Počas kauzy Veľký Slavkov sa však vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhrážal koaličnému partnerovi Vladimírovi Mečiarovi (ĽS-HZDS) práve zrušením amnestií.

Zrušenie Mečiarových amnestií by umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi.

Hrušovský po februárovom hlasovaní povedal, že ho mrzí hlasovanie Smeru-SD. "My sme v tomto volebnom období skončili, ale neskončili sme snaženie, aby sme dosiahli aj v tomto konkrétnom zámere v budúcom volebnom období rovnaký úspech, ako sa nám podaril pri zrušení priestupkovej imunity," dodal.