Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

Peľová sezóna brezy je pre výkyvy počasia slabšia ako po minulé roky

Ilustračné foto. Foto: TASR - Alexandra Moštková

Peľová sezóna brezy sa na väčšine územia Slovensku definitívne končí, najsilnejším alergénom by v nasledujúcich dvoch mesiacoch mal byť peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Banská Bystrica 15. mája (TASR) – V uplynulom týždni nedosahovali koncentrácie peľu v ovzduší enormne vysoké hodnoty, a to napriek otepleniu a značnému rozšíreniu druhového spektra kvitnúcich rastlín. Pre veľké výkyvy počasia je v porovnaní s minulými rokmi slabšia i peľová sezóna brezy. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Vyššie hladiny peľu brezy zaznamenali už len monitorovacie stanice v Žiline a v Banskej Bystrici, v teplejších oblastiach Slovenska breza postupne dokvitá. „Poklesli aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľu jaseňa, topoľa, brestu, vŕby,“ dodala Lafférsová. Pozvoľne však na celom území pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých, zvýšili sa aj denné koncentrácie peľu duba, buka a v chladnejších oblastiach aj javora.

Okrem uvedených drevín sa v ovzduší vyskytoval peľ orecha, platanu, vŕby, pagaštanu a borovicovitých. Pribúda peľ bylín, ako skorocel, štiav, mrkvovité a pŕhľavovité. Koncentrácie spór húb zastúpených najmä rodom Cladospórium výraznejšie stúpli a dosahovali väčšinou vyššie denné hladiny,“ uviedla Lafférsová.

Peľová sezóna brezy sa na väčšine územia Slovensku podľa odborníkov definitívne končí, najsilnejším alergénom by v nasledujúcich dvoch mesiacoch mal byť peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Postupný nárast denných hladín je očakávaný aj u spór húb.