< sekcia Slovensko

VIDEO: Košický krajský súd rozhodol o vydávacej väzbe pre Antonina V.

Rozhodovanie o vydávacej väzbe Antonina V. za účasti procesných strán na Krajskom súde v Košiciach 20. apríla 2018. Na snímke zľava advokát Jaroslav Homza a Antonino V. Foto: TASR František Iván

V Taliansku je Antonino V. trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.

Košice 20. apríla (TASR) – Krajský súd v Košiciach rozhodol v piatok o zmene väzby pre talianskeho podnikateľa Antonina V. z predbežnej na vydávaciu. V Taliansku je Antonino V. trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz."Krajský súd v Košiciach zistil splnenie zákonných podmienok na vzatie Antonina V. do vydávacej väzby, pretože dôvody väzby u menovaného kontinuálne pretrvávajú od momentu jeho vzatia do predbežnej väzby. Aj v tomto štádiu trestného konania je nevyhnutné zabezpečiť prítomnosť menovaného na územní Slovenskej republiky, aby nedošlo k zmareniu účelu tohto konania o európskom zatýkacom rozkaze," uviedla pre novinárov hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová. Vydávacia väzba začína plynúť od piatka.

Ďalší procesný proces je v rukách krajskej prokuratúry. "O prepustení obvineného z vydávacej väzby rozhodne príslušný sudca dňom, keď dôjde k vydaniu osoby orgánom štátu pôvodu," dodala Pančurová.

"Súd rozhodol o vydávacej väzbe a môj klient reagoval tak, že sa vzdal práva sťažnosti," povedal právny zástupca obvineného Jaroslav Hamza. Rozhodnutie je právoplatné, kedy bude Antonino V. vydaný do Talianska, závisí podľa neho od viacerých okolností. K obvineniam sa nevyjadroval.

Rozhodnutie padlo na neverejnom zasadnutí a sprevádzali ho prísne bezpečnostné opatrenia. Antonina V. predviedli a odviedli do pojednávacej miestnosti tzv. kukláči netradične bočným vchodom. Novinári, ktorí boli na chodbe, ho tak mohli vidieť len priamo v miestnosti, do ktorej mali prístup na chvíľu pred začiatkom zasadnutia. Rozhodnutím súd vyhovel návrhu košickej krajskej prokuratúry, ktorá predložila originál európskeho zatýkacieho rozkazu a ďalšie potrebné listiny. Antonino V. žijúci na východnom Slovensku je vo väzbe od 13. marca, keď ho zadržala slovenská polícia. Krajský súd v Košiciach rozhodol najprv o jeho vzatí do predbežnej väzby, voči čomu podal Antonino V. sťažnosť, ktorú Najvyšší súd SR 12. apríla zamietol. 

V Taliansku je Antonino V. stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

"Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti," uviedol 9. apríla hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Účelom vydávacej väzby je podľa neho zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze.

Taliansky podnikateľ najnovšie čelí aj obvineniu pre pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a pokus zločinu subvenčného podvodu. Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry uznesením z 13. apríla začala v tejto veci trestné stíhanie. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry sa to týkalo pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry eurodotácie v celkovej výške zhruba 120.000 eur. 

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.