Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Figeľ: Každý prepadnutý hlas pôjde spolovice pre Smer-SD

Foto: TASR/Michal Svitok

Každý hlas pre KDH znamená šancu, aby sa Slovensko od gréckej cesty odvrátilo," poznamenal Figeľ.

Bratislava 9. marca (TASR) - Hrozí, že vo voľbách môže prepadnúť veľa hlasov, najmä pravici, pričom každý prepadnutý hlas spolovice pôjde pre Smer-SD. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder KDH Ján Figeľ.

"Každý hlas, ktorý získa strana pod päť percent, pôjde aj pre Smer. KDH je dnes jedinou alternatívou, ktorá môže s istotou povedať, že jej hlasy neprepadnú. Dokážeme ponúknuť voči socialistickému smerovaniu konkrétne riešenie, aj politické. Každý hlas pre KDH znamená šancu, aby sa Slovensko od gréckej cesty odvrátilo," poznamenal Figeľ.

Na otázku, či súhlasí s výrokom predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, že lídrom pravice bude ten, kto nepôjde po voľbách s Ficom, Figeľ odvetil, že skutočným lídrom bude ten, koho vyberú občania. "Im patrí demokracia, oni sú správcami veci verejných. Zajtra pridelia mandáty stranám a politikom. Som presvedčený, že strany to majú rešpektovať,"odvetil. Podľa jeho slov, ak KDH získa výraznú podporu od občanov, pokúsi sa zostaviť vládu na báze tejto dôvery.

"Slovensko je pred zajtrajšími voľbami postavené pred dve možnosti. Jednou je socialistické smerovanie gréckeho typu, ktoré vedie k nezamestnanosti a bankrotom. Druhou je alternatíva zodpovednej slobody zameraná na tvorbu pracovných miest, čestnú vládu a zdravú ekonomiku. KDH je takouto alternatívou. Ponúka ju voličom a ponúkne ju aj po sobote, ak získa dostatočnú podporu," uistil líder kresťanských demokratov.

R. TÓTH: Strašenie R. Ficom už nepôsobí ako pred dvoma rokmi



Predvolebná stratégia niektorých strán bývalej vládnej koalície strašiť voličov vládou Roberta Fica (Smer-SD) už nepôsobí tak ako pred voľbami v roku 2010. Dôvodom je aj to, že pre niektoré strany ako KDH táto téma ostáva sekundárnou, konštatoval dnes politológ Rastislav Tóth.

"Predsedovia týchto (stredopravých) strán sa v predchádzajúcom období natoľko pourážali navzájom, že si ťažko viem predstaviť, že si sadnú za jeden stôl a zase tak ako pred dvoma rokmi budú deklarovať, že sú jednotní... Ak by Fico nezískal nadpolovičnú väčšinu sám, buď niektorá strana "odskočí", alebo je možný aj ten český variant, keď pravica a ľavica sa rozdelili presne na polovicu a po voľbách sa dvaja poslanci prehupli smerom k pravici a už mali nadpolovičnú väčšinu," zhodnotil politológ.

Celkovo predvolebnú kampaň hodnotil ako "neobyčajne riedku", obohatenú jedine o kauzy Sasanka a Gorila. Aj k tým však podľa neho šéfovia parlamentných strán pristupovali neobyčajne pokojne, "ako keby bolo už dopredu rozhodnuté".

Politológ Michal Horský hodnotil ako najúčinnejšiu kampaň Smeru-SD a KDH. "KDH prvýkrát vo svojej histórii vo volebnej kampani nepresviedčalo presvedčených, ale usilovalo sa získať aj nerozhodnutých voličov," vyzdvihol.

Horský sa domnieva, že z hľadiska stability najväčšiu pravdepodobnosť vydržať celé štvorročné obdobie by mala koalícia maximálne troch strán z ľavicového aj pravicového spektra. Vláda jednej strany by Smeru-SD podľa neho neprospela. "Musel by znášať ataky a kritiku nielen svojich parlamentných opozičných protivníkov, ale aj médií či angažovaných inštitúcií," podčiarkol.

Politické strany sa podľa Horského v predvolebnej kampani zamerali na vedľajšie témy a nevenovali sa skutočným aktuálnym problémom spoločnosti. Voliči preto môžu byť právom z kandidátov volieb znechutení. "Dá sa očakávať vysoká miera voličskej apatie a relatívne nízka legitimita budúcich vládnucich elít kvôli nízkej volebnej účasti," komentoval.