< sekcia Slovensko

B. Bugár si nemyslí, že by pre situáciu okolo voľby mala padnúť vláda

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas pracovného stretnutia s médiami 4. januára 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý kritizoval Most-Híd za jeho postoje pri voľbe, nekomentuje.

Bratislava 12. februára (TASR) - Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si nemyslí, že by pre súčasnú situáciu okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov mala padnúť vláda.

Vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý kritizoval Most-Híd za jeho postoje pri voľbe, nekomentuje. "Nie je vhodné, aby som komentoval názory koaličného partnera," poznamenal.

Fico okrem iného vyhlásil, že ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu.

Koaličný partner podľa Bugára musí pochopiť, že keď sa prevalila informácia o rokovaniach s ĽSNS a Most-Híd stále hovorí, že s kotlebovcami sa nerokuje a nehlasuje, tak strana nemala inú možnosť, len sa očistiť a presadzovať verejnú voľbu.

Podľa Bugára sa nezvolením ani jedného kandidáta v prvom kole vytvoril ďalší priestor na rokovania. Uvidí sa podľa neho, či sú v koalícii schopní dohody. Tvrdí, že druhé kolo voľby má byť tiež verejné, hoci v rokovacom poriadku sa píše aj o tajnom hlasovaní. Podľa neho to majú vyriešiť právnici. Jeho názor je, že druhé kolo má byť rovnako verejné.