Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Regióny

V komárňanskej Starej pevnosti nakrúcajú Denník Agáty Schindlerovej

Časť česko-slovenského filmu Denník Agáty Schindlerovej nakrúcali v pondelok 16. septembra 2013 v komárňanskej Starej pevnosti. Režisérom filmu je Zdeněk Jiráský, ktorý za svoj film Poupata získal v roku 2011 štyroch Českých levov. Foto: FOTO TASR/Ladislav Vallach

Dielo otvára 5 osudov židovských hudobníkov a interpretov, ktorým klavír a hudba pomohli uľahčiť utrpenie v koncentračných táboroch.

Komárno 16. septembra (TASR) - Časť česko-slovenského filmu Denník Agáty Schindlerovej nakrúcajú v týchto dňoch v komárňanskej Starej pevnosti. Režisérom filmu je Zdeněk Jiráský, ktorý za svoj film Poupata získal v roku 2011 štyroch Českých levov.

V pripravovanom diele, ktoré vychádza z príbehov slovenskej muzikologičky, žijúcej v Drážďancoch, Agáty Schindlerovej, si zahrá 240 obyvateľov Komárna komparz a epizódne úlohy.

"Komárňanskú pevnosť sme vybrali kvôli tomu, že vlastne je tu všetko k dispozícii čo sa týka rozlohy. My sa tu usilujeme natočiť nejeden koncentračný tábor - asi tri-štyri - vlastne vďaka tomu, že je to tu také pestré a rozmanité, čo sa týka dobovej stavby, alebo architektúry," povedal pre TASR režisér.

"Tak sa v tých rôznych kútoch pohybujeme, niekde točíme Terezín, niekde točíme Osvienčim a niekde točíme scény z Mauthausenu. Samozrejme vďaka tomu, že ten film nie je veľmi bohatý, výprava zodpovedá tomu, že to riešime v týchto miestach. V Komárne by sme mali nakrúcať do 20. septembra," dodal Jiráský. Film nakrúcajú aj v Bratislave, tiež v iných miestach Slovenska a v Prahe.

Podľa jeho slov pôvodne to mal byť dokumentárny film s hranými sekvenciami, napokon z toho bude ale hraný film, ktorého špecifikum spočíva v tom, že v ňom nie sú dialógy. "Sú v ňom obrazy, ktoré sú prerozprávané prostredníctvom hudby a doplnené vnútornými hlasmi protagonistov," konštatoval.



Denník Agáty Schindlerovej otvára 5 osudov židovských hudobníkov a interpretov - Karola Elberta, Alice Flachovej-Pastorovej, Edith Krausovej, Jozefa Weissa a Arthura Chitza - ktorým klavír a hudba pomohli uľahčiť utrpenie v koncentračných táboroch, prípadne zmierniť strach pred neodvratným príchodom blížiacej sa smrti.

Komárňanská pevnosť bola najväčšou pevnosťou Rakúsko-Uhorskej monarchie, ktorá bola vystavaná pre dvestotisícovú armádu.