Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR KARLA HVÍŽĎALU: Prezident je hráč

Karel Hvížďala Foto: Teraz.sk

Komentár uverejňujeme so súhlasom Českého rozhlasu Plus.

Vo svorke, rovnako ako v politike, nemôžu vedľa seba dlho existovať dvaja alfasamci: Ten, ktorý prehrá, musí odísť. V podobnej situácii je aj naša republika. Preto si dovolím tvrdiť, že prezident Zeman nie je Babišov spojenec a z podstaty veci ním byť ani nemôže - pán Babiš sa mu iba dočasne hodí ako figúrka v jeho hre.

Je to, samozrejme, moja špekulácia, potvrdiť či vyvrátiť to môže iba budúcnosť. Ak však vynecháme možnosť, že pán prezident by skončil v úrade, situácia je zrejmá: Premiér Babiš prezidenta Zemana veľmi potrebuje pretože len on ho môže vymenovať do funkcie premiéra a preto mu zatiaľ vychádza v ústrety.

Ak bude ale vymenovaný a získa dôveru, domnievam sa, že by bol už do značnej miery na prezidentovi nezávislý, s komunistami a SPD verí, že by bol neodvolateľný. Lenže prezident Zeman by asi najradšej vládol sám poloprezidentským spôsobom, hlavne kvôli zahraničnej politike. A premiér s vlastnými ambíciami, ktorý sa potrebuje zbaviť súčasného aj budúcich možných trestných stíhaní a ktorý má navyše vlastné biznisové záujmy aj v zahraničí, mu v tom prekáža.

Doterajšie kroky premiéra M. Zemanovi v konečnom dôsledku vyhovujú, narušujú totiž doterajšie pravidlá a zvyklosti, v tom sú obaja páni zajedno. Prezident to využíva, preto A. Babiša znovu vymenuje premiérom ešte pred výsledkom referenda v ČSSD, ale nerobí to z tvrdohlavosti.


Proces odchádzania bude dlhý


Podobne využíva prezident z rovnakého dôvodu SPD, ktorá bude ANO diskreditovať. Ak však sociálni demokrati budú rozpoltení alebo ak dokonca koalíciu s ANO odmietnu, ČSSD bude marginalizovaná a tým si prezident potvrdí svoju genialitu: Iba pod jeho vedením boli sociálni demokrati na vrchole.

A zároveň pánovi Babišovi neostane nič iné ako spolupracovať s komunistami a hnutím SPD, ktoré samotné ministerstvo vnútra v uniknutej správe považuje za nebezpečnejšie ako sú tradičné extrémistické strany.

Napriek tomu to však donúti ANO k priamej alebo aspoň zjavnejšej spolupráci s SPD a tým u verejnosti začne pán Babiš strácať, protestné manifestácie budú silnejšie a on vládu nemusí zostaviť do konca júna, ako o tom stále hovorí. Bude sa musieť uspokojiť iba so zmenami v štátnej správe.

Prezident si s ním bude môcť ďalej pohrávať. A aj keď by A. Babiš vládu zostavil a získal s pomocou SPD dôveru, najskôr by sa začalo ANO rozkladať vo vnútri. Pretože aj niektorí z členov hnutia, ktorí podnikajú, v referende o vystúpení z EÚ, ktoré bude presadzovať SPD, uvidia ohrozenie svojich záujmov a vláda by tak mohla byť oslabená alebo aj padnúť.

Tretie vymenovanie premiéra by potom mal urobiť predseda Poslaneckej snemovne, ktorý by si iba ťažko mohol dovoliť vymenovať opäť pána Babiša a keby tak urobil, situácia by sa mohla opakovať. Tým by sa ANO dostalo na tobogan smrti.

Prezident Zeman by s premiérom Babišom mohol manipulovať ešte ľahšie alebo vymenovať dočasnú úradnícku vládu. Proces odchádzania môže trvať dlho, obzvlášť, keď je prezident proti predčasným voľbám.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.