Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Prešovský kraj

SR pristúpi k projektu podpory turizmu v spojení s UNESCO

Bardejov, Dom Sv. Egídia, ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Značka UNESCO môže byť prínosom pre cestovný ruch. To je téma konferencie, ktorá sa v piatok (5.5.) koná v Bardejovských kúpeľoch na východnom Slovensku.

Bratislava 4. mája (TASR) – Využitie značky UNESCO pre rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu s cieľom získať zdroje na efektívnu ochranu lokalít svetového dedičstva a zároveň posilniť ekonomický rozvoj smerujúci k vyrovnávaniu životnej úrovne v regiónoch. To je téma konferencie, ktorá sa v piatok (5.5.) koná v Bardejovských kúpeľoch.



Konferencia je otváracím podujatím projektu UNESCO Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch, ktorý sa má implementovať na Slovensku. "Cieľom programu je prispieť k ekonomickému rozvoju komunít a zaručiť zachovanie pamiatok výnimočnej univerzálnej hodnoty prostredníctvom príjmu z cestovného ruchu za spoluúčasti aktérov na všetkých úrovniach – vládneho, mimovládneho, podnikateľského i občianskeho sektora," uviedla stála delegátka SR pri UNESCO v Paríži Klára Novotná.



"Od roku 2015 bol spustený v škandinávskych krajinách, odvtedy bol implementovaný vo viacerých krajinách sveta. Slovensko by malo byť pilotnou krajinou v rámci Vyšehradskej štvorky," uviedla Novotná.

Bardejovská konferencia by sa preto mala venovať základným pilierom programu, ktorými sú podpora domácich a zahraničných investícií do rozvoja cestovného ruchu, prepojenie cestovného ruchu na lokálnych dodávateľov tovarov a služieb, investícia do vzdelania o národných a svetových pamiatkach a budovanie kapacít v turistickom sektore.

Na konferencii sa okrem zástupcov predstaviteľov zainteresovaných ústredných štátnych orgánov zúčastní aj riaditeľka Centra svetového dedičstva UNESCO Mechtild Rossler i medzinárodní experti na udržateľný turizmus. "V panelových diskusiách vystúpia i odborníci zo Švédska, Švajčiarska či Veľkej Británie, ktorí predstavia vlastné skúsenosti pri rozvoji turistického ruchu zameraného na lokality kultúrneho a prírodného dedičstva," informovala Novotná.

K téme sa budú vyjadrovať i predstavitelia geoparkov a biosférických rezervácií a taktiež odborných inštitúcií zameraných na ochranu historického a kultúrneho dedičstva. Jedna z panelových diskusií sa zameria priamo na rozvoj Karpatského euroregiónu, do ktorého patrí východné Slovensko.

Na konferenciu by mali podľa Novotnej nadväzovať aktivity priamo v konkrétnych lokalitách. "V troch lokalitách Karpatského bukového pralesa by už na jeseň mal štartovať mikroprojekt, ktorý predstavia na konferencii," informovala Novotná. Ďalší mikroprojekt sa bude týkať okolia Rožňavy, kde sa ráta s využitím potenciálu jaskyne Domica, jednej z jaskýň Slovenského krasu. "Zápis na Zoznam svetového dedičstva mal doteraz nulový efekt zhodnotenia pre miestnych. A presne takéto problémy, ktoré boli identifikované na mnohých miestach na svete, rieši program Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch," uviedla stále delegátka SR pri UNESCO.

Konferencia sa začína v piatok o 09.00 h, jej priebeh možno sledovať prostredníctvom internetovej televízie TABLET.TV.


Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) má sídlo v Paríži. Vznikla 16. novembra 1945. Stanovy UNESCO ratifikovalo 4. novembra 1946 celkom 20 krajín vrátane bývalého Československa.

Podnetom pre vznik UNESCO boli hrôzy skončenej druhej svetovej vojny.

UNESCO má v systéme Organizácie Spojených národov (OSN) postavenie špecializovanej agentúry. Základným cieľom UNESCO je rozvoj medzinárodnej spolupráce a porozumenia v oblasti spoločenských a prírodných vied, výchovy a vzdelávania, kultúry, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia. Prvoradým zámerom organizácie je prostredníctvom spolupráce a programov v uvedených oblastiach prispievať k upevňovaniu mieru vo svete. UNESCO je jedinou medzinárodnou organizáciou systému OSN, ktorá má mandát na rozvoj kultúrneho a intelektuálneho potenciálu svetového spoločenstva, kultúry, vedy a vzdelávania. Je tiež jedinou svetovou medzinárodnou organizáciou, ktorá sa programovo opiera o sieť národných komisií.

Najvyšším orgánom UNESCO je Generálna konferencia, tvoria ju zástupcovia všetkých štátov. Ďalším orgánom je Výkonná rada a Sekretariát. Generálna konferencia sa na riadnych zasadnutiach schádza každé dva roky. Generálnou riaditeľkou UNESCO je od roku 2009 bulharská politička Irina Bokovová. Od roku 2013 pôsobí v druhom volebnom období. Irina Bokovová bola do čela UNESCO zvolená ako vôbec prvá žena a prvý predstaviteľ z niekdajšieho socialistického štátu.

Samostatná Slovenská republika sa 9. februára 1993 podpisom a uložením listiny o prijatí Ústavy UNESCO u vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska stala členom tejto medzinárodnej organizácie. SR získala toto členstvo ako jeden z nástupníckych štátov po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). V súčasnosti má UNESCO 195 členov a deväť pridružených členov.
Generálna riaditeľka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová.
Foto: TASR/AP

Aktérom, ktorý napĺňa vytýčené ciele UNESCO na národnej úrovni, je Slovenská komisia pre UNESCO (SK pre UNESCO). Jej predsedom je Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Komisia podporuje a rozvíja aktivity programov UNESCO v oblasti výchovy a vzdelávania, kultúry, vedy, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia. Zapája do spolupráce na projektoch odborníkov rôznych organizácií, inštitúcií a príslušných ministerstiev, ako aj širokú verejnosť. Komisia pôsobí ako poradný orgán slovenskej vlády a Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa UNESCO. Gestorom spolupráce SR s UNESCO je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).
Drevený kostolík v obci Hervartov v okrese Bardejov je zapísaný do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
Foto: TASR/Jana Jurčišinová

Záujmy Slovenska v UNESCO presadzuje Stála delegácia SR pri UNESCO organizačne spadajúca pod veľvyslanectvo SR v Paríži. Stály delegát SR pri UNESCO (veľvyslanec) je Klára Novotná.

Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TASR) Jaroslav Rezník a generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová podpísali v júni 2015 v Paríži Memorandum o partnerstve medzi TASR a UNESCO. Hlavným cieľom memoranda je zvýšenie povedomia širokej verejnosti na Slovensku o bohatom spektre náplne UNESCO, ktorého názov sa väčšinou spája len s ochranou pamiatok svetového dedičstva.