Práve teraz

Po takmer jeden a pol roku sa v piatok v Guatemale opäť rozbehol
proces s bývalým diktátorom Efraínom Ríosom Monttom, ktorý je obžalovaný z genocídy, vzhľadom na ťažkosti spojené s vysokým vekom sa však nemusí obávať trestu.

Celkove 36 mŕtvych a najmenej 5700 zničených budov hlásili v piatok
v súvislosti s rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré vyčíňajú v severnej časti amerického štátu Kalifornia.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá monitoruje
dodržiavanie dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu, v piatok opäť zdôraznila, že má k dispozícii všetky možnosti na vykonávanie kontrol.

Neznámi páchatelia uniesli na juhu Nigérie talianskeho kňaza,
ktorý tam pôsobil tri roky. S odvolaním sa na talianske médiá o tom dnes informovala agentúra AP.

Hokejisti Dukly Trenčín zostávajú aj po 11. kole na čele Tipsport Ligy
a ako jediní zatiaľ nepoznajú, ako chutí prehra. V piatkom stretnutí proti HK Poprad boli blízko k víťazstvu obe mužstvá, v závere predĺženia napokon rozhodol o triumfe Dukly v pomere 3:2 Peter Sojčík.

Úvod

Šesť egyptských vojakov zahynulo pri ozbrojenom útoku na nepokojnom
severe Sinajského polostrova. Prihlásila sa k nemu extrémistická organizácia Islamský štát. Egyptská armáda dnes podľa agentúry DPA informovala, že útok spáchali na stanovišti v al-Aríši.

Európska komisia víta dobrovoľný záväzok členských krajín EÚ
prijať v najbližších dvoch rokoch 25.000 utečencov z krajín Afriky a Blízkeho východu. Uviedol to eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos .

Najmenej 25 ľudí zahynulo po útoku povstalcov z prevažne
kresťanských milícií Anti-balaka na mešitu v meste Kembe na juhu v Stredoafrickej republike. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Česká polícia vyhlásila dnes popoludní pátranie po dvoch súrodencoch
so slovenským občianstvom - Davidovi a Leonardovi Lackóových - ktorých rodičia uniesli dnes počas povolenej návštevy z detského centra v Strakoniciach v Juhočeskom kraji.

Bývalú francúzsku ministerku kultúry Audrey Azoulayovú
dnes zvolili v Paríži za novú generálnu riaditeľku Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Jadrová dohoda medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami
už nezodpovedá národným bezpečnostným záujmom Spojených štátov.Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol dnes v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump.

Popradský policajný vyšetrovateľ obvinil vo štvrtok (12.10.)
24-ročného muža z Popradu z troch prečinov podvodu a štyroch zločinov podvodu.

KDH prijalo správu o prelomení prezidentovho veta poslancami
Národnej rady SR a o schválení novely zákona o Ústave pamäti národa s poľutovaním. Na Slovensku sa podľa hnutia nedokázali potrestať zločinci komunizmu i fašizmu.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) bude od soboty (14.10.)
až do volieb do orgánov samosprávnych krajov (4.11.) vykonávať špeciálny monitoring zameraný na dohľad nad dodržiavaním zákonnej úpravy vysielania v čase volebnej kampane.

Krajinám Balkánu, ktoré prechádzajú ťažkým obdobím,
treba odkázať, že sa s nimi v Európskej únii počíta. Povedal to dnes po rokovaniach prvého dňa dvojdňového summitu prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) v juhomaďarskom meste Szekszárd prezident SR Andrej Kiska.

Lufthansa preberá len časť skrachovanej leteckej spoločnosti
Air Berlin a jej zamestnancov. O jej ďalšie časti sa vedie medzi záujemcami zápas. Ich predaj však nebude rýchly.

Vymýšľanie nových a nových dôvodov na zavádzanie kontrol
na vnútorných hraniciach členských štátov schengenského priestoru povedie ku koncu Schengenu. Povedal to minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Nenechám sa zastrašiť, nebojím sa politických intríg a nezastavíte ma.
Tak reaguje kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý na dnešné vyjadrenie predsedu SaS Richarda Sulíka. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval dnes Európsku úniu,
aby prijala rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní jeho krajiny. Urobil tak týždeň pred začiatkom summitu lídrov EÚ, kde sa bude hovoriť o tejto téme, informovala agentúra DPA.

Anglický futbalový klub Chelsea Londýn sa približne tri týždne
musí zaobísť bez N\'Gola Kanteho. Dvadsaťšesťročný francúzsky stredopoliar si počas plnenia reprezentačných povinností privodil zranenie podkolennej šľachy.