Práve teraz

Česká sociálna demokracia skončila vo voľbách do Poslaneckej snemovne
ČR s najhorším výsledkom od momentu, keď jej v roku 1993 začal predsedať Miloš Zeman - dostala len 7,27 percenta hlasov.

Katalánski politici označili postup Madridu za pokus o štátny prevrat.
V Barcelone je dnes veľká protestná demonštrácia, ktorá má byť vyjadrením nesúhlasu Kataláncov s oznámením premiéra po dnešnom krízovom zasadnutí vlády.

Víťaz českých parlamentných volieb Andrej Babiš chce bojovať za záujmy
Českej republiky v Bruseli.

Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky
sa v sobotu stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta odovzdaných hlasov. Po spracovaní údajov z 99,96 percenta volebných obvodov o tom na svojej webovej stránke informoval Český štatistický úrad.

Strana Andreja Babiša ANO získala vo voľbách okolo 1,5 milióna hlasov.
\"To sme skutočne nečakali a vy ste nám dali dôveru, aj keď tu na nás beží už dva roky masívna dezinformačná kampaň,\" povedal v sobotu večer Babiš na tlačovej konferencii vo volebnej centrále strany.

Úvod

SHMÚ varuje pred dažďom, ktorý v nedeľu potrápi najmä juh a stred
Slovenska. Meteorológovia v týchto oblastiach očakávajú miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 35 do 55 milimetrov.

České obyvateľstvo je rozdelené v názore na vymenovanie Andreja Babiša
za premiéra. Podporu mu v prieskume agentúry Kantar TNS pre Českú televíziu vyjadrilo 47 percent respondentov, proti je 48 percent. Prieskum sa uskutočnil 17.-19. októbra.

Spartak Trnava triumfoval v sobotňajšom zápase 13. kola Fortuna ligy
nad Podbrezovou 2:0 a natiahol víťaznú šnúru v súťaži na sedem stretnutí. Slovan Bratislava prehral 2:3 v Zlatých Moravciach. Posledná Senica sa nedočkala víťazstva, prehrala s Ružomberkom 0:3.

Krátko pred spočítaním hlasov zo všetkých volebných obvodov
v českých parlamentných voľbách rezignoval v sobotu po volebnom prepade na svoju funkciu predseda Zelených Matěj Stropnický.

Cenu Identifikačný kód Slovenska si v sobotu prevzalo 16 osobností
z oblasti kultúry, umenia a vedy. Medzi laureátmi ocenenia boli hudobník skupiny Elán Ján Baláž, huslista Ján Berky či spisovateľ Tomáš Janovic.

České firmy z oblasti fintechu objavili nový kanál na financovanie
svojho biznisu. Je ním emisia vlastných virtuálnych mien. Len tento rok už získali, alebo si idú na trh pre peniaze formou takzvanej primárnej ponuky mincí štyria českí hráči .

Muž, ktorý v piatok útočil nožom na návštevníkov nákupného strediska
v južnom Poľsku, sa k tomuto činu priznal. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie prokurátora s tým, že páchateľ je obvinený z vraždy a pokusu o vraždu.

Podľa odhadov, ktoré priniesla Česká televízia,
by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. Po sčítaní takmer 70 percent volebných obvodov skončilo na prvom mieste hnutie ANO so ziskom 31 percent.

Proces medzirezortného pripomienkového konania k pripravovanému
novému zákonu o rybárstve bude monitorovať osobitná komisia Slovenského rybárskeho zväzu a v prípade ataku zákona zorganizuje petíciu.

Na Slovensko prichádza rekordný počet investorov, vďaka čomu klesá
nezamestnanosť a vytvára sa tlak na zvyšovanie reálnych miezd. Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga na konferencii strany Smer-SD.

Slovensko má záujem svoj trh práce prioritne posilňovať vlastnými
kapacitami, až po ich vyčerpaní dovozom zahraničných pracovníkov. Už dnes však najmä na západe krajiny dopyt po pracovnej sile vysoko prevyšuje ponuku, povedal v Nitre minister práce Ján Richter.

O 14.00 h sa v sobotu uzavreli hlasovacie miestnosti, v ktorých
českí voliči rozhodli o novom zložení dolnej komory parlamentu ČR. Podľa prieskumu agentúry STEM pre TV Nova by sa víťazom volieb malo stať hnutie ANO s 26-27 percentami, uvádza portál Novinky. cz.

SR je bezpečným štátom, o čom svedčí aj umiestnenie krajiny
v medzinárodných rebríčkoch, v ktorých sa Slovensko umiestnila ako 30. najlepšie miesto pre život a skončilo sa na 18. priečke v otázke bezpečnosti. Skonštatoval to minister vnútra R. Kaliňák v Nitre.

Štandard prístupu k informáciám nemôže byť znížený.
Cieľom je ho rozšíriť a zaplátať diery, ktoré tam sú. Na margo návrhu novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám to v relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla ministerka spravodlivosti L. Žitňanská.

V dôsledku katalánskej krízy presunulo už 1185 firiem svoj domicil
do iných španielskych regiónov. V prípade odtrhnutia Katalánska sa tak budú naďalej riadiť podľa španielskej legislatívy.