Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

Washington získal Prezidentskú trofej, San Jose postúpilo do play off

Na snímke brankár Washingtonu Braden Holtby (v strede), vľavo branca Nate Schmidt a vpravo útočník Jay Beagle. Foto: TASR/AP

Šiestym postupujúcim tímom zo Západnej konferencie sa stalo San Jose. Sharks si zaistili miestenku v domácom zápase s Los Angeles Kings, ktorý vyhrali 5:2.

New York 29. marca (TASR) - Hokejisti Washingtonu Capitals zvíťazili v noci na utorok na domácom ľade nad Columbusom 4:1 a definitívne si zabezpečili Prezidentskú trofej pre víťazov základnej časti zámorskej NHL. Šiestym postupujúcim tímom zo Západnej konferencie sa stalo San Jose. Sharks si zaistili miestenku v domácom zápase s Los Angeles Kings, ktorý vyhrali 5:2. Okrem nich sa zo "Západu" dostali do vyraďovačky aj Chicago, Dallas, St. Louis, Los Angeles a Anaheim. Zo štyroch Slovákov v akcii nebodoval ani jeden.

Capitals získali Prezidentskú trofej druhýkrát v histórii, keď zopakovali úspech zo sezóny 2009-10. Znamená to, že v celom play off budú mať v každej sérii výhodu domáceho prostredia. Capitals sa pokúsia stať deviatym tímom, ktorý po Prezidentskej trofeji získal v tej istej sezóne aj Stanleyho pohár. Naposledy sa to v sezóne 2012-13 podarilo Chicagu Blackhawks. "Nepripravujeme žiadnu oslavu so šampanským. Máme radosť, že sme to dosiahli, ale najdôležitejšia časť sezóny je ešte len pred nami," povedal pre nhl.com tréner Washingtonu Barry Trotz. Washington rozhodol o víťazstve tromi gólmi v záverečnej časti. Brankár Braden Holtby chytil 21 striel a zaznamenal 46. víťazstvo v sezóne. Už len dve ho delia od vyrovnania rekordu NHL, ktorý od sezóny 2006-07 drží Martin Brodeur.

Dôležité víťazstvo v boji o play off dosiahli hokejisti Detroitu, keď zdolali Buffalo 3:2. Slovenský útočník Red Wings Tomáš Tatar zaznamenal jeden plusový bod a dve strely, ale nebodoval. V úvode tretej tretiny mal za stavu 2:0 veľkú šancu, no zblízka Chada Johnsona neprekonal. Skóre duelu otvoril na konci prvej tretiny nováčik Dylan Larkin a strelil už svoj 22. gól v sezóne. Naposledy dal v drese Detroitu 22 gólov vo svojej premiérovej sezóne v NHL Henrik Zetterberg (2002-03). Keď v závere dal Luke Glendening do prázdnej bránky gól na 3:0, zdalo sa, že Detroit si pripíše pohodlné víťazstvo. Buffalo však v závere gólmi Zemgusa Girgensonsa a Sama Reinharta ešte zápas zdramatizovalo a v poslednej minúte sa tlačilo za vyrovnaním. "Myslím, že sme odohrali dobrý zápas až na ten záver. Nepúšťali sme ich do veľa šancí a mali sme zápas pod kontrolou," povedal tréner Red Wings Jeff Blashill, ktorý opäť nedal šancu Tomášovi Jurčovi. Hokejisti Detroitu dali darček k 88. narodeninám klubovej legende Gordiemu Howeovi, ktorý zápas sledoval z tribúny.

Detroit nepotešilo víťazstvo Philadelphie nad Winipegom 3:2, ktoré zariadil 13,6 s pred koncom predĺženia kapitán Claude Giroux. Flyers sa udržali na poslednom postupovom mieste "Východu", keď majú na konte 87 bodov, rovnako ako Detroit, ale odohrali o jeden zápas menej a majú lepšie skóre. "Už som bol poriadne unavený. Vracal som sa pri šanci súpera a následne sme išli do brejku. Keď sa ku mne dostal puk, tak som len vystrelil a padlo to dnu. Ani som sa nevládal radovať," opísal svoje pocity Giroux, ktorý strelil svoj siedmy gól v predĺžení, čo je najviac v histórii Flyers. V drese Jets nastúpil slovenský útočník Marko Daňo, na ľade bol 9 minút a 21 sekúnd a nebodoval. Winnipegu chýbalo pre zranenia až sedem hráčov. Philadelphia má do konca základnej časti ešte sedem zápasov, Detroit šesť.

Tampa Bay vyhrala v Toronte 3:0, keď brankár Ben Bishop zaznamenal 34 zásahov a vychytal 18. shutout v kariére. Lightning majú na čele Atlantickej divízie rovnaký počet bodov ako rival Florida Panthers. Na víťazstvo im stačilo len 18 striel. V drese Maple Leafs odohral takmer 20 minút slovenský obranca Martin Marinčin, no pripísal si len dve "mínusky."

Anaheim zavŕšil päťzápasový trip víťazstvom 2:1 v Edmontone. Brankár John Gibson zlikvidoval 27 striel Oilers vrátane dvoch pokusov slovenského obrancu Andreja Sekeru, ktorý napriek prehre zaznamenal plusový bod.

"Žraloci" zo San Jose si po ročnej pauze zahrajú v bojoch o Stanleyho pohár. Postup do play off potvrdili víťazstvom 5:2 v kalifornskom derby nad Los Angeles Kings. Sharks nechýbali vo vyraďovacích bojoch 10 rokov za sebou, ale v minulej sezóne sériu prerušili. Nashville nevyužil prvý pokus na potvrdenie postupu, keď prehral doma s Coloradom 3:4. Avalanche sa udržali v hre o play off, na poslednú Minnesotu strácajú tri body. Calgary Flames zastavili sériu prehier, keď aj bez svojho najproduktívnejšieho hráča Johnnyho Gaudreaua vyhrali v Arizone 5:2.

Neuveriteľný zákrok predviedol brankár Los Angeles Kings Jonathan Quick

Sumáre:

WASHINGTON CAPITALS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Góly: 17. Williams (Carlson, Schmidt), 44. Wilson (Richards, Winnik), 55. Oshie (Niskanen, Bäckström), 58. Bäckström (Niskanen, Chimera) - 19. Atkinson (Campbell, Bourque). Brankári: Holtby - Bobrovskij, strely na bránku: 40:22, 18.506 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - WINNIPEG JETS 3:2 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 21. Streit (Couturier, Raffl), 26. Simmonds (Schenn, Giroux), 65. Giroux (Gostisbehere) - 27. Scheifele, 43. Wheeler (Scheifele). Brankári: Mason - Pavelec, strely na bránku: 32:28, 19.100 divákov.

DETROIT RED WINGS - BUFFALO SABRES 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Góly: 19. Larkin (Zetterberg, Kronwall), 30. Sheahan, 57. Glendening (Zetterberg) - 58. Girgensons (Gionta, Ristolainen), 59. Reinhart (Nelson, O'Reilly). Brankári: Howard - Johnson, strely na bránku: 29:20, 20.027 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - TORONTO MAPLE LEAFS 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Góly: 8. Blunden (Condra, Hedman), 15. Palát (Stamkos, Garrison), 27. Hedman (Stamkos, Condra). Brankári: Bishop - Sparks, strely na bránku: 18:34, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLORADO AVALANCHE 3:4 (1:3, 0:0, 2:1)
Góly: 18. Smith (Forsberg), 55. Sissons (Salomäki, Järnkrok), 56. Josi (Forsberg) - 7. Comeau, 11. Landeskog (Söderberg, Comeau), 12. Skille (McLeod, Agozzino), 53. Matthias (Boedker). Brankári: Rinne (12. Hutton) - Varlamov, strely na bránku: 16.443 divákov.

EDMONTON OILERS - ANAHEIM DUCKS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 52. Jakupov (Hall, Draisaitl) - 5. Perry (McGinn, Rakell), 33. Pirri. Brankári: Talbot - Gibson, strely na bránku: 28:25, 16.839 divákov.

ARIZONA COYOTES - CALGARY FLAMES 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Góly: 27. Duclair (Hanzal, Domi), 34. Duclair (Hanzal, Tanguay) - 2. Bennett (Ferland, Nakládal), 37. Bennett (Colborne, Ferland), 40. Monahan (D. Hamilton, Giordano), 52. Brodie (Monahan, Shinkaruk), 59. Colborne (Monahan, Grant). Brankári: Domingue - Ortio, strely na bránku: 24:21, 14.347 divákov.

SAN JOSE SHARKS - LOS ANGELES KINGS 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Góly: 13. Braun (Karlsson, Wingels), 28. Pavelski (Hertl, Burns), 45. Thornton (Pavelski, Burns), 57. Karlsson (Wingels, Polák), 60. Braun (Zubrus) - 10. Lecavalier (Martinez, McNabb), 36. Lecavalier (Lucic, Toffoli). Brankári: Jones - Quick, strely na bránku: 31:32, 17.066 divákov.

Marko Daňo (Winnipeg) 9:21 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 12:05 0 0 0 1 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 19:56 0 0 0 -2 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 25:53 0 0 0 1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/