Slovenský útočník Kings Marián Gáborík (vpravo). Foto: TASR/AP

New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali s Bostonom Bruins 1:5. Halák kryl 33 striel, v drese hostí si pripísal na konto plusový bod kapitán medveďov Zdeno Chára.

New York 3. januára (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík prispel v noci na stredu v zámorskej NHL dvomi asistenciami k hladkému triumfu Los Angeles na ľade Edmontonu 5:0. Gáborík najskôr figuroval v zápise ako strelec druhého gólu Kings. Ten však napokon prisúdili Trevorovi Lewisovi, ktorý puk ešte tečoval.

Gáborík bodoval v treťom zápase za sebou a v osemnástich dueloch po návrate do zostavy nazbieral trinásť bodov. Kings rozhodli o víťazstve na začiatku tretej tretiny, keď potrestali vylúčenie Patrika Maroona zo záveru druhého dejstva, ktorý za úder do hlavy Drewa Doughtyho inkasoval trest na päť minút a do konca zápasu. Hráči LA strelili v ponúknutej päťminútovke tri góly a dostali sa do rozhodujúceho trháku 4:0. Oba body nazbieral Gáborík v tejto presilovke, keď najskôr Lewis tečoval jeho strelu spomezi kruhov a potom jeho pokus dorazil Adrian Kempe. "Takéto momenty dokážu tím nakopnúť. Je skvelé, že chalani dlhú presilovku dokonale využili," povedal pre tsn.ca Doughty, ktorý po Maroonovom faule odišiel do šatne, ale do zápasu sa napokon vrátil. "Už sa cítim dobre, ale v prvom momente som bol otrasený. Vôbec som ho nevidel a dostal som tvrdú ranu do hlavy. Maroona však poznám a viem, že to nebolo úmyselné. Dokončoval bodyček. Odpustil som mu," dodal Doughty. V bránke Kings žiaril Jonathan Quick, ktorý zaznamenal 32 zásahov a pripísal si tretí shutout v sezóne. Jeden pokus na neho vyslal aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý bol na ľade 20 a pol minúty a pripísal si jednu mínusku. Oilers prehrali štvrtý zápas za sebou. Kapitán Edmontonu Connor McDavid nebodoval už v troch dueloch, čo sa mu stalo prvýkrát v kariére NHL. Gáboríka vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali s Bostonom Bruins 1:5. Halák kryl 33 striel, v drese hostí si pripísal na konto plusový bod kapitán "medveďov" Zdeno Chára. Boston vyhral siedmy z posledných ôsmich duelov a minimálne bod získal v deviatich vystúpeniach za sebou. Takúto sériu zaznamenali Bruins naposledy v sezóne 2014-15. "Hráme sebavedomo. Na začiatku sezóny sme sa trápili so zraneniami, ale postupne sa dal tím dokopy a chémia začína fungovať," povedal pre nhl.com strelec Brad Marchand. Islanders prvýkrát v sezóne nezískali ani bod v troch zápasoch za sebou. Tampa Bay zvíťazila v Toronte 2:0 aj vďaka skvelému výkonu brankára Andreja Vasilevského, ktorý zneškodnil všetkých 29 striel a zaznamenal druhý shutout za sebou. "Chalani predo mnou hrajú veľmi dobre. Skvele sa dopĺňame, niekedy pomôžem ja im a potom zasa oni mne," povedal ruský brankár, ktorý neinkasoval gól už 164 minút a 29 sekúnd. "Roletu zatiahol" v tejto sezóne už šesťkrát, najviac zo všetkých brankárov v lige. Napriek víťazstvu prišli o osobné bodové série dvaja útočníci "bleskov." Tyler Johnson sa zastavil na čísle 12 a najproduktívnejší hráč NHL Nikita Kučerov sa do štatistík nezapísal prvýkrát po desiatich dueloch. Do zostavy Maple Leafs sa nedostal obranca Martin Marinčin, ktorý duel sledoval ako zdravý náhradník len z tribúny.

Winnipeg v zostave s Markom Daňom prehral na ľade Colorada 2:3. Duel rozhodol 9,9 sekundy pred koncom predĺženia obranca Avalanche Erik Johnson. Jets boli napriek prehre spokojní aj s bodom, pretože na 2:2 vyrovnal 32 sekúnd pred treťou sirénou kapitán Blake Wheeler. Daňo v druhom zápase po návrate do zostavy tentokrát nebodoval. Na ľade strávil 6 minút a 55 sekúnd, pripísal si mínusový bod a dve strely. Winnipeg prišiel o sériu troch víťazstiev. V rozprávkovej jazde pokračujú hokejisti Vegas Golden Knights. Nováčik NHL zdolal na domácom ľade Nashville 3:0 a zaznamenal ôsme víťazstvo za sebou. Aspoň bod získali "rytieri" v posledných trinástich zápasoch. V bránke tímu z mesta hazardu žiaril Marc-Andre Fleury, ktorý chytil 28 striel a pripísal si druhý shutout z troch posledných štartov. Bol to jeho 46. zápas s nulou v kariére, čím sa spomedzi aktívnych brankárov dotiahol na štvrté miesto, ktoré okupoval práve jeho rival z tohto zápasu Pekka Rinne.

V pennsylvánskom derby vyhral Pittsburgh na ľade Philadelphie 5:1 a po nevydarenom decembri začal rok 2018 úspešne. Presadili sa všetky štyri formácie obhajcu Stanleyho pohára. "Proti tímu, v ktorom sa presadzujú všetky útoky sa hrá ťažko. Dúfam, že nás tento zápas naštartuje k dobrým výsledkom," povedal zámorským médiám tréner "tučniakov" Mike Sullivan. Šesťzápasovú domácu víťaznú sériu Caroliny ukončil kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin. Ruský kanonier najskôr vyrovnal v tretej tretine na 4:4 a potom v predĺžení svojim 26. zásahom v sezóne rozhodol. Bol to jeho 22. gól v predĺžení v kariére a tretí v sezóne.

Piatu prehru za sebou si pripísali hokejisti Montrealu, keď na domáce ľade nestačili na San Jose. K víťazstvu Sharks 4:1 pomohol gólom veterán Joe Thornton, ktorý zaznamenal 1418. bod v NHL a už len dva ho delia od toho, aby na 17. mieste historického rebríčka dobehol Adama Oatesa. "Adama poznám osobne, je to skvelý človek a ako hráča som ho obdivoval. Bude to pre mňa česť, keď ho dobehnem," povedal 38-ročný center "žralokov."

Strojcom víťazstva Anaheimu vo Vancouveri 5:0 bol bývalý brankár Canucks Ryan Miller, ktorý chytil 31 striel a zaznamenal druhý shutout v sezóne. V kanadskom tíme si počas troch sezón spravil dobré meno a tak ho pri jeho prvej návšteve v meste po odchode do Anaheimu privítali spomienkovým videom. "Vo Vancouveri som prežil krásne časy. Cítili sme sa tu s manželkou veľmi dobre, narodil sa nám tu syn, čiže som sa vrátil veľmi rád. Stretol som opäť skvelých ľudí, bola to zábava," povedal Miller pre nhl.com.

Sumáre NHL:

TORONTO MAPLE LEAFS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
32. Paquette (Kunitz), 37. Killorn (Sergačov, Gourde). Brankári: Andersen - Vasilevskij, strely na bránku: 29:36, 19.344 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
10. Eberle - 9. Heinen (Nash), 29. Bergeron (Marchand, Heinen), 50. Marchand (Pastrňák), 56. Schaller (Kuraly, McAvoy), 58. Acciari (Schaller, Miller). Brankári: HALÁK - Rask, strely na bránku: 26:38, 11.878 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - PITTSBURGH PENGUINS 1:5 (0:0, 1:4, 0:1)
31. Weal (Gudas, Manning) - 30. Kessel (Crosby, Malkin), 32. Reaves (Sheahan, Kühnhackl), 32. Sheary (Cole), 34. Kühnhackl (Sheahan, Reaves), 55. Oleksiak (Malkin, Kessel). Brankári: Elliott (21. Neuvirth) - Jarry (15. Murray), strely na bránku: 28:25, 19.558 divákov.

CAROLINA HURRICANES - WASHINGTON CAPITALS 4:5 pp (1:2, 1:1, 2:1 - 0:1)
6. Rask, 32. Rask (Williams, Skinner), 46. Lindholm (Ryan), 48. Teräväinen (Aho) - 7. Chiasson (Stephenson), 13. Smith-Pelly (Beagle, Orpik), 29. Orlov (Chorney), 53. Ovečkin (Bäckström), 62. Ovečkin (Bäckström). Brankári: Ward - Holtby, strely na bránku: 38:26, 11.989 divákov.

MONTREAL CANADIENS - SAN JOSE SHARKS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
37. Shaw (Pacioretty, Galchenyuk) - 13. Thornton (Braun, Vlasic), 32. Vlasic (Boedker, Labanc), 40. Meier (Labanc, Tierney), 42. Meier (Pavelski, Burns). Brankári: Price - Dell, strely na bránku: 31:33, 21.302 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW JERSEY DEVILS 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
13. Tarasenko (Upshall), 39. Sobotka (Thompson, Šťastný), rozh. náj. Schenn - 33. Hischier (Vatanen, Bratt), 42. Hall (Palmieri, Butcher). Brankári: Hutton - Kinkaid, strely na bránku: 29:26, 18.324 divákov.

MINNESOTA WILD - FLORIDA PANTHERS 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
15. Cullen (Spurgeon, Winnik), 22. Cullen (Foligno, Olofsson), 35. Staal (Spurgeon, Ennis), 38. Staal (Ennis, Zucker), 57. Coyle (Spurgeon) - 44. Huberdeau (Trocheck, Barkov). Brankári: Dubnyk - Reimer (32.-35. a od 41. Sateri), strely na bránku: 41:26, 19.029 divákov.

DALLAS STARS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
41. Shore (Klingberg, Seguin) - 45. Bjorkstrand (Calvert, Sedlák), 47. Bjorkstrand (Jones, Sedlák). Brankári: Bishop - Bobrovskij, strely na bránku: 22:26, 17.235 divákov.

COLORADO AVALANCHE - WINNIPEG JETS 3:2 pp (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)
28. MacKinnon (Rantanen), 32. Rantanen (MacKinnon, Zadorov), 65. Johnson (Rantanen) - 41. Wheeler (Laine, Morrissey), 60. Wheeler (Ehlers, Laine). Brankári: Varlamov (35. Bernier) - Hellebuyck, strely na bránku: 26:44, 13.058 divákov.

EDMONTON OILERS - LOS ANGELES KINGS 0:5 (0:0, 0:1, 0:4)
35. Andreoff (Mitchell, Fantenberg), 42. Lewis (GÁBORÍK, Toffoli), 44. Brown (Kopitar, Martinez), 45. Kempe (GÁBORÍK, Muzzin), 59. Brown (Kopitar, Pearson). Brankári: Talbot - Quick, strely na bránku: 32:33, 18.347 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - ANAHEIM DUCKS 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
1. Henrique (Lindholm, Manson), 14. Rakell (Getzlaf, Cogliano), 25. Getzlaf (Lindholm, Manson), 41. Vermette (Getzlaf, Rakell), 48. Grant (Manson, Ritchie). Brankári: Nilsson (41. Markström) - Miller, strely na bránku: 31:27, 18.865 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - NASHVILLE PREDATORS 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
33. Smith (Schmidt, Tuch), 34. Theodore (Engelland, Tuch), 58. Marchessault (Perron, Haula). Brankári: Fleury - Rinne, strely na bránku: 31:29, 18.171 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 15:58 0 2 2 0 2 0
Zdeno Chára (Boston) 24:18 0 0 0 +1 4 0
Marko Daňo (Winnipeg) 06:55 0 0 0 -1 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:29 0 0 0 -1 1 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:10 4/37 89,2
_______________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/