NHL: Černák prispel gólom k triumfu hokejistov Tampy Bay

Na snímke sprava slovenský obranca Tampy Erik Černák a útočník Washingtonu Tom Wilson v zápase hokejovej NHL Tampa Bay Lightning - Washington Capitals v noci na 17. marca 2019. Foto: TASR/AP

Darilo sa aj Bostonu, ktorý s kapitánom Zdenom Chárom a brankárom Jaroslavom Halákom zdolal doma Columbus 2:1 po predĺžení. Halák si pripísal 24 úspešných zákrokov.

New York 17. marca (TASR) - Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v stretnutí NHL na domácom ľade nad Washingtonom 6:3 aj vďaka gólu slovenského obrancu Erika Černáka 6:3. Pre 21-ročného slovenského zadáka to bol už 4. gól v sezóne a celkovo 14 bod. Líder profiligy vytvoril klubový rekord v počte výhier (55) a bodov (114) v ročníku.

Černák si zapísal ešte dva plusové body a v závere zápasu dostal 10 minútový trest za bitku s Tomom Wilsonom. V domácom drese strelil prvý hetrik v kariére v NHL Alex Killorn, hosťom nestačili ani dva presné zásahy ruského kapitána Alexandra Ovečkina. Hviezdny krídelník obhajcu Stanleyho pohára strelil svoj 246. gól v presilovke a v historických tabuľkách sa dostal na piate miesto, keď vyrovnal Phila Esposita. Černák skóroval v 43. minúte, keď strelou z pravého kruhu prekonal Bradena Holtbyho medzi betóny a zvýšil na 4:2. Jeho zásah mal vzhľadom na zlepšujúci sa Washington veľký význam a napokon bol aj víťazný. Výkon mladého Slováka, ktorý bol na ľade 22 minút a 37 sekúnd vyzdvihol aj tréner Jon Cooper. "Fyzické parametre, rýchlosť, sila, má všetko. V každom zápase podáva kvalitné výkony, nemá výkyvy, čo je veľmi dôležité," povedal Cooper pre klubový web. Černák zaznamenal dve strely a pripísal si päť hitov. Tvrdé súboje zvádzal najmä so zlým mužom Caps Wilsonom, s ktorým sa v závere dostal do šarvátky, pričom od väčšej bitky ich odtrhli rozhodcovia. Do konca základnej časti sa Tampa a Washington stretnú ešte dvakrát, dá sa očakávať, že veľkí muži si ešte účty vybavia.

Darilo sa Bostonu, ktorý s kapitánom Zdenom Chárom a brankárom Jaroslavom Halákom zdolal doma Columbus 2:1 po predĺžení. Halák si pripísal 24 úspešných zákrokov a pomohol Bruins k prerušeniu trojzápasovej série prehier. Na domácom ľade vyhral Boston jedenásť zápasov za sebou, čo sa mu podarilo naposledy v roku 2009. Duel rozhodol Brad Marchand, ktorý strelil svoj 15. gól v predĺžení v kariére. Na zásah mu nahral Patrice Bergeron vďaka čomu sa dostal na hranicu 800 bodov. Bruins majú na čele Atlantickej divízie opäť štvorbodový náskok pre Torontom. "Mali sme náročný program a veľa cestovania, ale to nie je výhovorka. Dnes sme konečne našli cestu k víťazstvu a na tom musíme stavať. Čaká nás posledných desať zápasov základnej časti, určite to budú tesné a náročné duely. Tímy bojujú o postup do play off, alebo o čo najlepšiu pozíciu doň. Musíme byť pripravení na tieto zápasy," povedal kapitán Bostonu Zdeno Chára pre web "medveďov."

Halák podal kvalitný výkon a zapísal si 19. víťazstvo v sezóne. "Bolo dôležité, že sme sa vrátili domov a vyhrali zápas. Veľmi dobre sme kontrolovali puk, chalani hrali dôrazne a dobre korčuľovali. Som šťastný za dva body a víťazstvo," povedal Halák. Zápas v TD Garden sledovala hviezda svetového MMA, írsky bojovník Conor McGregor, ktorý pred zápasom navštívil šatňu Bruins a hodil aj úvodné buly.

V kanadskom derby zdolala Ottawa doma Toronto 6:2 a zo súboja slovenských obrancov Christiána Jaroša s Martinom Marinčinom tak vyšiel úspešne zadák Senators. Marinčin si zapísal jeden mínusový bod a jednu strelu, na ľade bol takmer 16 minút. Jaroš sa vrátil do zostavy po zranení zadného stehenného svalu, pre ktoré vynechal šesť zápasov. Nastúpil prvýkrát od 2. marca a počas 16:09 min. zaznamenal tri strely. Dva góly Senators strelil Magnus Pääjärvi, tri asistencie si pripísal Zach Smith. Útočník Toronta John Tavares strelil 40. gól v sezóne a zaznamenal 700. bod v kariére. "Musíme sa zlepšiť v obrane. Nemôžeme vyhrávať zápasy, keď budeme dostávať toľko gólov," povedal Kanaďan pre nhl.com.

Slováci sa proti sebe postavili aj v súboji Arizona - Edmonton, ktorý Oilers vyhrali na ľade Coyotes 3:2 po predĺžení. Domáci útočník Richard Pánik zaznamenal jednu mínusku, Sekera za Oilers odohral vyše 12 minút. Hrdinom zápasu sa stal kapitán "olejárov" Connor McDavid, ktorý strelil dva góly vrátane rozhodujúceho v predĺžení. Edmonton si tak ešte udržal nádej na play off, na Arizonu stráca šesť bodov. "Nie som nahnevaný. Edmonton potrebuje nutne vyhrávať, má dvoch svetových hráčov McDavida a Leona Draisatla a vedel som, že to bude ťažké. Bol to zápas ako v štýle play off," povedal tréner Coyotes Rick Tocchet.

Montreal s Tomášom Tatarom v zostave nenašiel recept na Coreyho Crawforda a prehral s Chicagom 0:2. Brankár "jastrabov" chytil 48 striel a zaznamenal 25. shutout v kariére. Blackhawks vyhrali piatykrát za sebou a dostali sa do hry o play off. "Bol excelentný, bolo vidno, že sa tu cítil dobre," povedal na adresu montrealského rodáka Crawforda tréner Blackhawks Jeremy Colliton. Crawford vyrovnal klubový rekord Davea Drydena z roku 1968 v počte chytených striel pri čistom konte. Tatar odohral takmer 19 minút a zaznamenal tri strely. Canadiens strácajú aktuálna druhú voľnú kartu do play off vo Východnej konferencii tri body.

Trojzápasovú sériu prehier ukončili hokejisti St. Louis, keď triumfovali na ľade Pittsburghu 5:1. V bránke Blues žiaril Jordan Binnington, ktorý chytil 40 striel. Penguins pred zápasom ocenili Jevgenija Malkina za 1000. bod v drese Pittsburghu. Ruský útočník dostal niekoľko darov vrátane oceľovej plakety z Civic Areny, kde "tučniaci" hrali v rokoch 1967 - 2010.

Detroit zdolal New York Islanders 2:1 vďaka dvom gólom Andreasa Athanasioua. Brankár Jonathan Bernier zaznamenal 41 zásahov. Winnipeg ukončil hokejistom Calgary trojzápasovú sériu úspechov a po tesnom víťazstve 2:1 sa dostal na čelo Centrálnej divízie. Flames nevyužili šancu poistiť si postup do play off. Brankár Connor Hellebuyck vychytal 30. víťazstvo v sezóne.

Dôležité víťazstvo v boji o play off dosiahla Minnesota, ktorá zdolala New York Rangers 5:2. Dva góly strelil Ryan Donato, brankár Devan Dubnyk zaznamenal 26 zásahov. Wild strácajú na druhú voľnú kartu v Západnej konferencii dva body.

Sumáre:

DETROIT RED WINGS - NEW YORK ISLANDERS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 3. Athanasiou (DeKeyser), 30. Athanasiou (DeKeyser, Bertuzzi) - 11. Lee (Nelson, Toews). Brankári: Bernier - Greiss, strely na bránku: 22:42, 19.515 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - ST. LOUIS BLUES 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Góly: 30. Simon - 5. Sundqvist (Schwartz, Parayko), 14. Dunn (O'Reilly, Perron), 22. Maroon (Thomas, Bozak), 23. Bouwmeester (Maroon, Sanford), 54. Dunn (Parayko, Thomas). Brankári: Murray (23. DeSmith) - Binnington, strely na bránku: 41:26, 18.641 divákov.

LOS ANGELES KINGS - FLORIDA PANTHERS 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Góly: 8. Brown (Doughty, Kopitar), 42. Leipsic (Carter, Roy), 50. Kopitar (Brown, Martinez) - 5. Hoffman (Yandle, Borgström), 25. Dadonov (Barkov, Matheson), 54. Dadonov (Huberdeau, Barkov), 59. Huberdeau (Barkov, Dadonov). Brankári: Quick - Montembeault, strely na bránku: 27:35, 18.022 divákov.

BOSTON BRUINS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 6. Bergeron (Marchand, Krejčí), 64. Marchand (Bergeron) - 17. Duchene (Nutivaara, Savard). Brankári: HALÁK - Korpisalo, strely na bránku: 33:25, 17.565 divákov.

CAROLINA HURRICANES - BUFFALO SABRES 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 14. Wallmark (Martinook, Pesce), 22. Svečnikov (Teräväinen, Aho), 38. Williams (Faulk, Niederreiter), 56. Staal (Ferland, Hamilton) - 3. Skinner (Hunwick, Reinhart), 59. Girgensons (Montour, Larsson). Brankári: McElhinney - Ullmark, strely na bránku: 29:37, 15.171 divákov.

MONTREAL CANADIENS - CHICAGO BLACKHAWKS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 24. Murphy (Strome, DeBrincat), 45. Perlini (DeBrincat, Koekkoek). Brankári: Price - Crawford, strely na bránku: 48:24, 21.302 divákov.

OTTAWA SENATORS - TORONTO MAPLE LEAFS 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Góly: 7. Ceci (Wolanin, Veronneau), 27. Gibbons (DeMelo, Bödker), 34. Pääjärvi (Balcers, Tierney), 39. Pääjärvi (Smith, Borowiecki), 49. Duclair (Harpur, Smith), 55. Lindberg (Ceci, Smith) - 33. Rielly (Tavares), 46. Tavares (Matthews, Nylander). Brankári: Nilsson - Sparks, strely na bránku: 44:37, 18.607 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - WASHINGTON CAPITALS 6:3 (3:1, 0:1, 3:1)
Góly: 9. Johnson (Point, Kučerov), 11. Killorn, 16. Killorn (Cirelli, Joseph), 43. ČERNÁK (McDonagh, Palát), 60. Killorn (Kučerov), 60. Gourde (Erne, Hedman) - 13. Carlson (Kuznecov), 28. Ovečkin (Oshie, Carlson), 53. Ovečkin (Orlov, Connolly). Brankári: Vasilevskij - Holtby, strely na bránku: 35:34, 19.092 divákov.

WINNIPEG JETS - CALGARY FLAMES 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 20. Scheifele (Chiarot, Wheeler), 31. Perreault (Roslovic, Myers) - 28. Jankowski (Lindholm, Giordano). Brankári: Hellebuyck - Smith, strely na bránku: 21:28, 15.321 divákov.

MINNESOTA WILD - NEW YORK RANGERS 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Góly: 5. Donato (Aberg), 17. Donato (Kunin, Zucker), 25. Staal, 47. Spurgeon (Fiala, Parise), 58. Brown (Foligno, Fehr) - 6. Zibanejad (Shattenkirk), 49. Bučnevič (DeAngelo, Skjei). Brankári: Dubnyk - Lundqvist, strely na bránku: 46:28, 18.844 divákov.

ARIZONA COYOTES - EDMONTON OILERS 2:3 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 19. Galchenyuk (Ekman-Larsson, Chychrun), 26. Galchenyuk (Cousins, Garland) - 4. McDavid (Chiasson, Russell), 25. Benning (McDavid, Draisaitl), 61. McDavid (Klefbom). Brankári: Kuemper - Koskinen, strely na bránku: 30:25, 15.016 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NASHVILLE PREDATORS 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Góly: 25. Meier (Pavelski, Ryan), 38. Thornton (Burns, Vlasic) - 2. Sissons (Smith, Järnkrok), 25. Arvidsson (Forsberg), 48. Forsberg (Irwin, Johansen), 59. Arvidsson (Bonino). Brankári: Jones - Saros, strely na bránku: 26:30, 17.562 divákov.

Jaroslav Halák (Boston) 63:30 24/25 96,0

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/