NHL: Budaj s výhrou nad Coloradom, Chára bodoval, Halák kryl 28 striel

Brankár Tampy Slovák Peter Budaj, archívnej foto. Foto: TASR/AP

Slovenský brankár Peter Budaj nastúpil na piaty duel v sezóne.

New York 8. decembra (TASR) - Slovenský brankár Peter Budaj priviedol hokejistov Tampy Bay Lightning k domácemu víťazstvu 5:2 nad Coloradom v zápase zámorskej NHL v noci na piatok. Slovák kryl 28 striel Avalanche a Tampa je prvým tímom s dvadsiatimi výhrami v tomto ročníku.

Budaj nastúpil na piaty duel v sezóne a zaskvel sa najmä zákrokom pri šanci J.T Comphera v druhej tretine za stavu 3:2. Útočník "lavín" v oslabení vypichol puk a rútil sa sám na Budaja. "Mal som aj šťastie, pretože súperovi trochu skákal puk. Náš obranca bol navyše hneď pri ňom, čo mi uľahčilo prácu," povedal Budaj pre nhl.com. Tampa vyhrala už 20. zápas z 28. a je blízko k prekonaniu rekordu zo sezóny 2014/2015, keď rovnaký počet víťazstiev dosiahla v 33. zápasoch. Domáci útočník Steven Stamkos zaznamenal gól a dve asistencie, "blesky" sú so ziskom 42 bodov lídrom celej NHL.

Boston doma zdolal Arizonu vysoko 6:1, slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára si do kanadského bodovania zapísal jeden bod za asistenciu. Boston uspel v siedmom z uplynulých deviatich duelov.

Boston doma zdolal Arizonu vysoko 6:1, slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára si do kanadského bodovania zapísal jeden bod za asistenciu. Boston uspel v siedmom z uplynulých deviatich duelov. Útočník David Backes nastúpil po mesiaci na svoj štvrtý zápas od operácie hrubého čreva a zaznamenal dva presné zásahy, vôbec prvé v sezóne.

Hráči Floridy pripravili na svojom ľade prehru hosťom z Winnipegu (6:4), no stratili svojho najproduktívnejšieho hráča Alexandra Barkova. Ten odstúpil v polovici zápasu, keď ho obranca "tryskáčov" Jacob Trouba zasiahol do tváre. "Je to skvelé víťazstvo a som rád, že sme to dokázali aj bez Barkova, ktorý je našim najlepším hráčom. Chalani bojovali aj za neho a hrali veľmi zodpovedne," vyhlásil James Reimer, brankár "panterov", ktorý kryl v zápase 35 striel.

Obhajca titulu Pittsburgh vyhral na domácom ľade nad New Yorkom Islanders 4:3 po predĺžení, v bránke hostí zastavil 28 striel Penguins slovenský brankár Jaroslav Halák. "Tučniaci" vyhrávali ešte päť minút pred koncom 3. tretiny 3:1, ale hostia dokázali priviesť duel do predĺženia. "Naša hra sa mi dnes páčila. Nie je jednoduché dostať sa do zápasu za nepriaznivého stavu, tento bod je pre nás naozaj dobrý," povedal tréner Islanders Doug Weight.

Calgary zvíťazilo nad Montrealom po predĺžení vďaka zásahu Seana Monahana, "plameňom" však chýbal v zostave už v druhom zápase za sebou český útočník Jaromír Jágr. Ten utrpel zranenie v spodnej časti tela. Naopak, obranca Montrealu nastúpil v 570. zápase za sebou a vyrovnal rekord Marka Recchiho. Ide o 14. najdlhšiu sériu v histórii profiligy.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS – ARIZONA COYOTES 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
1. Marchand (Pastrňák, Bergeron), 34. Backes (Nash, Grzelcyk), 40. Backes, 41. Krejčí (Marchand, Bergeron), 58. Heinen (Nash, Miller), 59. Bjork (Krejčí, CHÁRA) – 18. Dvorak. Brankári: Rask - Wedgewood, strely na bránku: 32:21, 17.565 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS – NEW YORK ISLANDERS 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
13. Guentzel (Letang, Malkin), 48. Kessel (Letang, Crosby), 49. Sheahan (Hagelin), 62. Hunwick (Rust) – 26. Eberle (Pulock, Leddy), 56. Barzal (Mayfield, Cizikas), 59. Nelson (Ladd, Hickey). Brankári: Jarry - HALÁK, strely na bránku: 32:26, 18.433 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – COLORADO AVALANCHE 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
2. Stamkos (Namestnikov, Johnson), 14. Kunitz (Girardi, Paquette), 29. Namestnikov (Johnson, Stamkos), 45. Killorn (Stamkos, Namestnikov), 57. Point (Gourde) – 2. Landeskog (MacKinnon), 19. Johnson (Andrighetto). Brankári: BUDAJ - Varlamov, strely na bránku: 32:20, 19.092 divákov.

MONTREAL CANADIENS – CALGARY FLAMES 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
9. Carr (Froese, Deslauriers), 31. Danault (Pacioretty, Petry) – 7. Monahan (Ferland, Giordano), 48. Hathaway (Bennett, Kulak), 62. Monahan (Gaudreau). Brankári: Price - Rittich, strely na bránku: 37:37, 21.302 divákov.

FLORIDA PANTHERS - WINNIPEG JETS 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)
3. Pysyk (Haley), 4. Ekblad (Huberdeau, Barkov), 36. Malgin (Sceviour, McGinn), 41. Trocheck (Huberdeau, Yandle), 50. Haley (MacKenzie, Matheson), 60. Trocheck (Huberdeau) – 16. Ehlers (Chiarot, Laine), 18. Lowry (Tanev), 25. Wheeler (Laine, Perreault), 42. Laine (Little, Byfuglien). Brankári: Reimer - Comrie, strely na bránku: 36:39, 10.768 divákov.

ST. LOUIS BLUES – DALLAS STARS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
14. B. Schenn (Jaškin, Steen), 46. Parayko (Berglund, Sobotka), 60. Tarasenko. Brankári: Allen - Lehtonen, strely na bránku: 27:29, 16.341 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – PHILADELPHIA FLYERS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
40. Boeser (Del Zotto, Pouliot) – 15. Gostisbehere (Voráček, Giroux), 21. Raffl (Voráček), 30. Giroux (Gostisbehere, Voráček), 59. Simmonds. Brankári: Markström - Elliott, strely na bránku: 37:26, 16.515 divákov.

LOS ANGELES KINGS – OTTAWA SENATORS 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
15. Pearson (Toffoli), 26. Iafallo (Brown, Doughty), 57. Brown (Folin, Kopitar), 61. Doughty (Kopitar) – 17. Duchene (Ryan, Karlsson), 29. Pageau (Harpur, Dumont), 60. Dzingel (Duchene). Brankári: Kuemper - Condon, strely na bránku: 38:40, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS – CAROLINA HURRICANES 5:4 pp (0:3, 2:1, 2:0 - 1:0)
31. Karlsson (Tierney), 38. Thornton (DeMelo, Labanc), 49. Couture (Braun, Thornton), 52. Goodrow (Hansen, Ryan), 61. Burns (Pavelski, Thornton) – 10. Aho (Hanifin, Ryan), 12. Rask (Lindholm), 15. Aho (Teräväinen, van Riemsdyk), 35. Skinner (Staal, Williams). Brankári: Jones - Ward, strely na bránku: 33:25, 16.947 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 27:17 0 1 1 3 2 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 12:51 0 0 0 -1 4 0

Peter Budaj (Tampa Bay) 60:00 2/30 93,3
Jaroslav Halák (NY Islanders) 61:07 4/32 87,5
________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/