NHL: Boston s Chárom a Cehlárikom predĺžil bodovú šnúru na 18 zápasov

Hokejisti Bostonu Bruins, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Slovenský brankár Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky, víťazstvo vychytal "medveďom" Fín Tuukka Rask.

New York 8. marca (TASR) - Hokejisti Bostonu so slovenským duom Zdeno Chára a Peter Cehlárik zdolali v noci na piatok v zámorskej NHL Floridu na domácom ľade 4:3. Bruins potvrdili výbornú formu, bodovali už v 18. zápase v sérii. Slovenský brankár Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky, víťazstvo vychytal "medveďom" Fín Tuukka Rask.

Zápas mal neuveriteľný záver. Bruins v poslednej minúte tretej tretiny prehrávali 2:3, ale 37 sekúnd pred koncom vyrovnal v presilovke obranca Matt Grzelcyk a nevídaný obrat dokonal 7 sekúnd pred sirénou Patrice Bergeron, ktorý svojím druhým gólom v zápase zasadil "panterom" definitívny knokaut. Osemnásťzápasová bodová séria je druhá najdlhšia v klubovej histórii, Bruins tým vyrovnali zápis zo sezóny 1968/69. V riadnom čase prehral Boston naposledy 19. januára s New Yorkom Rangers (2:3). Na vyrovnanie rekordu (23) zo sezóny 1940/41 potrebujú Bruins neprehrať v riadnom čase ešte päť duelov. "Sme skvelý tím a držíme spolu. Máme v DNA, že sa nikdy nevzdávame. Ideme od začiatku do konca naplno, niekedy to vyjde a niekedy nie," povedal pre web Bruins brankár Rask.

Sklamanie neskrýval tréner Floridy Bob Boughner. "V šatni je veľmi smutná nálada, všetci sú sklamaní. Súpera nikto nezdolal v riadnom čase 17 zápasov, teraz už 18. Cítil som, že sme na to dnes mali, ale nezvládli sme záver," uviedol pre nhl.com kouč Panthers, ktorí prehrali šiesty duel za sebou. Obrat v záverečnej minúte sa Bostonu podaril druhýkrát v histórii, predtým 4. decembra 1986 proti Quebecu Nordiques. Celkovo sa to v NHL stalo len desiatykrát. Chára odohral takmer 18 minút, zaznamenal jednu strelu a dve trestné minúty. Cehlárik si za 16 a pol minúty pripísal jednu strelu.

Uspela aj Arizona s Richardom Pánikom, ktorá zvíťazila nad lídrom Západnej konferencie Calgary 2:0 a na postupovú pozíciu stráca tri body. Tretí shutout v sezóne a pätnásty v profiligovej kariére zaznamenal brankár Darcy Kuemper, ktorý chytil 30 striel Flames. O góly Coyotes sa postarali Clayton Keller a Jakob Chychrun. "Celý tím zápas tvrdo odpracoval, hráči si navzájom pomáhali. Nebol tam čierny pasažier," hodnotil duel kormidelník Arizony Rick Tocchet. Pánik síce nebodoval, ale bol na ľade pri oboch góloch Coyotes, za čo si pripísal dve plusky. Na ľade strávil 14 a pol minúty a mal dva strelecké pokusy.

Nádej na play off živí aj Edmonton s obrancom Andrejom Sekerom, ktorý si poradil doma s Vancouverom 3:2 a vyhral už štvrtý zápas za sebou. Na postup do vyraďovacích bojov strácajú "olejári" sedem bodov. Skúsený slovenský zadák strávil na ľade takmer 14 minút, mal dva plusové body, jednu strelu a odsedel si aj dve trestné minúty. Asistenciu zaznamenal Leon Draisaitl a bodoval tak v dvanástom zápase za sebou, čo je aktuálne najdlhšia séria v NHL.

Tampa Bay v zostave s Erikom Černákom nestačila na Minnesotu, líder súťaže prehral 0:3. Výhru Wild zariadil svojím druhým hetrikom v NHL Jason Zucker. Dvadsaťsedemročný útočník dosiahol druhý čistý hetrik v drese Wild, čo sa predtým podarilo len slovenskému krídelníkovi Mariánovi Gáboríkovi. Zucker dal predtým tri góly za sebou pri víťazstve 3:0 nad Montrealom 9. novembra 2017. Gáborík zaznamenal v drese Minnesoty deväť hetrikov, z toho dva čisté. Tri góly v rade strelil 13. novembra 2001 proti Atlante (4:2) a 20. decembra 2007 proti New Yorku Rangers (6:3). Triumf Wild vychytal brankár Devan Dubnyk, autor 25 zásahov. Černák odohral takmer 21 minút, zaznamenal jednu strelu a dva "hity".

V akcii bol aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorého Montreal prehral na klzisku San Jose 2:5. "Žraloci" neprehrali s Montrealom od 23. novembra 1999. Veterán Sharks Joe Thornton strelil jeden z gólov domácich, zaznamenal 1466. bod v kariére a už len jeden mu chýba k tomu, aby na 14. mieste historických tabuliek NHL vyrovnal zápis slovenského rodáka Stana Mikitu. Tatar odohral 17 minút a 40 sekúnd, zapísal si jednu strelu. Ottawa bez zraneného Christiána Jaroša podľahla doma New Yorku Islanders 2:4.

Prvým hetrikom v profiligovej kariére sa blysol ruský krídelník Alexander Radulov, ktorý režíroval domáci triumf Dallasu 4:0 nad Coloradom. Známy búrlivák sa vrátil do zostavy Stars po tom, ako ho v predchádzajúcom stretnutí s New Yorkom Rangers (1:0) nenominoval tréner Jim Montgomery za neskorý príchod na tréning. Dallas neinkasoval v druhom zápase za sebou, obe "nuly" vychytal Ben Bishop.

Čisté konto zaznamenal aj Matt Murray, jeho Pittsburgh zdolal Columbus 3:0. Prvý gól duelu a zároveň aj víťazný strelil Phil Kessel a ukončil tak 16-zápasové čakanie na presný zásah. Columbus sa v ofenzíve trápi, neskóroval už 124 minút a 8 sekúnd.

Detroit zdolal NY Rangers 3:2 po nájazdoch a ukončil tak osemzápasovú sériu prehier. Pred zápasom si v Little Caesars Arena uctili pamiatku nedávno zosnulého velikána Red Wings Teda Lindsayho, ktorý s Detroitom získal štyrikrát Stanleyho pohár.

Dvomi asistenciami pomohol k víťazstvu Chicaga nad Buffalom 5:4 po nájazdoch útočník Patrick Kane a zapísal sa do klubových dejín. Zaznamenal 924. bod v drese Blackhawks, vďaka čomu sa dostal pred Stevea Larmera na štvrté miesto v histórii "jastrabov". Na čele je trio Stan Mikita (1467), Bobby Hull (1153) a Denis Savard (1096). Hokejisti St. Louis zdolali LA Kings 4:0, brankár Jake Allen zaznamenal 28 zásahov a zaknihival si 19. čisté konto v NHL.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - FLORIDA PANTHERS 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)
31. Krejčí (Heinen, Backes), 49. Bergeron (McAvoy, Marchand), 60. Grzelcyk (Marchand, McAvoy), 60. Bergeron (Marchand) - 23. Barkov (Yandle, Huberdeau), 27. Huberdeau (Barkov, Yandle), 51. Huberdeau (Dadonov, Ekblad). Brankári: Rask - Luongo, strely na bránku: 28:25, 17.565 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
3. Kessel (Malkin, Hörnqvist), 39. Bjugstad (McCann, Schultz), 60. Crosby (Guentzel). Brankári: Murray - Korpisalo, strely na bránku: 31:25, 18.611 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW YORK RANGERS 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
26. Bertuzzi (Bowey, Athanasiou), 47. Athanasiou (DeKeyser), rozh. nájazd Athanasiou - 9. Bučnevič (Howden, Lemieux), 55. Bučnevič (Lemieux, DeAngelo). Brankári: Howard - Lundqvist, strely na bránku: 45:34, 18.333 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW YORK ISLANDERS 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
7. Tkachuk (Harpur, Duclair), 30. Lindberg (Gibbons, Ryan) - 6. Filppula (Komarov, Leddy), 16. Filppula (Kühnhackl), 53. Beauvillier (Pelech, Barzal), 60. Cizikas. Brankári: Nilsson - Greiss, strely na bránku: 37:31, 11.967 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MINNESOTA WILD 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
11. Zucker (Donato, Suter), 47. Zucker (Donato), 59. Zucker (Staal, Fehr). Brankári: Vasilevskij - Dubnyk, strely na bránku: 25:30, 19.092 divákov.

DALLAS STARS - COLORADO AVALANCHE 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
17. Radulov (Benn, Spezza), 29. Radulov (Seguin), 46. Benn (Dickinson), 58. Radulov. Brankári: Bishop - Varlamov (47.-52. Grubauer), strely na bránku: 33:31, 18.011 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - BUFFALO SABRES 5:4 pp a sn (2:0, 0:3, 2:1 - 0:0, 1:0)
17. Keith (Toews, Kane), 19. Anisimov (Kahun, Kane), 45. Anisimov, 48. Perlini (Toews, Koekkoek), rozh. nájazd Kane - 24. Sobotka (Girgensons, Thompson), 25. Montour (Wilson, Bogosian), 27. Bogosian (Rodrigues), 48. Okposo (Rodrigues, Sheary). Brankári: Crawford - Hutton, strely na bránku: 45:39, 21.500 divákov.

EDMONTON OILERS - VANCOUVER CANUCKS 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
6. Chiasson (Gagner), 15. Kassian (McDavid, Draisaitl), 22. Nugent-Hopkins (McDavid) - 39. Beagle (Boeser, Sautner), 48. Edler (Boeser, Pettersson). Brankári: Koskinen - Demko, strely na bránku: 34:37, 18.347 divákov.

ARIZONA COYOTES - CALGARY FLAMES 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
11. Keller (Dvorak, Chychrun), 43. Chychrun. Brankári: Kuemper - Smith, strely na bránku: 25:30, 13.341 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ST. LOUIS BLUES 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
21. Tarasenko (Schenn), 39. Bozak (Edmundson, Thomas), 40. O'Reilly (Schenn, Tarasenko), 49. Barbašev (Blais, MacEachern). Brankári: Quick - Allen, strely na bránku: 28:32, 17.837 divákov.

SAN JOSE SHARKS - MONTREAL CANADIENS 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
7. Hertl, 10. Sörensen (Labanc, Burns), 28. Thornton (Labanc, Sörensen), 47. Meier (Donskoi), 60. Nyquist (Vlasic) - 18. Lehkonen (Thompson, Kulak), 36. Shaw (Byron, Domi). Brankári: Jones - Niemi, strely na bránku: 25:39, 17.471 divákov.

________________________________________
/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/